שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

ריבלין מעריך: הכנסת תפוזר כבר בשבוע הבא

יו"ר הכנסת אמר לאחר שיחות עם ראשי הסיעות שהצעות החוק לפיזור הכנסת יעלו כבר ביום שני הקרוב, ויאושרו כנראה בתמיכה ממשלתית. המועד: ספטמבר או אוקטובר. סער עקץ את קדימה: "איפה עוד בעולם האופוזיציה נאבקת לדחות את הבחירות?"

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, אמר בצהריים (יום ד') לאחר שיחות שערך עם יושבי הראש של הסיעות בכנסת כי הוא מעריך שהצעות החוק לפיזור הכנסת של מרצ והעבודה יועלו במליאה כבר ביום שני הקרוב, וכנראה יאושרו בתמיכה ממשלתית. בקואליציה מעריכים שהחוק יאושר כולו בקריאה שנייה ושלישית בתוך יום או יומיים. במקביל, הגיש גם יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, הצעת חוק דומה ויביא בכך למהלך חריג, שבו הקואליציה תצביע בעד פירוקה.

 

בחירות 2012  - כתבות אחרונות ב-ynet:

הפריימריז בליכוד: מרידור, כחלון ואיתן על הכוונת

 

זה כשבוע שלכולם בכנסת ברור שהמערכת הפוליטית הולכת לבחירות מוקדמות. כעת מתנהל ויכוח סביב מועד הבחירות - בליכוד רוצים לערוך אותן מוקדם ככל האפשר ומסמנים את 4 בספטמבר כתאריך היעד, בתקווה שקדימה בראשות שאול מופז ומפלגתו החדשה של יאיר לפיד לא יספיקו להתארגן. בקדימה ואצל החרדים לעומת זאת מעדיפים לקיים את הבחירות מאוחר יותר.

 

גדעון סער. "כל כך רציתם בחירות, עכשיו תדחו?" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גדעון סער. "כל כך רציתם בחירות, עכשיו תדחו?"(צילום: גיל יוחנן)

 

מרגע אישור פיזורה של הכנסת, מוציא אותה יו"ר הכנסת לפגרה מיוחדת כדי למנוע גל גדול מדי של חקיקות פרטיות ללא ריסון, שעשוי לנבוע מכך שאין עוד משמעת קואליציונית. עם זאת, הכנסת יכולה להתכנס באופן מיוחד כדי לדון בהצעות חוק ממשלתיות וכן ניתן להעלות הצעות לסדר אם מגויסת תמיכה של 25 ח"כים.

 

שר החינוך, גדעון סער, דיבר בצהריים בכנסת, ועקץ את מופז על רצונה של קדימה שלא לקיים בחירות בהקדם: "האם אתם יכולים לציין בעולם (פונה לקדימה - מ.א) מקום שבו האופוזיציה נאבקת כדי לדחות את הבחירות? אני רואה איך אתם נאבקים לדחות את הבחירות עד אחרי חגי תשרי... בתולדות תנועת חירות והליכוד, שנים שהיינו באופוזיציה, מעולם לא אמרנו - תדחו את הבחירות".

 

"למה לא לחכות לפסח?" 

סער הוסיף: "כל הזמן הזה דיברו על 'הממשלה הרעה הזו'. כל כך רציתם בחירות... עכשיו אתם רוצים לדחות אותן עד אחרי חגי תשרי? למה לא עד אחרי פסח הבא? כי אתם לא ערוכים... אני קורא בעיתונים 'יש לנו בעיות תדמית', 'לא התארגנו'... אבל אתם שלוש שנים וחצי באופוזיציה. אתם רוצים שעד דצמבר 2012 לא תהיה ממשלה חדשה בישראל כי אתם לא ערוכים? אין גבול? אין מדינה? אין כלכלה?".

 

בצהריים נפגש יו"ר קדימה שאול מופז עם אלי ישי כדי לדון עמו בעמדת קדימה והחרדים בנוגע למועד הבחירות. ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר כי סיעתו תנסה לקדם יחד עם מופז את קיום הבחירות באוקטובר.

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, נשמע הבוקר כמי שפותח את קמפיין הבחירות שלו. הוא הכריז כי ירוץ בבחירות במסגרת מפלגת העצמאות שאותה הקים עם ההתפלגות מהעבודה בשנה שעברה, ודחה בכך את הטענה כי הוא ונתניהו עשויים

לרקום דיל שבמסגרתו יקבל ברק שריון ברשימת הליכוד. יצוין כי לפי סקר "ידיעות אחרונות" האחרון, מפלגת העצמאות אינה עוברת את אחוז החסימה.

 

ברק עקץ את יאיר לפיד ואמר "באנו לפה בלי פרומפטרים, אך עם רקורד", יום אחרי שהמועמד החדש בזירה נאם כשמשני צדיו מסכים שקופים המציגים את הטקסט, בסגנון נאומיו של ברק אובמה. "באנו לכאן לומר לכם שעצמאות רצה בבחירות", אמר ברק בבית סוקולוב בתל אביב, "אנחנו אומרים לאזרחים: בואו איתנו בדרך המלך. שמים את המדינה במרכז בכל התחומים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הכנסת ריבלין. הולכים לבחירות
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים