שתף קטע נבחר

כצאן לזבח: כבשים בכבישי ירושלים

פעילי "תנועות המקדש" יקיימו ביום ראשון "צעדת כבשים" עד הר הבית, במטרה להקריב קורבן פסח שני - או למחות, אם ייאסר עליהם. בתוכנית: טלאים, גדיים וכבשים בכבישי העיר. במודעה מבטיחים המארגנים: "נתבע לשחרר את הגדי שנעצר בחג פסח"

זה כבר ריטואל קבוע: תנועות המקדש מבקשות להנהיג את קורבן הפסח על הר הבית, אך כוחות הביטחון מתנגדים - והעתירות לבג"ץ נדחות. השנה החליטו תנועות המקדש להקדים רפואה לדחייה, ולקיים צעדת כבשים מהתחנה המרכזית בירושלים, אל עבר הר הבית.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מארגני האירוע, שמזמינים את המעוניינים "להבטיח לעצמכם טלה או גדי" - מבקשים למחות על הגבלת חופש הדת ליהודים במקום הקדוש, והאיסור להקריב בו את קורבן הפסח. ההפגנה תיערך ביום ראשון הקרוב, "פסח שני", שבו על פי התורה ניתנת הזדמנות נוספת להקרבת קורבן פסח למי שהחמיץ את המצווה.

 

"נתבע לשחרר את הגדי שנעצר". מתוך המודעה ()
"נתבע לשחרר את הגדי שנעצר". מתוך המודעה

 

במודעות שפרסם המטה המשותף של תנועות המקדש נכתב: "נצעד עם כבשים, טלאים וגדיים להקריב את הפסח. נדרוש מממשלת ישראל לכבד את חופש הדת בישראל, לאפשר לקיים את מצוות תורתנו היהודית בהר בית מקדשנו: תפילות ציבור, הדלקת נרות המנורה, הקטרת קטורת ומנחות, חידוש עבודת ה' בהקדשת הצומח והחי, והחזרת בית המקדש למקומו".

 

"חוויה אותנטית"

מארגני העצרת מבקשים להוכיח כי לחידוש פולחן זה יש דרישה ותמיכה ציבורית רחבה, אך מציינים מטרה נוספת לקיומה - מחאה נגד מעצרם של כמה פעילים שניסו להקריב את קורבן הפסח לפני כחודש: "נתבע לשחרר את הגדי שנעצר בחג פסח ראשון, ופיצוי ליהודים שעוכבו בדרכם לקיים את המצווה המרכזית של החג".

 

במודעה מפורטים שני תרחישים אפשריים: "אם קיום המצווה יתאפשר – נתמנה על הכבשים בהר הבית, נקדישם שם ונקריב

אותם לקורבן פסח, ונאכל צלי אש מן הזבחים ומן הפסחים. ואם חלילה שוב ניחסם – נתארגן במקום שניחסם לעצרת דרישה ומחאה בראשות רבנים ח"כים ואישי ציבור נגד דיכוי חופש הדת היהודית בישראל". המארגנים מדגישים כי הצעדה מאושרת על ידי המשטרה.

 

פעיל המקדש שמשון אלבוים, שעוכב בערב חג הפסח יחד עם ילדיו כאשר ביקשו להקריב את הקורבן, אמר כי באמצעות האירוע ביום ראשון מבקשים הוא וחבריו להעביר מסר גם לאלה הנוהגים בשנים האחרונות להשתתף בזבח הפסח השומרוני בהר גריזים – בהם גם אנשים דתיים וחרדים. השנה זה יקרה ביום שישי הקרוב, סמוך מאוד לצעדת הכבשים שתנסה "להתחרות" בה.

 

"לכולנו צריך להזכיר נשכחות ולומר שהמצווה המקורית מוטלת דווקא עלינו, בני העם היהודי - ובהר הבית", הדגיש אלבוים, "אסור לשכוח זאת". לדבריו, "במקום חוויה אנתרופולוגית בשדות זרים, אנחנו מציעים חוויה יהודית ירושלמית אותנטית משלנו. ככל שיותר ציבור יביע בפומבי את משאלת ליבנו לחדש את עבודת המקדש, כך היא תמהר להתקיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבשים עליך ישראל. המודעה
צילום: איי פי
"הבטיחו לעצמכם טלה"
צילום: איי פי
מומלצים