שתף קטע נבחר

אברך: "בחורי הישיבות ילכו לכלא - ולא יתגייסו"

אחרי דו"ח המבקר ו"תוכנית החומש" של יאיר לפיד - הרחוב החרדי משיב מלחמה. הרב בלוי: "רק דבר אחד אפשר - לגרש אותנו מהארץ, אבל לא יהיה פה יותר עם יהודי". אברך: "לשלוח תלמיד ישיבה לצבא, זה כמו לקחת פרח טיִס, ולהפוך אותו לטבח"

לאחר פרסום דו"ח המבקר היום (ג'), שקבע כי חלה עלייה מאסיבית בדחיית שירות ופטורים לאברכים, ושעות ספורות לאחר השקת "תוכנית לפיד לשירות שווה לכולם" הערב – ברחוב החרדי מתחילים להבין כי הבחירות הקרבות יסבבו סביב סוגיית גיוסם או אי גיוסם של בחורי הישיבות.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"יאיר לפיד יוצא לדרך של שטנה ושנאה", אומר ל-ynet הרב מרדכי בלוי, יו"ר "משמרת החינוך והקודש". "אנחנו לא מתרגשים מהטנקים שלו בבני ברק, ולא מהסוכריות שהוא רוצה לזרוק עלינו. אל תהלך עלינו אימים עם שלילת תקציבים. הכסף לא של סבתא שלך. אנחנו משלמים מסים כמו כולם וזכאים ליהנות מתקציבים ציבוריים.

 

"לא מתרגשים מהטנקים שלו בבני ברק, ולא מהסוכריות שהוא רוצה לזרוק עלינו. אל תהלך עלינו אימים". מסר ליאיר לפיד (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"לא מתרגשים מהטנקים שלו בבני ברק, ולא מהסוכריות שהוא רוצה לזרוק עלינו. אל תהלך עלינו אימים". מסר ליאיר לפיד(צילום: עופר עמרם)

 

"היו כבר כאלה לפניו - ונעלמו. אי אפשר להיבנות מזה. כל אחד ממציא טריקים ושטיקים כדי לגייס חרדים. מישהו מהם מומחי ביטחון או גדולי תורה? כל אלה שמדברים מבינים משהו באחריות לכלל ישראל?"

 

הרב מרדכי בלוי, יוצא בחריפות גם נגד דו"ח המבקר: "מה הוא מתערב? למה זה דו"ח ביקורת? נכון, בחורי הישיבה לא מתגייסים, אבל זה בהסדר. יש פה איזו בעיה חוקית? כשזה לא יהיה חוקי – שידבר. מישהו ביקש ממך לספור כמה עתודאים יש? גם את מקבלי קצבת ניצולי השואה אתה סופר?"

 

"לא אחד בלבד עמד עלינו לכלותנו"

את הניסיונות האחרונים מקצוות שונים של החברה הישראלית, להגיע להסכמה בנושא, מכנה הרב בלוי "ברברת" ו"דמגוגיה שדופה,

ריקה מתוכן, שאין מאחוריה כלום".

 

"כולם יודעים שלא ייקחו אף אחד לצבא בכוח. נקודה". הוא אומר ל-ynet. "לא אחד בלבד עמד עלינו לכלותנו, וגדול המחטיאו יותר מן ההורגו. לא יעזור לאף אחד כלום - לא ללפיד, לא לליברמן ולא לראש הממשלה שלנו ולמילים המתיפייפות שלו. לא יהיו מִכסות, ואף אחד לא יקבע לנו מה זה עילוי".

 

הרב בלוי אומר בקול את מה שכל אברך חרדי משנן בביתו: "כל בחור חרדי ימשיך לשבת בבית המדרש לפחות עד חתונתו, ואם לא – נמצא לו מסגרת אחרת, מיוחדת. אחרי החתונה, מי שבוחר לעזוב את הלימוד, ימצא את דרך להשתתף בעול הציבור – אבל רק על פי גדולי ישראל, וכמובן שבמסגרות מתאימות, ולא כזו שמקדשת פריקת עול ושירת נשים". בהקשר הוא התייחס בזלזול לניסיונות לשלב חרדים בחֵילות מיוחדים: "אפילו אטמים באוזניים הם לא נותנים לשים!"

 

"תגרשו אותנו מהארץ"

גם אברכי הכולל בשטח לא מתרגשים מהצהרות הפוליטיקאים, ומתייחסים בזלזול לקמפיין גיוס החרדים. אהרון (שם בדוי),

אברך תושב בני ברק בשנות ה-50 לחייו, מסביר: "לכולם ברור שהחרדים לא יתגייסו. לרעיון ההזוי של ליברמן (בזמנו), לעשות טרנספר לכל הערבים - יש יותר סיכוי להתממש. בחורי ישיבות פשוט ילכו לכלא. לא יהיו בזה שום פשרות. מדובר גם בטיפשוּת, כי גם אלה שכבר פוזלים החוצה ויש סיכוי שילכו לצבא, יתייצבו מיד בצד החרדי במקרה שתהיה על זה מלחמה".

 

הרב בלוי מוסיף כי החילונים כלל לא מעוניינים בגיוס חרדים, כי אם בהטמעתם התרבותית: "חרדים זה לא קבוצה אתנית, אלא מועדון חברים עם כללים מחייבים ונוקשים, אבל הם רוצים שלא נהיה שם! גם בן-גוריון רצה כך, ושמעון פרס כתב את זה בספרו, אבל ברוך ה' אנחנו גדלים ורבים.

 

"רק דבר אחד אפשר - לגרש אותנו מהארץ. להעלות אותנו על מטוס, ולשלוח לברוקלין, כמו שאמר מי שאמר, אבל אז אני מבטיח לך שלא יהיה פה יותר עם יהודי".

 

ומה על הטענות בחברה הישראלית המאשימות את המגזר החרדי בהשתמטות? "אין כמו הציבור החרדי שמתנדב, ולא צריך כל יום לעמוד על הגג ולצעוק את זה. כל אחד יודע שאם יש בביתו אדם חולה והוא צריך עזרה כלשהי בייעוץ, הכוונה, השאלת ציוד, תרופות או מה שזה לא יהיה - בסוף הוא יגיע ליהודי חרדי. הציבור שלנו מתנדב, וכמעט כל צעיר וצעירה שותפים לזה".

 

"גיוס? בשבילנו זה כמו להוריד את הכיפה"

אהרון, שגם בניו הנשואים אברכי כולל ולא שירותו בצבא, מסביר כי בלי לימוד תורה אין קיום לעם ולמדינה, ולפיכך אין להסכים אפילו ל"ניסוי" בנושא גיוס החרדים, משום שהתוצאות עלולות להיות הרסניות.

 

על ההצעה לקביעת מכסת פטורים ל"עילויים" הוא אומר כי "מי שחושב שזה אפשרי, פשוט לא מבין על מה הוא מדבר. הוא יכול לעשות על זה משא ומתן עם עצמו. העניין הזה שלא להתגייס לצבא נטוע כל כך עמוק בתוך כל בחור ישיבה, שזה כמו להוריד את הכיפה. נכון שלפני כמה עשרות שנים זה לא היה כך, אבל העולם השתנה ונהיה הרבה יותר פרוץ - וגם החברה בצבא משפיעה לרעה. היום החרדים לא יכולים להתגייס גם אם הם לא ממש לומדים תורה, כי הם לא יכולים להקריב את החיים הרוחניים ואת העולם הבא שלהם. אמנם גם חילונים מקריבים מעצמם הרבה שנים מאוד יפות כדי לשרת, אבל ההקרבה של החרדים היא הרבה יותר גדולה.

 

"עוד משהו שהשתנה זה השאיפה להצלחה, ואצלנו זה בא לידי ביטוי ברצון להיות גדול בתורה. זה ערך נעלה לא פחות מחינוך. אז החילוני רוצה להצליח בהייטק ובעסקים, ואנחנו בזה. לשלוח תלמיד ישיבה לצבא, זה כמו לקחת פרח טיִס, ולהפוך אותו לטבח".

 

הוא דוחה את הטענות כי החרדים משתמטים: "יש פה איוולת. זה פשוט חוסר התבוננות. אם הייתה לנו טובת הנאה מזה -

היה מה לדון בזה, אבל הרי 90% מהאברכים האלה הם אנשים מוכשרים מאוד, עם רמה מוסרית גבוהה וכוח התמדה, ובמקום לממש את היכולת היצרנית שלהם ולצאת החוצה 'לעשות כסף' - הם גוזרים על עצמם חיי דוחק מקצבה חודשית מזערית. טיפשי לחשוב שבשביל זה הם משתמטים מהצבא. הרי יכלו להיות ג'ובניקים וזהו".

 

"צריך להבין שיש פה באמת אידיאולוגיה עמוקה – גם אם לא מסכימים איתה. גם את סרבני המצפון כולם מגנים, אבל לא כמו את החרדים. למה? כי מבינים ומכבדים את הרעיון שמאחורי הדברים. אם ככה היו מתבוננים גם על החרדים, לא הייתה כזו שנאה, אבל הפוליטיקאים צריכים אותה".

 

אהרון מכיר היטב את הטענה כאילו הישיבות הפכו ל"ערי מקלט" לצעירים חרדים, שרק מבקשים להשתמט מגיוס לצבא, וכי פטור גורף משירות יוציא אותם לעבודה. "החילונים בונים כל מיני תיאוריות. זה רעיון באמת יפה, אבל הוא פשוט לא נכון", הוא אומר. "זה בדיוק כמו שאמרו פעם שלחרדים יש הרבה ילדים רק בגלל הקצבאות. אחרי שקיצצו אותן, לא ראינו ששיעור הילודה פחת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"החילונים לא באמת רוצים אותנו שם"
צילום: רויטרס
"הציבור שלנו מתנדב. כמעט כל צעיר חרדי שותף לזה"
צילום: גיל יוחנן
הרב מרדכי בלוי
מומלצים