שתף קטע נבחר

המבקר לפרקליטות: לפתוח בהליכים נגד ארז וינר

וינר - ראש לשכת הרמטכ"ל לשעבר - דרש לקבל את כל חומרי החקירה בעניינו על מנת שיוכל להגן על עצמו כראוי. המבקר פנה למשרד המשפטים והציע שיפתחו בחקירה פלילית נגדו. בפרקליטות שוקלים הבקשה

התפתחות דרמטית בפרשת הרפז: מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, פנה בימים האחרונים לפרקליטות המדינה בבקשה לשקול לפתוח בחקירה פלילית נגד אל"מ ארז וינר, ראש לשכת הרמטכ"ל לשעבר. כך נודע אמש (יום ה') ל-ynet. בשעות האחרונות נערכו דיונים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ובפרקליטות המדינה בשאלה אם להיענות לבקשת המבקר. בפרקליטות שוקלים את הבקשה. בלשכת היועץ המשפטי לממשלה סירבו להתייחס לעניין.

 

פרשת הרפז - דיווחים נוספים ב-ynet:

 

היום צריכה פרקליטות המדינה להגיש את תשובתה בנוגע לעתירה שהגיש וינר לבג"ץ, שבמסגרתה הוא דורש לקבל לידיו את כל חומרי החקירה בפרשה. אחת ההערכות היא שהמבקר המליץ לפתוח בחקירה נגד וינר, בכדי להימנע מהעברת חומרי החקירה לפרקליטיו. בתום הדיונים יחליט היועץ מה יהיה נוסח ההודעה שיעביר לבג"ץ. 

 

מקורבי וינר אמרו כי עוזר הרמטכ"ל לשעבר נפגש לפני כמה שבועות עם מבקר המדינה והוא הציג בפניו את הטענות. המקורבים אמרו כי הרושם היה כי מאיימים על וינר. וינר ענה למבקר כי הוא ביקש מהיועץ המשפטי לפתוח בחקירה פלילית כבר לפני מספר חודשים, מכיוון שנשארו הרבה סימני שאלה וכי למוסד המבקר אין כלים לחקור את הפרשה. לדברי המקורבים, וינר ישמח אם תיפתח חקירה פלילית שתבדוק את כל היבטי הפרשה.

 

לדבריהם, בקשת המבקר תמוהה, כיוון שאין משהו חדש כרגע שהמבקר לא ידע עליו בעבר. המקורבים מדגישים כי התנהגות המבקר היא תמוהה וכי אם יש כונה לפתוח בחקירה פלילית וינר ישמח להעמיד לידי רשויות אכיפת החוק את כל החומר שברשותו.

  

משרד המבקר: יש חומר חדש

מסמך הרפז, שנחשף ב-2010, הציג מזימה לכאורה לפגוע באשכנזי ולהביא למינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל. הרפז, סגן-אלוף במילואים, הודה בתחילה בזיוף המסמך לבדו, אך חזר בו - והפרקליטות עדיין לא החליטה אם להגיש נגדו כתב אישום.

 

בשבועות האחרונים הועברו חומרים ממשרד מבקר המדינה לפרקליטות. מבקר המדינה מתח בטיוטת הדו"ח שלו ביקורת על וינר, שעמד בראש קבוצת אנשים אשר עסקו באיסוף חומרים על שר הביטחון. על פי הטיוטה, תכליתן של שיחות שהתקיימו בין ארז וינר לבועז הרפז הייתה לאסוף מידע מכפיש על לשכת שר הביטחון.

 

וינר עצמו, שמחה לאחר פרסום הטיוטה  כי "הפגר של הפרשה" דווקא לא נחשף, עדיין משרת בצה"ל. הוא הוביל מספר פרויקטים בשנה האחרונה, ובהם הגדרת ההתמודדות הצבאית עם סוגיית החטיפות. וינר יועד לתפקיד קצין חינוך ראשי, אך החלטה לגבי עתידו בצבא צפויה להתקבל ככל הנראה על ידי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, רק לאחר שיתקבל הדו"ח הסופי.

 

במשרד מבקר המדינה אמרו כי מה שיש למשרד מבקר המדינה לומר בשלב זה ייאמר לבית המשפט. בטיוטת הדו"ח, שהועברה ליועץ המשפטי לממשלה, לא נכתב כי יש לפתוח בחקירה פלילית נגד איש מהמעורבים.

 

במשרד המבקר הדגישו כי לאחרונה הגיע אליהם מידע חדש שמחזק את הצורך לבדוק חשדות פליליים בפרשת הרפז. לדבריהם, במהלך התקופה פנו אליהם כל המעורבים בפרשה ואמרו שראוי לבדוק זאת בהליך במישור הפלילי.

 

בתגובה לפניית המבקר אמרו פרקליטו של וינר עורכי הדין אודי בן אליעזר, עודד סבוראי ורן כהן: "ארז וינר מודה על פניית המבקר ומבקש להזכיר כי היה הראשון שפנה ליועץ המשפטי לפתוח בחקירה פלילית

ואכן לפני שבועיים בפגישה עם המבקר שמטרתה היתה לנסות להגיע להבנות על-פי יוזמת לשכת המבקר, ציין המבקר את סמכותו להעביר את הנושא לידי היועץ המשפטי לצורך בחינת חקירה פלילית. אנחנו מברכים על הפנייה ומקוים שתתייחס לסוגיות האמיתיות, ובהן האופן בו נחשף בועז הרפז לחומרים שמקורם לכאורה בלשכת השר, האובדן של ההקלטות ומחיקת המסמכים ממחשב בלשכת השר. נשמח שהחקירה תתייחס גם לחשד לכאורה של איסוף שיטתי על ידי ארז וינר. אנו סומכים על המשטרה שתבצע חקירה רצינית כפי שעשתה בעבר, ובסופה יופרך כל חשד שהועלה כנגד ארז וינר".

 

ממטה המאבק של קצינים במיל' ששירתו תחת פיקודו של וינר נמסר: "לא יאומן עד כמה רחוק המבקר מוכן ללכת רק כדי למנוע את העברת המסמכים לוינר. זה רק מראה שהמסמכים אכן מוכיחים את הכשלים בבדיקת המבקר. חשוב שתתקיים חקירה, אבל שתחקור בראש ובראשונה כפי שדרשנו את מחיקת קלטות השיחות בלשכת ברק".


פורסם לראשונה 03/05/2012 22:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממליץ לפתוח בחקירה פלילית. לינדנשטראוס
צילום: גיל יוחנן
דרש את חומרי החקירה. אל"מ ארז וינר
צילום: שאול גולן
מומלצים