שתף קטע נבחר

3 חשודים ברצח ברחובות; "להחמיר בענישה"

חברים, בני משפחה ושכנים רבים הגיעו לבית משפחתו של אורגיל מואטי, הנער בן ה-17 שנדקר למוות בגן ציבורי. "לא היינו עושים שטויות", אמר אחד מחבריו. המשטרה חושדת שהוא נרצח על רקע סכסוך ועצרה חשוד שלישי במעשה. תושבים טענו כי מדי לילה בני נוער משתכרים ומרעישים: "הכתובת הייתה על הקיר"

אורגיל מואטי, בן 17, נרצח בדקירות סכין במרחק של 40 מטר מביתו ברחובות - לפי החשד, על-ידי נערים בני גילו. בני משפחתו, שכניו וחבריו השמיעו הבוקר (יום א') ביקורת על התנהלות הרשויות, העלו תלונות על הדור הצעיר שגדל בארץ והביעו תחושה פסימית לגבי עתיד החברה הישראלית. "הבעיה בשורשים", אמר אחד השכנים.

 

סוף שבוע של אלימות קטלנית:

 

במשטרה אומרים שבידיהם תמונה מלאה של מה שהתרחש הלילה. שלושה נערים כבר נעצרו. במשטרה מעריכים כי הקורבן והחשודים היו מסוכסכים, ומפגש ביניהם בגן הציבורי הסתיים בדקירה הקטלנית.

 

חוקרי מחלק הנוער של תחנת רחובות הסתמכו על עדי ראייה ומידע מודיעיני, וזמן קצר לאחר הדקירות הצליחו להגיע לחשוד המרכזי, שנמצא בביתו. הוא קשר את עצמו לאירוע ומשתף פעולה עם חוקריו. היום אחר הצהריים תבקש המשטרה להאריך את מעצרו.

 

חוקרי משטרה הגיעו לבית המשפחה ברחובות, ושוטרים נוספים סיירו בזירת הרצח, תוך שהם גובים עדויות נוספות מאזרחים. במקביל, מעידים הורים באזור על תגבור ההתארגנות האזרחית שנועדה לגבות את פעילות המשטרה ולנסות למנוע מקרים דומים.

 

למקום הגיעו גם חברים רבים של הנרצח, שניסו להתמודד עם תוצאות המקרה הקשה. "אני כבר מתגעגע אליו", אמר אחד מהם ל-ynet. "היינו יושבים פה בפארק ונהנים, אבל לא עושים שטויות. הוא חבר ילדות שאי אפשר לשכוח. ילד מיוחד שקשה לתאר, לכולם הוא יחסר מאוד וכולם יזכרו".

 

סמוך ל-02:00 התקבל דיווח במוקד במד"א על אדם המוטל על הרצפה ברחוב אברהם פרשני ברחובות. צוות מד"א שהגיע למקום מצא את מואטי על שביל, סמוך לגן ציבורי, כשעל גופו פצעי דקירה בחזהו ובבטנו. הוא התבוסס בדמו ללא הכרה, כשחבריו סביבו.

 

הצוות פתח במאמצי החייאה במקום, ופינה את מואטי לבית החולים קפלן. אולם, שם איבד את הדופק, והרופאים שהחלו בניתוח מהיר לא הצליחו להחיותו, וקבעו את מותו.

 

בני המשפחה: להחמיר את הענישה

"חייבים להחמיר את הענישה בצורה קיצונית", אמר רפי, דודו של מואטי. "אני מאשים לא רק את המשטרה והעירייה אלא גם את בתי המשפט. לא ייתכן שבנינו ימשיכו להיקטל בשכונות, מטרים ספורים מפתח ביתם. היום הנוער מרגיש בושה לא לדקור ולהרגיש פראייר, במקום להבין את חוקי המדינה והקהילה שבה הם חיים".

 

קרובת משפחה נוספת, אירית אליהו, אמרה ל-ynet: "חייבים לשמור על הילדים בפארקים, להגביל את שעת כניסתם עד השעה 22:00 ולא למכור להם אלכוהול", הציעה. "נמגר את האלימות על ידי החמרת ענישה. יש להוציא סיירות לגני שעשועים, הם יושבים שם בחבורות עם סיגריות ונרגילות ושתייה, ולא מבינים לאן זה יוביל, אבל זה מוביל לרציחות".

 

היא הפנתה אצבע מאשימה גם למוקד העירוני וגם למשטרה, שלדבריה "אליהם התקשרו לפני המקרה". אליהו סיפרה על הפחד שמלווה כל הורה: "כשהם יוצאים אנחנו לא ישנים, פוחדים ומזהירים לא להתקרב למקומות עם אלימות, ומקווים שיחזרו הביתה בשלום. לצערי, למשפחה שלנו זה כבר לא כל כך יעזור, נכנסנו לסטטיסטיקה מאוד קשה".

 

סמוך לבית המשפחה נאספו גם תושבים רבים, שסיפרו כי אף שמדובר בשכונה שקטה וטובה, הם כבר סבלו בעבר מבעיות רעש ואלימות בפארק שבו אירע הרצח. לדבריהם, רק לפני כחודשיים נשדדו במקום נערים ונערות מהשכונה על ידי חבורת צעירים, וגם מקרי ונדליזם אירעו באזור.

 

זירת הרצח, הלילה ברחובות (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
זירת הרצח, הלילה ברחובות(צילום: עופר עמרם)

 

"אנחנו זועקים את המסרים כבר תקופה ארוכה", אמר מיכאל, תושב השכונה. "מדובר בבעיה כלל ארצית ולא בבעיה של השכונה שלנו. הבעיה בשורשים ויש לטפל בה מלמעלה. יש לי טענות כלפי כל הרשויות שלא עושות מספיק, כלפי בתי המשפט, הממשלה ובוודאי המשטרה. אני לא יודע מה קורה לנו כעם. אני לא רואה את עם ישראל מתקיים לדורות אם זה ימשיך כך. אנחנו אוכלים את עצמנו מבפנים".

 

איתן, תושב השכונה ואב לשלושה ילדים, סיפר ל-ynet על התארגנות אזרחית בעקבות האירועים. "עקב הבעיות, החלטנו לשים משמרת הורים בשיתוף עם המשטרה. המטרה היא לעשות סיורים במקומות הבילוי של הנוער בניסיון למניעת אלימות בקרב הנערים. מדובר במשפחה נהדרת שכבר סבלה בעבר וכואב הלב שיש להם קורבן נוסף ומיותר במשפחה".

 

בני זוג שמתגוררים אף הם בשכונה סיפרו כי רק בסוף שבוע האחרון התקשרו מספר פעמים למוקד העירוני וביקשו להגיע ולפזר נערים שתויים. "כל לילה הם כאן, כל לילה הם עושים רעש ומשתכרים וכל לילה אנחנו מדווחים. אני בכלל לא מופתעת ממה שקרה פה, זה היה צפוי", אמרה האשה. "הכתובת הייתה על הקיר".

 

זוהר בלום, סגן ראש העיר שהגיע למקום, הוסיף כי "סיירת ההורים ברחובות פועלת כבר שלוש שנים ופעילה בכל הפארקים, אבל לא יכולה למנוע את הפעילות של הנערים. היא משוחחת עמם ומרחיקה אותם אבל לא יכולה למנוע מקרי אלימות".

 

לדבריו, "המשפחה כואבת מאוד. הם לא מדברים, אלא רק חושבים אם היו יכולים למנוע את האסון הנורא. הוא הגיע הביתה טרם הרצח, בערך בשעה 01:00-01:15, לשתות ולקח איתו בקבוק קולה. הוא יצא מהבית וכ-20 דקות לאחר מכן הוא נרצח במרחק של 40 מטר משם".

 

אורגיל מואטי ()
אורגיל מואטי

 

נטע גירנברג, תושבת השכונה שמשתתפת בסיורים, תיארה את פעילות ההורים. "אנחנו מסתובבים בגנים ובמרכז העיר לראות מה קורה עם הילדים, מפני שיש הרבה ילדים שיכורים, אבל נורא קשה למנוע דברים כאלה. חייבים לנעול כבר ב-23:00 בלילה את השערים בגנים הציבוריים. זה היה מפחיד את הנערים ומרתיע אותם, והם לא היו נכנסים".

 

ראש העיר, רחמים מלול, הוסיף כי "כל הרשויות צריכות להתגייס על מנת לדכא ולחסל את האלימות הגואה הזו בקרב בני הנוער בישראל".

 

בתוך כך, במשטרה הודיעו הבוקר על "התפתחות" בחקירת רצח גדי ויכמן בבאר שבע ביום שישי בערב. שוטרים עברו במוסדות חינוך באזור "כחלק מפעולות חקירה שגרתיות בסוג כזה של אירוע, שבו ככל הנראה מעורבים נערים", כהגדרתם. להערכת החוקרים, התקדמות החקירה תהיה מהירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורגיל מואטי
שוטרים בזירת האירוע, הלילה
צילום: עופר עמרם
זירת הרצח, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים