שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה ההבדל בין אשה בוגדת לגבר בוגד?

  40% מהגברים דיווחו שבגדו לפחות פעם אחת בחייהם, לעומת 30% מהנשים. עם זאת, ההבדל בין המינים מעיד לרוב, על מניעי ומאפייני בגידה שונים

  גם היום, הפורמט שלפיו שואפים ובוחרים רוב הבוגרים בחברה המערבית לחיות בו, הוא מונוגמיה. מונוגמיות קיימת כדי לשמר ערך חברתי וחיונית לקיומה של החברה. הבחירה בזוגיות מונוגאמית מספקת לבני האדם תחושת ביטחון, שייכות ושותפות גורל.

   

  עוד בנושא:

  לשקר אין רגליים: איך מתוודים על בגידה?

  האם את יוצאת עם בוגד פוטנציאלי?  

  פסיכולוגיה של בגידה ושל פיוס

  מה עלולים להפסיד במקרה של בגידה?

   

  מיסוד קשר זוגי הוא בעצם ההכרה שלמרות שאולי נמצאים עוד אובייקטים שיכולים לעניין ולהתאים לנו מבחינה רגשית ומינית, אנו בוחרים להפסיק את החיפוש עכשיו, מתמסרים לאדם אחד שבחרנו בו, ומתחילים להתכנס אליו ולבנות איתו חיים. בגידה מינית או רגשית בבן הזוג היא אחת האיומים הגדולים ביותר על הבית שלנו.

   

   

  ההגדרה לבגידה הינה שקרים לבן/ת הזוג – פגיעה באמונו/ה. כל אחד מגדיר עבור עצמו מהי בגידה עבורו, מה היה פוגע בו אם היה מתקיים על ידי בן/ת זוגו. רוב האנשים מקשרים בגידה למעשה שקר שנעשה בהסתר לגביהם. אופי הבגידה או הפרשנות שלה שונה בין גברים לנשים.

   

  נשים שזקוקות לקשר יכולות "להחליק" לגבר שלהן על קשר מיני חד פעמי, ולקבל בצורה קשה יחסים אינטימיים עם אשה אחרת אפילו אם לא היה מגע מיני או גופני כלשהו.

   

  גברים לעומתן, יפרשו בגידה בדיוק ההפך: קשר רגשי עם גבר אחר ללא מגע יתפרש כחברות תמימה בעוד סקס מזדמן וחד פעמי עם גבר אחר ייתפס כבגידה לכל דבר.

   

  הדרך הטובה ביותר למניעת אי הבנות ופגיעה מיותרת היא שיחת תיאום ציפיות. בתחילת הקשר, חשוב להגדיר אחד לשנייה מהם הקווים האדומים שלא עוברים. להגדיר מה יפגע בכל אחד מבני הזוג ומה נחשב ללגיטימי.

   

  מעט נתונים יבשים: 40% מהגברים דיווחו שהם בגדו לפחות פעם אחת, לעומת 30% מהנשים. 50% ממקרי הבגידה מתרחשים במקום העבודה. 75% מהזוגות מדווחים כי חוו לפחות מקרה בגידה אחד במהלך הקשר. 60% מהזוגות שלא הגיעו לטיפול זוגי כתוצאה מהבגידה – נאלצו לפרק את הקשר, ולא פחות מ-90% מהזוגות שחוו בגידה ופנו לטיפול זוגי – זוכים לעדנה מחודשת וחיזור הקשר עוד יותר מאשר לפני הבגידה.

   

  בגידת נשים

  אחוזי בגידת הנשים במגמת עליה ביחס לגברים, בכל העולם המערבי. נשים נהנות היום מחופש בחירה מיני ושמות במקום ראשון את צרכיהן, מה שלא היה לגיטימי אישית וחברתית לפני 40 שנה. אשה בוגדת היא בדרך כלל אשה שאמרה נואש מהמערכת הזוגית שלה. היא לא מוצאת שיש טעם לשנות או להשקיע.

   

  בגידת נשים מאופיינת בחלל שהן זקוקות למילוי ובהזנחה מצד בן הזוג. אם אשה מגיעה לידי בגידה בבן הזוג, זה אומר שהיא איבדה את האמון במערכת הזוגית ומבחינתה אין מה לתקן, היא מחפשת בחוץ את מה שחסר לה בבית, בין היתר בגלל חוסר סיפוק של צרכיה הרגשיים והמיניים כל אחד בנפרד או שניהם גם יחד. אשה שבוגדת מדווחת לרוב על הצורך בריגוש ובתשומת לב, היא מרגישה פתאום נחשקת ואהובה.

   

  הבגידה הנשית מאופיינת בקיומה של מערכת יחסים מחוץ למסגרת הנישואין, ולכן במרבית המקרים הבגידה הנשית קשה וטראומתית יותר לזוגיות. לעיתים הבגידה הנשית היא סממן לכך שהקשר אבוד גם ככה ואין הרבה מה לעשות, ובהרבה מקרים היא גם משמשת כגורם לפרידה מובהק יותר מבגידת גבר.

   

  אם בעלי היה עושה את מה שאתה יודע לעשות, זה לא היה קורה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אם בעלי היה עושה את מה שאתה יודע לעשות, זה לא היה קורה(צילום: shutterstock)

   

  בגידת גברים

  גברים שונים מנשים מבחינה מנטאלית ופיזיולוגית, ובוגדים מסיבות אחרות. גם במערכת הזוגית, המנוע האבולוציוני של הגבר נובע מהצורך שלו להיות דומיננטי ו'מרביע' (זכר אלפא). בגידת גבר נובעת בעיקר מגורמים זוגיים ופסיכולוגיים. גברים בוגדים כאשר חיי המין שלהם או הקשר הרגשי שלהם אינו עונה על צרכיהם.

   

  זה יכול להיות בגלל אובדן או היעדר משיכה לבת הזוג, או חוסר עניין שלה. גברים כאלו חשים פגיעה באגו ומחפשים מקומות שבהם הם יוכלו לקבל חיזוק לאגו הפגוע והמוחלש שלהם.

   

  שלושת הארכיטיפים הבוגדניים

  בוגד הסטוצים – לא ירצה לפגוע בזוגיות, בבת הזוג ובמשפחה. הוא ינצל כל הזדמנות לסקס, ויהיה נכון לתקן כאשר ייתפס. טיפוס זה הוא מועמד אידיאלי לשיקום מערכת היחסים ולטיפול זוגי שיניב תוצאות טובות.

   

  הכובש כל חלקה – הוא מאמין במסגרת משפחתית וזוגית כי זה מה שצריך, אבל רוצה גם חוויה של כיבוש, ועם כמה שיותר נשים. טיפוס זה לא ירגיש כל צורך להתנצל אם ייתפס, סביר שלא ירצה לתקן את שארע וגם לא יהיה מועמד טוב לטיפול.

   

  הבוגד הסובל – גברים אלו לא בוגדים בגלל הצורך לכבוש או ליהנות, אלא בגלל הצורך להרגיש 'שווים'. הסיבות לכך פסיכולוגיות וקשורות בהמון מקרים לאישיותם ולסיבות שהביאו אותם לדימוי העצמי הבעייתי - הילדות שלהם.

   

  גברים אלו סובלים, כי הבגידה לא באה ממקום של הנאה אלא ממקום של קושי. הם מתייסרים במקביל על פגיעה במשפחה והם ויעשו הכול כדי שהמשפחה לא תתפרק. הם מועמדים מצוינים לטיפול זוגי שלרוב זוכה להצלחה ושיקום אישי וזוגי.

   

  מיאו, את שווה, אבל אל תגידי כלום לאשתי, כן? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מיאו, את שווה, אבל אל תגידי כלום לאשתי, כן?(צילום: shutterstock)

   

  התמודדות עם בגידה

  נשים רבות סלחניות יותר לגברים בוגדים. בעיקר אם מדובר בבגידה שהיא סקס מזדמן, אולם כל בגידה היא בגידה שדורשת התייחסות וטיפול. אסור לעבור בשתיקה על בגידה מכל סוג.

   

  כאמור וככלל, גם נשים וגם גברים מפרשים בגידה בצורה שונה. הגברים יראו בחומרה רבה יותר סקס גם אם הוא מזדמן וייחסו פחות חשיבות לקשר רגשי ללא מגע גופני (נשים בדיוק ההפך).

   

  לעיתים עם גילוי הבגידה (אם ע"י בן/ת הזוג או אם בווידוי) מרגיש/ה הבוגד/ת בצורך לחשוף הכל. אני בעד להמעיט בתיאורים. נחשפה בגידה? אל תסכן/י יותר מזה את הקשר הזוגי שלך.

   

   

  נבגדתם? הגיבו במלוא הרגש את אשר על לבכם. לטובת הקשר אני ממליץ להתרחק וליזום פרידה זמנית. כל סילוק מהבית מעורר בבוגד/ת הרבה מחשבות ומוטיבציה לשפר ולתקן. כל התעלמות, ומעבר לסדר היום לאחר בגידה, כמוהו כמתן לגיטימציה להמשיך בבגידה.

   

  עיכלתם מעט? זה הזמן לחשבון נפש ובדק בית (לא האשמות הדדיות), לניסיון להבין מה גרם לכם להתנתק עד שהגעתם לשפל הזה. בדקו לאן אתם ממשיכים מכאן, ובמידה ובחרתם להמשיך הלאה ולא לפרק את החבילה, טיפול זוגי יעזור לכם לשקם את הקשר.

   

  בכל מקרה הכאב של הבגידה ילווה אתכם לאורך השנים ויהיה תלוי שם כענן, אולם אם אתם חווים זוגיות משופרת לאחר שיקום הקשר, השאירו את הפרשה ההיא מאחוריכם ואל תזכירו אותה יותר לעולם.

   

  לכל הכתבות והעדכונים - כנסו לעמוד המעריצים של ערוץ יחסים בפייסבוק

   

   

   

  ד"ר דניאל דריי - רופא, סקסולוג, טיפול זוגי ומיני. מנהל "תורת היחסים", פורטל מיניות וזוגיות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  75% מהזוגות חוו לפחות מקרה אחד של בגידה
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים