שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

ישראל ביתנו: לדחות פיזור הכנסת בשל חוק טל

המפלגה מציעה לדחות בשבוע את פיזור הכנסת כדי לחוקק "חוק גיוס לכולם". רגע לפני תום עבודת המשכן, צפויות מחר לעלות בוועדת השרים לחקיקה חמש הצעות בנושא השירות בצה"ל. ברק מציע: שירות אזרחי בן שנה לאברכים

יום לפני שהכנסת ה-18 אמורה להתפזר העבירה היום (א') סיעת ישראל ביתנו, בקשה ליו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, ודרשה לדחות בשבוע את ההצבעה על פיזור הכנסת, כדי לאפשר לה להעביר את החוק שלהם בנושא "גיוס לכולם". החוק הזה אמור להחליף את "חוק טל", שתוקפו יפוג ביולי. בקואליציה אומרים כי אין כוונה להיענות לבקשה הזו. מחר אמורות לעלות בוועדת השרים לחקיקה חמש הצעות בסך הכול הקשורות למשרתים בצה"ל.

 

בחירות 2012 - דיווחים נוספים ב-ynet:

בצל הקדמת הבחירות: ועידת הליכוד מתכנסת

מקורבי לפיד: אם לבני מוסיפה כוח - לאחד כוחות

 

"מאחר ורוב סיעות הבית תומכות בחוק שלנו, אין כל סיבה למהר ולפזר את הכנסת", אמר יו"ר הסיעה, ח"כ רוברט אילטוב. "המטרה שלנו היא שלא נצא לפגרת בחירות בלי שנושא חוק טל יטופל".

 

בדרך לבחירות כלליות, הכנסת ה-18 צפויה לסיים את תפקידה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בדרך לבחירות כלליות, הכנסת ה-18 צפויה לסיים את תפקידה(צילום: גיל יוחנן)

 

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, הכנסת ה-18 צפויה להתפזר מחר וללכת לבחירות כלליות. בקואליציה הסבירו כי הסיבה הרשמית לפיזור הכנסת היא המשבר הקואליציוני שנוצר עקב אי הסכמה על החוק שימשיך את "חוק טל". לאחרונה הסבירו בקואליציה שהגיעו למבוי סתום בסוגיה, וכי עמדות קוטביות שמציגות שתי השותפות הבכירות, ש"ס וישראל ביתנו, פשוט לא מותירות ברירה.

 

תוקפו של חוק טל יפקע בסוף חודש יולי, וכל עוד לא אושרה חלופה תוקפו יוארך לפחות עד שלושה חודשים מיום כינונה של הממשלה החדשה.

 

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע כי למרות ההודעה על פיזור הכנסת, הצעתו של חבר הסיעה ח"כ דוד רותם תעלה לוועדת השרים לענייני חקיקה תוך ניסיון לקדם את החקיקה עוד לפני הפיזור - מהלך שסיכוייו להצליח קטנים מאוד.

 

הצעת החוק של הסיעה קובעת שירות לכולם ומחייבת גם חרדים ובני מיעוטים לתרום למדינה, אם לא באמצעות גיוס לצה"ל - על ידי שירות אזרחי לאומי. עוד קובעת הצעת החוק כי תיקבע מכסה ברורה לפטורים על בסיס "תורתם אומנותם", ופטורים אלו יהיו תקפים גם לצעירים מהמגזר החילוני, המצטיינים בתחומי ספורט, טכנולוגיה, ביולוגיה, פיזיקה ועוד.

 

הצעת חוק נוספת שתועלה על-ידי חברי הכנסת אילטוב ורותם נוגעת גם היא לציבור המשרת ומבקשת להגדיל את מענקי המדינה לחיילים משוחררים הפונים ללימודים בתחומי הנדסה וטכנולוגיה.

 

ההצעה של ברק: שירות אזרחי בן שנה

זמן קצר לאחר ישראל ביתנו, הציג שותף קואליציוני אחר, שר הביטחון אהוד ברק, תזכיר חוק שהכינו במשרד הביטחון ביחד עם משרד הביטחון. עם זאת, עדיין לא ברור אם ההצעה תעלה. במקביל, תעלה הצעה אחרת שהגישה ח"כ עינת וילף מסיעתו של ברק, "העצמאות", לפיה צה"ל יבחר את המיועדים לגיוס, בני 18 פלוס, שנמצאו מתאימים. מי שלא גויס, בהם גם ערבים וחרדים, יפנה לשירות אזרחי בן שנה. לאחר פרק הזמן הזה, ישוחררו לשוק העבודה.

 

בהצעה נאמר עוד כי תיקבע מכסה של עד 10 אחוז מדחויי השירות בכל ישיבה, שיוגדרו "תלמידים מצטיינים", והם יהיו פטורים גם משירות אזרחי.

 

גם מפלגת האופוזיציה הגדולה, קדימה, מעוניינת להעלות הצעה משלה. מהמפלגה נמסר כי היא קוראת לכל סיעות הבית "להפסיק את הקומבינה והדילים, ולהעביר את חוק 'שירות לכול' עוד בכנסת הנוכחית". בקדימה סבורים כי "נוצרה הזדמנות היסטורית שאסור לפספס". מחר צפוי יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, לכנס מסיבת עיתונאים שבה יתייחס לסוגיית שירות לכולם ולהקדמת הבחירות.

 

גם חברי כנסת מסיעת קדימה מתכוונים להעלות הצעות חוק שנועדו לשפר את מצבם של המשרתים בצבא, רגע לפני הבחירות. ח"כ ישראל חסון יעלה בוועדת השרים הצעה המבקשת לעודד גיוס חיילות לשירות קרבי,

ולתת להן מענק אם ישרתו בתפקידי לחימה שונים.

 

חבר סיעתו, ח"כ יואל חסון, יעלה גם הוא הצעה הנוגעת לחיילים בשירות סדיר ויבקש להעלות את שכרם לשליש מהשכר הממוצע במשק תוך שמירה על היחס כיום במשכורות של חיילים קרביים ולא קרביים.

 

בימים האחרונים הצהיר יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, כי על מנת למנוע "השתוללות" של חקיקה לא אחראית ויקרה, תצא הכנסת מיד עם ההצבעה על פיזורה לפגרה, ולא יתאפשר להעביר הצעות חוק פרטיות.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
לפי הצעת ברק, חרדים יתרמו שנה אחת
צילום: Gettyimages
תנו עוד שבוע לכנסת. אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים