שתף קטע נבחר

האוצר: מחירי הדירות החדשות ירדו במרס ב-1.1%

באזור תל אביב נרשמה יציבות במחירים, בחיפה נרשמה ירידה מתונה של 0.5% ואילו בבאר שבע ירדו המחירים בחדות יחסית - 1.6%. יציאת המשקיעים נמשכה ברבעון: מכירת דירות ע"י משקיעים באזור טבריה והגליל העליון זינקה ב-88%

מחירי הדירות החדשות ירדו בחודש מרס, בשיעור של 1.1% בהשוואה לחודש הקודם. כך עולה מסקירת "אורות אדומים" לחודש אפריל - הסקירת החודשית שמפרסם משרד האוצר.

 

 

מהנתונים עולה, כי בחודש מרס נמשכה ההתייצבות בסך העסקאות. מאז חודש דצמבר אשתקד נע מספר העסקאות בשוק סביב 7,400 אלפי דירות בחודש. עם זאת, רמה זו נמוכה בכ-19% ממספר העסקאות הממוצע בחודשים דצמבר 2010-מרס 2011.

 

באזור תל אביב נרשמה יציבות במחירי הדירות החדשות, וירידת מחירים מתונה בשיעור של 0.5% נרשמה באזור חיפה. מנגד, ירידת מחירים חדה יחסית בשיעור של 1.6% נרשמה באזור באר-שבע.

 

באזור באר שבע נרשמה ירידה חדה במספר הדירות החדשות שנמכרו ברבעון הראשון של 2012 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד - בשיעור של 46%, גבוה משמעותית משיעור הירידה בסך הדירות החדשות שנמכרו ברמה הארצית באותה התקופה (ירידה של 26%).

 

5,200 דירות נרכשו בידי משקיעים

מהנתונים עולה, כי ברבעון האחרון התגברה מגמת היציאה של משקיעים משוק הנדל"ן. משקל המשקיעים בסך העסקאות (קניה) בחודש מרס עמד על קרוב ל-23%, בדומה לחודש הקודם ונמוך בכ-0.1%  משיעור השיא שנרשם בחודש דצמבר 2010.

 

בסך הכל, ברבעון הראשון של 2012 נרכשו כ-5,200 דירות ע"י משקיעים, ירידה בשיעור של כ-25% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. שיעור ירידה זה גבוה משמעותית משיעור הירידה שנרשם ברכישת דירות למגורים באותה התקופה (ירידה בשיעור של כ-12%).

 

מכירת דירות ע"י משקיעים רשמה עליה מתונה בשיעור של 2% לעומת פברואר. שיעורי עליה גבוהים הרבה יותר נרשמו באזור השפלה ובאזור תל אביב (עליה של 22% ו-14%, בהתאמה). יציאת המשקיעים מהשוק בולטת יותר מכל באזור טבריה (כולל בין היתר את ישובי הגליל העליון), הן בחודש מרס בפרט והן ברבעון הראשון של 2012 בכלל (גידול של 88% בהשוואה לרבעון הקודם).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים