שתף קטע נבחר

חולדאי לנתניהו: קח אחריות על בעיית הזרים

"אין בממשלה מי שלוקח אחריות לטיפול בזרים, אבל אי אפשר להתעלם מצורכיהם ולצפות שלא יפנו לפשע", מתריע ראש עיריית תל אביב ודורש מראש הממשלה לפעול: "המציאות איננה ממתינה לבניית גדר או מתקן שהייה, נדרשות החלטות מעשיות"

"אני נדרש לשוב ולפנות אליך כמי שעומד בראש ממשלת ישראל בדרישה לקחת אחריות על המציאות המאיישת והקשה מנשוא עמה נדרשים תושבי עירי להתמודד", כך פתח ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, את המכתב שהפנה לראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות השלכת בקבוקי תבערה בשכונות דרום העיר, שכוונו לעבר דירותיהם של זרים המתגוררים בהן. לכך התווספו תלונות של צעירות שעל פי החשד הותקפו מינית בידי זרים בערב יום העצמאות. האירועים האלימים היוו שיא חדש במתיחות שבין תושבי העיר הוותיקים לזרים שמגיעים אליה בניסיון למצוא עבודה או בית.  

 

דיווחי חדשות נוספים בחדשות ynet:

"הצית את בתי הזרים ואחר כך הפגין נגדם"

מחאה בדרום ת"א: "עם הפליטים, נגד הממשלה"

זרים הותקפו בבקבוקי תבערה: 'הסתה נוראית'

 

"כמי שהתרעתי פעמים רבות בעבר - לא ניתן להמתין עוד למימוש הבטחות של בניית גדר שתארכנה שנים, בעוד מצוקתם של תושבינו היא כאן ועכשיו", כתב חולדאי. "עשרות אלפי מהגרי עבודה והמסתננים כבר חיים פה, אלפים מצטרפים אליהם מדי חודש, ואין בממשלה מי שלוקח אחריות על הטיפול בהם. אי אפשר להתעלם מצורכיהם כבני אדם ולצפות שלא יפנו לפשע. לעיריית תל-אביב-יפו אין כלים לקבוע את המדיניות כלפי מהגרי עבודה ומסתננים במדינת ישראל. זהו תפקידה של הממשלה". 

 

הפגנה בשכונת שפירא בתל-אביב לאחר יידוי בקבוקי התבערה  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הפגנה בשכונת שפירא בתל-אביב לאחר יידוי בקבוקי התבערה (צילום: ירון ברנר)
 

"לצערי כל דרישותינו כי הממשלה תקבע מדיניות שכזו ותקצה את המשאבים והתקציבים הנדרשים על מנת לדאוג שאותם מסתננים לא יפלו כנטל המחריף את מצוקתם של תושבי השכונות - לא נענו עד כה". חולדאי התריע: "המהגרים הללו נותרו אמנם שקופים בעיני הממשלה אבל לא בעיני תושבי השכונות שנדרשים להתמודד עם שלל הבעיות והמצוקות הנלוות לקליטתם".

 

הוא פנה לנתניהו והסביר: "כאשר יגורנו בא לנו. 'חבית חומר נפץ', תרתי משמע, מתפוצצת היום מול עיננו. באין יד מכוונת מנצלים גורמים קיצוניים כל מצוקה והאזור כולו מידרדר למעשי אלימות, גזענות ופשע ששיאם במתקפה הקשה והכואבת לה היינו עדים בסוף השבוע האחרון". בכך כיוון חולדאי להשלכת בקבוקי התבערה על בתיהם של הזרים בשכונת התקווה בעיר. לארוע זה קדמה השלכת בקבוקי תבערה גם בשכונת שפירא.

 

"הסכנה כבר כאן", הזהיר ראש העיר. "המציאות העכשווית איננה ממתינה לבניית גדר או מתקן שהייה. על ממשלת ישראל להידרש לנושא ולקבל באופן מיידי החלטות מעשיות להתמודדות עם המצב בטרם יהיה מאוחר מדי. אנו מוכנים להיות שותפים לכל דיון ולסייע ככל הנדרש בנושא זה".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "בניגוד לנטען, לממשלת ישראל יש תוכנית עבודה מסודרת לטיפול בתופעת מסתנני העבודה הבלתי חוקיים, והיא מבוצעת בשטח. תופעת ההסתננות ההמונית לישראל החלה לפני שנים אבל רק הממשלה הנוכחית גיבשה תוכנית מקיפה לטיפול בה, שכוללת הקמת הגדר בדרום שתושלם בתוך מספר חודשים, הקמת מתקן שהייה לעצורים, חקיקה להארכת מעצרם עד לשלוש שנים, הגדלה משמעותית של הקנסות על מעסיקי מסתנני עבודה בלתי חוקיים וטיפול בהחזרתם למדינות מוצאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענבל לויתן קראוס
חולדאי. מתריע
צילום: ענבל לויתן קראוס
בניית הגדר. אין זמן לחכות
צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט
מומלצים