שתף קטע נבחר

רק אתמול מופז תקף: "קומבינה של שלי וביבי"

יו"ר קדימה האשים אתמול את יחימוביץ' ב"קומבינה עם נתניהו" כי תמכה בפיזור הכנסת ללא אישור חוק שירות לכולם. "זה המחיר שהייתה מוכנה לשלם כדי להיות סרח עודף בממשלת נתניהו", ירה. הלילה חבר לרה"מ, תמורת קידום תחליף לחוק טל

רק לפני פחות מ-24 שעות זה נראה כמו קרב מילים פוליטי שגרתי בין שני ראשי מפלגות, שמתקוטטים על קהל יעד דומה. אבל עכשיו, בעקבות הדרמה הלילה (יום ג') שתוביל כנראה לממשלת אחדות, ההאשמות שהטיחו אתמול שאול מופז ושלי יחימוביץ' זה בזה מקבלות משמעות שונה.

 

הדרמה הפוליטית - עדכונים אחרונים:

 

אתמול לפני הצהריים, מעט אחרי שוועדת השרים לענייני חקיקה אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת והליכה לבחירות, האשים יו"ר קדימה את יו"ר מפלגת העבודה ב"קומבינה" שלדבריו גיבשה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

מופז דרש להצביע עוד לפני פיזור הכנסת על חוק שיחייב את כל אזרחי המדינה לשרת בצה"ל או במסגרת שירות לאומי, בעוד יחימוביץ' תמכה בפיזור הכנסת ללא אישור הצעת חוק שכזו. ביטול חוק טל שפטר בחורי ישיבות משירות בצה"ל על-ידי בג"ץ והצורך למצוא לו חלופה הוזכרו פעמים רבות לאחרונה כגורם עיקרי לפיזור הכנסת הנוכחית ולהליכה לבחירות.

 

באירוע שהוגדר אתמול בבוקר כ"פתיחת קמפיין הבחירות של מופז" למעשה, תקף מופז את יושבת ראש מפלגת העבודה: "לקומבינה של נתניהו הצטרפה באחרונה גם שלי יחימוביץ'. זה המחיר שהייתה מוכנה לשלם מפלגת העבודה כדי להיות סרח עודף בממשלת נתניהו. שלי יחימוביץ' מכרה את מחאת המשרתים בעבור טובתה האישית, מכרה את האידיאולוגיה בעבור מנדטים".

 

מופז אמר באותו אירוע: "עדיין לא מאוחר, אני קורא לכל המפלגות הציוניות שלא בקואליציה להצטרף לדרישה הזאת ולתבוע חוק שירות לכול לפני הריצה לכנסת". הוא אמר כי פיזור הכנסת בשל חוק טל הוא "אחת ההונאות הגדולות שידע הבית הזה", וציין כי הוא מאמין "בממשלת אחדות לאומית".

 

הכנסת כבר אישרה את פיזורה בקריאה ראשונה - ואז הכול בוטל (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
הכנסת כבר אישרה את פיזורה בקריאה ראשונה - ואז הכול בוטל(צילום: גיל יוחנן )

 

במפלגת העבודה הגיבו בתקיפות גם כן: "צר לנו על כך שמופז מאבד עשתונות במצוקתו הרבה, ומתעקש להיות יו"ר האופוזיציה הראשון בהיסטוריה שמנסה לדחות בחירות. מוטב למופז שינהג כמו מפלגת העבודה וירכז מאמץ במתקפה נגד נתניהו ולא יבזבז אנרגיה בהתגוששות עם שותפותיו לאופוזיציה. באשר לחוק טל, מפלגת העבודה הציגה את מתווה דוד בן-גוריון לגיוס חרדים לשירות צבאי או אזרחי".

 

הלילה התברר כי נתניהו ומופז רקמו בינתיים תוכנית להעברת חוק חלופי לחוק טל לא רק לפני פיזור הכנסת הנוכחית, אלא מבלי לפזרה כלל. שעה קלה אחרי שהכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק לפיזורה לקראת בחירות ב-4 בספטמבר, התברר כי ראש הממשלה ויו"ר קדימה הגיעו להסכמה על ממשלת אחדות,

ואף חתמו על מזכר קואליציוני שבמסגרתו תוגש הצעה חלופית לחוק טל עד סוף החודש הבא. כמו כן, לפי המזכר ייערכו שינויים בשיטת הממשל ויאושר תקציב המדינה.

 

בכירים בליכוד העריכו כי נתניהו ראה כי האווירה הציבורית תומכת בצורה נחרצת בשינוי נושאי גיוס בחורי הישיבות, והחליט להוביל מהלך ציבורי הכולל אחדות. מופז, מצדו, הבין כי אם יתקיימו בחירות בספטמבר, קדימה תתרסק פוליטית, והסכים להעניק לנתניהו גיבוי עד סוף הקדנציה, ולהעביר את החלופה לחוק טל - גם אם ש"ס תחליט לפרוש. כמו כן, לשני האישים היה אינטרס לפגוע בסיכוייו של יאיר לפיד, ועל כן החליטו לשתף פעולה.

 

בימים האחרונים ניבאו הסקרים התרסקות של קדימה עד ל-11-10 מנדטים, ואילו לשלי יחימוביץ' חזו שגשוג בשיעור של כ-18 מנדטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. "יחימוביץ' מכרה את האידיאולוגיה"
צילום: גיל יוחנן
יו"ר העבודה. הסקרים ניבאו לה הצלחה גדולה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים