שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

בקדימה מתמוגגים: "מופז יודע לעשות פוליטיקה"

יו"ר המפלגה שהסקרים חזו לה קריסה הבטיח שלא ייכנס בשום מקרה לממשלת נתניהו. "העם מבין שזה למען המדינה", בטוחים אנשיו. "זה היה מהלך מורכב מאוד, שהבשיל מתחת לאף של כולם. אף אחד לא שם לב, הוכחה למקצוענות אין קץ"

מקורביו של יו"ר קדימה, שאול מופז, ניסו הלילה (יום ג') להסביר ולהצדיק את המפנה של 180 מעלות בהצהרותיו. רק לפני חודשיים הוא הצהיר כי לא ייכנס בשום אופן לממשלתו של נתניהו, והלילה הדהימו השניים כשהכריזו על ממשלת אחדות וביטול הבחירות המתוכננות. גורמים במפלגה אמרו כי סיעת קדימה תיקח את הממשלה "למקום אחר" והבטיחו: "עכשיו תהיה קואליציה של 96 חברי כנסת, ואפשר יהיה לקדם את כל הנושאים שהיו תקועים".

 

אותם גורמים, שהיו בסוד המגעים, הדגישו כי קדימה הוכיחה במהלך הלילה כי הצטרפה לא בגלל רצון לקבל תיקים מסוימים בממשלה, ולא אילצה את נתניהו להיפרד מאף אחת מהשותפות הקואליציוניות שלו. "יש פה הסכם אמיץ מאוד והוא חריג, דבר כזה היה רק בתקופת מנחם בגין. הסיעה אישרה את ההסכם פה אחד", אמרו. הם הדגישו כי בעקבות ההסכם, שלפיו תחליף לחוק טל יחוקק עד הקיץ הקרוב, הפך יאיר לפיד - שהציע להטיל את חובת הגיוס על החרדים רק החל מעוד חמש שנים - לבלתי רלוונטי.

 

מופז, הלילה בכנסת (צלום: אוהד צויגנברג) (צלום: אוהד צויגנברג)
מופז, הלילה בכנסת(צלום: אוהד צויגנברג)

 

זה מה שמופז כתב רק אתמול ()
זה מה שמופז כתב רק אתמול

 

"אנחנו נקדם את הנושא הזה", הבטיחו. "יחימוביץ' נשארת באופוזיציה עם שמונה חברי כנסת. הציבור לא הבין מדוע הולכים לבחירות, ומבין שעשינו מהלך שנועד לסייע למדינה". במפלגה אמרו כי הנושא המדיני הוא הנושא היחידי שלא יהיה תלוי רק בקדימה בממשלה החדשה: "מרחב הגמישות של נתניהו כעת, אם הפלסטינים יסכימו להתקדם, גדול הרבה יותר".

 

אותם גורמים ציינו גם את הרווח הפוליטי האישי שקוצר מופז במהלך הנוכחי, וחשפו טפח מאחורי הקלעים: "ראשית, הוא מוכיח שהוא יודע לעשות פוליטיקה. זה היה מהלך מורכב מאוד, שנכשל ארבע פעמים. זה הבשיל מתחת לאף של כולם, אף אחד לא שם לב, והוכחה כאן מקצוענות אין קץ, הבאנו את זה בדקה ה-99. שנית, מופז סיכל יוזמות לפיצול המפלגה, והצליח לשמר את המפלגה הגדולה בכנסת עם 28 מנדטים. שלישית, עשינו את מה שנכון למדינה".

 

בשעה שהמערכת הפוליטית כולה כבר נערכה לבחירות שאמורות היו להתקיים ב-4 בספטמבר ולפיזור הכנסת,

 הטילו הלילה מופז ונתניהו את הפצצה והודיעו על הסכם קואליציוני. לפי ההסכם עד סוף יולי ייחקק חוק שיחליף את חוק טל, שיטת הממשל תשונה לפני הבחירות הבאות ויגובש "תקציב חירום לאומי".

 

מופז יכהן כמשנה לראש הממשלה ושר בלי תיק בממשלה ויהיה חבר בפורומים המדיניים-ביטחוניים. הוא גם ימלא את מקומו של ראש הממשלה בהיעדרו. בהמשך, חברים בקדימה יקבלו עוד תיקים. נכון לעכשיו, הבחירות הבאות יתקיימו בנובמבר 2013, כמתוכנן. עוד במסגרת ההסכם, קדימה תקבל את ראשות ועדת הכלכלה בכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "זה היה רגיש עד לרגע האחרון"
צילום: גיל יוחנן
מופז. "יודע לעשות פוליטיקה"
צילום: גיל יוחנן
יחימוביץ'. "באופוזיציה עם 8 מנדטים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים