שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

פצצת האחדות: מי הרוויח ומי הפסיד?

נתניהו קיבל עוד שנה וחצי של שקט, מופז ניצל ממוות פוליטי וישי הרחיק את דרעי. אצל ליברמן המצב מסובך יותר, בעוד יחימוביץ' ולפיד חוזרים להתייבש במדבר הפוליטי

המרוויחים הגדולים ביותר מהמהלך להקמת ממשלת אחדות הם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושותפו הקואליציוני החדש, ח"כ שאול מופז. יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד - שהסקרים האירו להם פנים - הם המפסידים הגדולים.

 

דרמה פוליטית - הכתבות האחרונות:

 

בזמן שההצעה להקדמת הבחירות הייתה אמורה לעלות לקריאה שנייה ושלישית, כינסו נתניהו ומופז את סיעותיהם, שאישרו לבקשתם את המהלך המפתיע שנרקם מאחורי הקלעים בימים האחרונים. במסגרת ההסכם בין שתי המפלגות נקבע כי עד סוף יולי ייחקק חוק שיחליף את חוק טל, שיטת הממשל תשונה לפני הבחירות הבאות ויגובש "תקציב חירום לאומי". לדברי נתניהו, השותפים העיקריים לקואליציה הקיימת, אביגדור ליברמן מישראל ביתנו ואלי ישי מש"ס, בירכו על ההסכם.

 

מי הרוויח מהמהלך?

בנימין נתניהו - מקבל עוד שנה פלוס כראש ממשלה עם הקואליציה הכי רחבה שאפשר. יש לו הזדמנות לטפל בכמה נושאים רגישים.

 

שאול מופז וקדימה - ניצלים מאפשרות של מוות פוליטי. העתיד מעורפל, אבל לפחות בינתיים יש למופז זמן לנסות לבנות לעצמו תדמית.

 

אהוד ברק - תכנן לרוץ במפלגת העצמאות שהייתה על סף אחוז החסימה. כעת, יישאר שר הביטחון ויוכל לנשום לרווחה.

 

המרוויחים והמפסידים מהאחדות (צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי )
המרוויחים והמפסידים מהאחדות(צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי )

 

אלי ישי וש"ס - כל עוד הרב עובדיה יוסף שולט במפלגה - ישי מרוויח, מפני שלא באמת רצה בחירות ואריה דרעי נותר בחוץ. ש"ס במצב שגם אם תפרוש בגלל חוק טל, היא תוכל לבוא לציבור שלה ולומר שנאבקה.

 

אביגדור ליברמן - טען כל הזמן שרוצה לסיים קדנציה, רצה להיות זה שעל שמו נרשם חוק טל החדש. כעת חלקו בממשלה יקטן באופן יחסי. היכולת שלו לאיים בפירוק הקואליציה פחתה משמעותית. גם תרומתו לחוק טל תקטן, שכן בלי קדימה החוק לא היה עובר. בעניין ההחלטה אם להעמידו לדין - אולי ירוויח: אם יוגש כתב אישום, עליו להתפטר מתפקיד השר. ייתכן כי יושג הסכם עמו, ואז ייאלץ כמו צחי הנגבי לקחת פסק זמן עד הבחירות הבאות. לוּ היה מוגש כתב אישום בסמוך לבחירות, ייתכן שהיה נאלץ להיות בחוץ ארבע שנים.

 

המרוויחים הגדולים באמת - עשרות חברי כנסת שכבר חיפשו עבודה, כשסקרי הבחירות שאמורות היו להתקיים חזו את נדידתם למדבר הפוליטי.

 

ומי הפסיד?

שלי יחימוביץ' והעבודה - הסקרים חזו לה קרוב ל-20 מנדטים. הייתה על הגל החברתי, ועכשיו תתייבש בחוץ, בתוך אאודי משוריינת עם מאבטחים כיו"ר האופוזיציה עם שמונה ח"כים.

 

יאיר לפיד - מפח נפש אמיתי למי שהיה הבאזז הגדול, בדרך לתקופת יובש ארוכה ואפשרות שחיקה. אם חוק טל החדש יעבור, לא יהיה לו מה לחדש בתחום הזה.

 

ציפי לבני - פרשה, ונשארה בחוץ להתייבש. הייתה יכולה להיות בממשלה, לא רצתה. מצד שני, היא יכולה לשבת בחוץ ולחכות להזדמנות שלה. אולי עוד תחזור.

 

הרצים החדשים - גם בימין וגם בשמאל היו מיני התארגנויות פוליטיות. אולי עד הבחירות הבאות הן לא יחזיקו מעמד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו. עוד 28 ח"כים
צילום: אוהד צויגנברג
שאול מופז. זמן בשלטון
צלום: אוהד צויגנברג
שלי יחימוביץ'. מפלה
צילום: גיל יוחנן
יאיר לפיד. שחיקה
צילום: עופר עמרם
מומלצים