שתף קטע נבחר

אל תתפארו בחינוך החרדי

נוכח הרציחות בסוף השבוע, בציבור החרדי נשמעו קולות בזכות החינוך במגזר. נכון, בבית ספר חרדי מכבדים את ההורים והמורים - אבל הוא גם מייצר שבבניקים שנוהגים באלימות, מנחיל אפליה עדתית ומקבע חברה שלא תורמת את חלקה

אם גל האלימות האחרון לא היה מספיק מפחיד ומרגיז, בתוך 24 שעות החליטו אנשי ציבור חרדים לתת לציבור עוד סיבה להתעצבן.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

זה התחיל עם הרב הספרדי הראשי שלמה עמאר שהצהיר כי גל הרציחות האחרון הוא בגלל המתירנות והפריצות, המשיך עם מנהל התכניות ברדיו "קול ברמה" שטען כי "מהחינוך החרדי לא יוצאים רוצחים", והסתיים עם ח"כ משה גפני, אדם רגוע ושליו בדרך כלל, שנכנס להתקפת עצבים בכנסת והתחיל לצרוח "תלמדו מאיתנו איך מחנכים. יש אלימות, רוצחים ילדים ואצלכם כל הזמן חוק טל. נמאסתם".

 

ובכן, הגיע הזמן לפוצץ את בועת השקר של החינוך החרדי, אבל לפני כן - וידוי קצר. בתור אחד שלמד במסלול חרדי, גם בבית ספר יסודי, גם בישיבה קטנה וגם בישיבה גדולה, אני יכול להעיד על חינוך שבו התלמידים לומדים לכבד את המורים וההורים, הרבה יותר מאשר בחינוך החילוני. כמו כן, החינוך החרדי מטיף לצניעות, להסתפקות במועט, לדבקות בלימודים, להתנזרות מרכילות ועוד.

 

האם זהו חינוך יהודי?!

אבל זה המקום לשאול את מנהיגי הציבור החרדי האם הם יונקים את שיטת החינוך החרדית ממסורת ישראל, או שהם יצרו מסלול עוקף יהדות. האם גיבורי התנ"ך, שחטאו לא פעם, היו חרדים? האם הכהנים ששירתו בבית המקדש ורבו על קיום מצוות תרומת הדשן, עד שאחד מהם שחט את חברו בסכין, האם הם זכו לחינוך חרדי, או שהחרדים סבורים שאין להעם שום קשר לתנ"ך, וזו הסיבה שלא לומדים אותו בישיבות?

 

האם החרדים של היום באמת מעניקים לילדים חינוך יהודי אמיתי, או שאותו "חינוך חרדי" מסלף באופן מכוון את המקורות, את פרקי אבות שבהם נכתב "אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות", את שלל התנאים והאמוראים שעבדו למחייתם, את יהושע בן נון, השופטים, החשמונאים ולוחמי בר כוכבא, שהקפידו על קלה כחמורה, ובחרו להילחם למען על ישראל, ולא רק "להמית את עצמם באוהלה של תורה".

 

על איזה חינוך חרדי מדברים סנגוריו הנלהבים? על זה שמייצר מדי שנה מאות שבבניקים שמטרידים נשים, משתמשים בסמים ואלכוהול ונוהגים באלימות? על מוסדות החינוך החרדיים שבמשך שנים ארוכות הנהיגו ענישה גופנית על בסיס קבוע, שגרמה נזק נפשי אדיר לאינספור תלמידים? או שאולי הם מתכוונים להלל את מערכת החינוך הליטאית, שמשפילה ספרדים, חוזרים בשאלה, וגם סתם תלמידים ותלמידות אומללים שלהוריהם אין קשרים במקומות הנכונים.

 

אני אפילו לא אזכיר את שמו של הח"כ החרדי שמנצל את כלי התקשורת כדי להביע שוב ושוב בוז לציבור החילוני והדתי לאומי, אבל שוכח איך האדמו"ר שלו הבטיח לחסידים בתקופת השואה כי לא יאונה להם כל רע, ובשעה שהאדמו"ר הוברח לארץ הקודש וניצל, חסידיו שהיו נאמנים לחינוך החרדי בשיטת "ככל אשר יורוך", נטבחו במחנות ההשמדה יחד עם נשיהם וילדיהם.

 

תוציאו לי את האצבע מהעין

בוודאי שאני מלא הערכה לכל אלו שמתנדבים בהצלה, זק"א, יד שרה ובעוד שלל ארגוני חסד חרדיים. אבל בארגונים אלו אמורים להתנדב - למשך שלוש שנים מלאות וללא תמורה - אך ורק תלמידי ישיבה שלהם כושר גופני לקוי. כל השאר, למעט קבוצה מוגבלת של תלמידים איכותיים שתורתם אמנותם, צריכים לעבוד במשרה מלאה, לאחר

שירות צבאי בתפקידים קרביים (אחרי שהצבא מצדו ייערך כראוי, וגם יבין למשל שאי-אפשר להכריח חיילים חרדים לשמוע שירת נשים).

 

רק חרדים שלא שירתו בצבא יכולים לחשוב שהגשת עזרה ראשונה לפצוע (ומאחורי אלפי שעות התנדבות במד"א) משתווה במשהו לקושי שעובר כל חייל קרבי בפעם הראשונה שהוא שוכב בשטח עם נשק דרוך, ומחכה לראות האם אחרי הכרזת "פרש תורכי", יגיח מעבר לגבעה מחבל חמוש ורצחני או חזיר בר עצבני.

 

יש לי הצעה לאנשי הציבור החרדים: בשעה שהציבור מזועזע והמום, והתקשורת לא עסוקה בדיווח מרושע על הקיצונים בציבור החרדי, תנסו לא לדחוף אצבע לעין הציבורית, ואולי אפילו פעם אחת בחיים לא תשאלו את עצמכם מה המדינה עושה למענכם, אלא מה אתם יכולים לעשות כדי לא לגרום למדינה ותושביה כאב ראש והתקפת עצבים.

 

  • יצחק טסלר הוא עורך ברשת "ידיעות תקשורת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב פרידמן
לא נטול רעות חולות. חינוך חרדי
צילום: יואב פרידמן
מומלצים