שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

קואליציה רחבה, אופוזיציה בצרה: 26 ח"כים בלבד

נתניהו יוכל למחוק מהיומן את "דיון 40 החתימות" שנכפה עליו מדי חודש, אך גורמים בכנסת מנסים לשנות את הנוהל הקיים. בקואליציה הבהירו: "לא נסייע, נתניהו מתעב את הדיונים האלה"

ההצטמקות של האופוזיציה בעקבות החבירה של יו"ר קדימה שאול מופז לממשלתו של בנימין נתניהו כפתה מצב חדש בכנסת. מול קואליציה שתמנה 94 חברי כנסת, תיאלץ האופוזיציה החדשה, על 26 חבריה בלבד, להתמודד עם מעט מאוד כלים פרלמנטריים.

 

הדרמה הפוליטית - סיקור נרחב ב-ynet :

יותר שאלות מתשובות: הסכם קואליציוני עם חורים

מופז: לא נכנסתי לממשלה עבור תפקיד או תיק

יאיר לפיד: מופז ונתניהו הפכו אותנו לאלטרנטיבה

 

העוגה הגדולה של נתניהו, העוגה הקטנה של האופוזיציה ()
העוגה הגדולה של נתניהו, העוגה הקטנה של האופוזיציה

 

אחד הכלים המשמעותיים שעליו תצטרך לוותר האופוזיציה החדשה הוא "דיון 40 חתימות", שכופה על ראש הממשלה להקשיב אחת לחודש לדיונים בנושאים שונים. בתום הדיונים צריך ראש הממשלה להשיב למקטרגים נגדו ואז להקשיב שוב לנאומים של ראש האופוזיציה.

 

גורמים בכנסת אמרו הערב (יום ג') כי בעקבות המצב החדש בכנסת, ראוי יהיה לבחון שינוי בנוהל הקיים באמצעות חקיקה. הגורמים אף הצביעו על יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, כדמות המתאימה להוביל הסכמות בנושא.

 

 (צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי ) (צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי )
(צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי )

 

מנגד, גורמים בכירים בקואליציה ציננו את ההתלהבות. "ראש הממשלה מתעב את הדיונים האלה", אמר אחד הגורמים הבכירים. "הם מאלצים אותו להיצמד לכיסא בעוד 40 החותמים כלל

 לא טורחים להישאר ולהקשיב לדיון. אין כל סיכוי שהקואליציה תסייע לחוקק חוק שכזה. לא כמחווה ולא בכלל".

 

יו"ר הכנסת ריבלין התייחס אף הוא לקואליציית הענק של נתניהו ואמר מוקדם יותר: "המציאות הפוליטית החדשה יוצרת גם בעיות פרלמנטריות לא פשוטות בכל הנוגע ליחסים בין קואליציה לאופוזיציה. הדבר יתבטא בחקיקה פרטית שאינה מתואמת עם הממשלה, וכן בקושי של האופוזיציה להוות משקל נגד אמיתי לקואליציה. אני חושש שהדבר יביא לניוונה של המערכת הפרלמנטרית בתוך מספר שבועות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעט כלים פרלמנטריים. יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים