שתף קטע נבחר

תצלומי לוויין: פעילות מואצת בבסיס פרצ'ין באיראן

מידע חדש עשוי לבסס את חשדות סבא"א: מכון המחקר האמריקני ISIS פרסם תצלומי לוויין שבהם נראית פעילות בבסיס החשאי, בעיקר ליד מתקן שמיועד לעריכת ניסויים הקשורים לנשק גרעיני

איראן ממשיכה להתעסק במו"מ מול מדינות המערב, אך לפי מכון מחקר אמריקני מוביל, היא גם ממשיכה במקביל בפעילות חשודה בבסיס פרצ'ין. מתצלומי לוויין שפרסם אמש (יום ג') מכון ISIS עולה כי לאחרונה הורגשה פעילות בבסיס, בעיקר ליד מתקן שנועד לעריכת ניסויים הקשורים לנשק גרעיני. כותבי הדו"ח מסבירים את הנראה בתצלומים ומעלים את האפשרות כי האיראנים עסקו בניקוי האתר שפקחי סבא"א ביקשו לבקר בו. 

 

סבא"א: השיחות עם איראן יתמקדו במתקן בפרצ'ין

 

המתקן בפרצ'ין (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
המתקן בפרצ'ין(צילום: DigitalGlobe-ISIS)

 

התצלומים מ-9 באפריל מראים חפצים בלתי מזוהים שניצבים בסמוך למתקן, וזרם מים שמגיע מהמבנה או ממקור סמוך אליו. מחברי הדו"ח האמריקני, דייויד אולברייט ופול ברנן, מציינים כי "בתצלומים מהחודשים הקודמים לא נראית פעילות דומה באתר, והדבר מורה על כך שפעילות מסוג זה בבניין הזה איננה שגרתית".

 

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ביקשה לאחרונה מאיראן להתיר לפקחיה לבקר במבנה בפרצ'ין, אך נענתה בשלילה. ראש הסוכנות, יוקיה אמאנו, אמר לאחרונה כי לארגונו יש "מידע שמתקיימת פעילות בפרצ'ין". בסוף השבוע הוא הצהיר כי קבלת גישה לבסיס בפרצ'ין תהיה בראש סדר העדיפויות של פקחי הגרעין של האו"ם, כשאלו יחדשו את השיחות עם נציגי הרפובליקה האיסלאמית באמצע החודש.

 

האתר בפרצ'ין בחודש שעבר (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
האתר בפרצ'ין בחודש שעבר(צילום: DigitalGlobe-ISIS)
 

 

האתר בפרצ'ין ב-28 ביולי 2011 (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
האתר בפרצ'ין ב-28 ביולי 2011(צילום: DigitalGlobe-ISIS)

 

כשנשאל אם הוא חושש שהפעילות קשורה בניקוי האתר, השיב אמאנו:

"האפשרות הזו לא נשללת. אנחנו לא יכולים להגיד בוודאות כי אנחנו לא שם". ייתכן שהחפצים שנראים בתצלומים קשורים לפינוי ציוד מהמבנה או לניקויו. זרם המים מעלה את החשד שהאיראנים עסקו בשטיפת המקום או בשטיפת החפצים שמחוץ לו.

 

הכותבים מסכמים: "על איראן להתיר לפקחי סבא"א להיכנס לאתר פרצ'ין לאלתר ולאפשר להם להיכנס למבנה הספציפי הזה. עליה להסביר גם את מטרת הפעילות שקיומה עולה מהתצלומים".

 

בסיס פרצ'ין שוכן כ-30 קילומטרים מטהרן. בדו"ח החמור על איראן שפרסמה סבא"א בנובמבר נטען כי בבסיס נערכים ניסויים שקשורים לייצור כלי נשק גרעיניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרצ'ין, 9 באפריל
צילום: DigitalGlobe-ISIS
אמאנו. "קבלת גישה לפרצ'ין תהיה בראש סדר העדיפויות במו"מ עם איראן"
צילום: רויטרס
מומלצים