שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  עסקה סבירה במחיר סוף עונה

  מופז אמנם ניסה להציל את עורו הפוליטי, אך עלול להיעלם פוליטית עם מפלגתו. לפחות מבחינת המשק, קידום תחליף לחוק טל וסוגיית איראן, עסקת ביבי-מופז נראית סבירה למדי

  גם אם כל חבטה וחבטה מהרבות רבות שספג אתמול שאול מופז הוא הרוויח ביושר, בעבודת זיגזוג משובחת, בחיקוי אדוק של מעשי הזיקית ובמכירת נשמתו לכל הממעיט במחיר, קצת קשה להשתחרר מהרושם שרבים מאלה שמשחו אותו בזפת עשו זאת בעיקר כי "גנבו" להם את הבחירות, שבהן קיוו להסיר את עטרת ראשו הפוליטית של הביבי האיום והנורא. מעשי שאול הטרידו אותם פחות.

   

  אלה שבאמת מתפלצים עד עמקי נשמתם מ"התרגיל המסריח שלא ידענו כמותו", כנראה קצת שכחו את העובדה שבקומבינות ובתחבולות תעשה לך פוליטיקה, כפי שנעשתה מאז מעולם במקומותינו כמו בעולם. גם אם מופז משך הפעם את הנכלוליות והקומבינה למחוזות אבסורד וגועל רחוקים מאשר בעבר, מפלגתו על מיטב בניה, עשתה לילות כימים להטמעת סטנדרטיים אתיים בפוליטיקה הישראלית המזכירים לא אחת אתיקה של בנות בורדל פריזאיות.

   

  מכירת החיסול של מופז וקדימה בשידור חי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  מכירת החיסול של מופז וקדימה בשידור חי(צילום: גיל יוחנן)

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet:

  886,839 קולות נגנבו באישון ליל / שלמה קראוס

  הברית החדשה והמבישה / זיו לנצ'נר

   

  ממי שכבר הצהיר בעבר בליכוד כי בית לא עוזבים, ומיהר לקפוץ על עגלת קדימה רק כי נראתה אז מלאת מנדטים, רף הציפיות הערכיות לא יכול להתרומם הרבה מעל הקרקע. הוא הדין באותה מפלגה שלידתה בגניבת דעת וקולות, וסיפור הקמתה בכזב, כשפורשי הליכוד שבה לא התקשו בתיאום מופלא עם היפוך דעתו של אדמו"רם שרון, להתייצב כאיש אחד ולהגן כעל בבת עינם על רעיונותיו היוסי בייליניים של ראש מפלגתם.

   

  כולם היו בניה המהוללים של אותה מפלגה, שאחריתה נראית עתה קרובה מתמיד: דמויות מוכרות היטב למשטרה, כמו שרון או רמון, אולמרט או הירשזון, הנגבי או לחיאני, תגרנים להשכיר ממינו של בר-און, שמעלותיו מתמצות בהשחרת פני יריביו (בעיקר נתניהו) או בפיאור מעשי ידיהם של אדוניו (שרון, לבני, מופז ובעבר כמובן גם נתניהו), הגב' לבני, ששינתה תפישה בפרץ בלתי נשלט וקבעה כי "שליטה על עם זר מנוגדת לערכיי" ומאיר שטרית שהתגאה בכך שהאידיאולוגיה הייתה לזרא לקדימה.

   

  "בכל עסקה יש נוכל מצד אחד ושוטה מצד שני", נוהגים לומר כמה מרקסיסטים אדוקים, לא תמיד בבדיחות הדעת. לנוכל הנתפס בקלקלתו תוך קבלת תמורה עלובה על מרכולתו יאה כמובן להתמקם בצד השוטה. מופז אמנם ניסה להציל את עורו הפוליטי ואת המנדטים המתכלים של מפלגתו, אך כל שעלה בחכתו אינו יותר מדחייתה של גזירת הבוחר בשנה וחודש לכל היותר, תוך הפיכתו למשל ושנינה בעיני הציבור, עם סיכוי סביר לקרע מפלגתי וסיכון גבוה אף יותר להיעלמותו הפוליטית.

   

  בקדימה יש הסבורים, כפי הנראה במלוא הרצינות, כי מופז הוא מקצוען שיודע לעשות פוליטיקה. אבל, נתניהו מקבל 28 חיילים, גם אם חלקם יתפוגגו בחודשים הקרובים, שנה נוספת של קדנציה, יכולת משופרת לקדם מהלכים כלכליים וביטחוניים, ודימוי של קומבינטור פוליטי מוצלח שיוסיף לו נקודות אלקטוראליות בהמשך. בתמורה כל שהוא משלם אינו יותר משר ללא תיק, ואולי שלושה שרים נוספים, אם יתפנו מקומות סביב שולחן הממשלה, ולכן, זו לא פחות ממכירת חיסול, תרתי משמע, של קדימה ומופז.

   

  עוד כמה קורבנות נפלו בדרך, כמו יאיר לפיד שעלול לשקוע בתְּהוֹם הַנְּשִׁיָּה ומשוכנע באמת ובתמים כי "האדם האחרון שהייתה לו כזו קואליציה זה צ'אושסקו", ולא חלילה מי שמסדר לעצמו בתקנון מפלגתו הטרייה אי-הדחה עד שנת 2020. לפחות מבחינת המשק, קידום הרפורמות הכלכליות, הצעת תחליף לחוק טל וחיזוק התחושה בעולם שישראל רצינית באיומיה על איראן, נראית עסקת ביבי-מופז סבירה למדי.

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו ומופז במסיבת העיתונאים, אתמול
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים