שתף קטע נבחר

חוקרים מאונ' ת"א: יש קשר בין שם הילד להפרעת קשב

רוצים ילד רגוע? תבחרו שם נכון. אפרים, אליהו ושולמית אולי אינם מובילים בשוק השמות המבוקשים, אבל מחקר חדש שנעשה באוניברסיטת ת"א טוען: ילדים שקוראים להם בר, סער או גל סובלים מחוסר ריכוז והפרעות קשב

רוצים לקרוא לילד שלכם ברק, סער, יעל או יובל? תעצרו רגע. אם אתם רוצים בבית ילד רגוע שאיננו סובל מקשיים בריכוז ומהפרעת קשב (ADHD) אולי כדאי לכם יותר ללכת על דניאל, אפרים, נועם או אליהו.

 

מדוע? משום שמחקר חדש גילה קשר בין שם הילד לתכונות האופי שלו. המחקר נערך על ידי חוקרים מהמרכז לבריאות הנפש גהה מקבוצת הכללית ומאוניברסיטת תל אביב. הוא יפורסם בכתב העת האירופי "פסיכופתולוג'י" וממצאיו יוצגו בכנס הארצי של איגוד הפסיכיאטריה בישראל.

 

עוד על הפרעות קשב וריכוז:

7 מזונות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

הפרעה בעלייה: אחד מכל 10 ילדים הוא ADHD

בלי צעקות: 6 עצות להתמודדות עם ילדי ADHD

 

הפרעות קשב: אצל ילדים עם שמות של הברה אחת

במסגרת המחקר הישוו החוקרים 134 ילדים שטופלו במרפאת הקשב של ד"ר איריס מנור בגהה לקבוצה של ילדים בעלי שמות אחרים, שנבחרו באקראי ממאגר מנהל האוכלוסין. בין עורכי המחקר היה הפסיכאטר ד"ר גל שובל, רופא בכיר בגהה וחוקר באוניברסיטת תל אביב בתחומי ההתמכרות והאובדנות. לדבריו, המחקר העלה ששמות של ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מורכבים בדרך כלל מהברה אחת, כמו גל או עוז, וכי שמות ילדים רגועים יותר מונים שלוש הברות, כמו אוריאל או מיכאל.

 

עוד התברר שילדים ששמותיהם מבטאים פעילות כלשהי, כמו למשל סער, ברק ונמרוד התגלו כבעלי הפרעות בריכוז ובקשב. בדיקה העלתה עוד כי שמות של ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז נפוצים פחות בקרב האוכלוסייה מאשר שמות של ילדים רגועים ומרוכזים.

 

ד"ר שובל ציין שהורים שהעניקו לילדים שמות "תזזיתיים" נמצאו בעצמם כחסרי סבלנות וקצרי רוח. "המחשבה שלנו היא שלא

ואלה שמות (בסדר יורד):
בנים קופצניים בנות קופצניות
ברק גל
סער יעל
בר יובל
שגב מעין
ארי רוני
שחר מטר
עוז נטלי
רן עופר
נמרוד עדי
דין נטע

פחות משהשמות מעדים על מי שנושא אותם - הם מעידים על הורי הילדים שנותנים אותם. הפרעת קשב ידועה כתורשתית והרבה פעמים ההורים בעלי תכונות דומות נותנים לילדים שלהם שמות קצרים יותר כי בעצמם אין להם סבלנות".

 

הכי קופצניים: בנים בשם ברק

ואלה שמות הבנים שהתגלו כמי שסובלים מהפרעת קשב וריכוז, לפי סדר יורד. להכי הרבה ילדים קופצניים קוראים ברק. אחר כך באים ברשימה סער, בר, שגב, ארי, שחר, עוז, רן, נמרוד ודין. ומנגד, שמות של בנים שהתגלו כמרוכזים ורגועים. להכי הרבה ילדים רגועים קוראים דניאל, ואחר כך - נועם, שלום, אפרים, אליהו, אברהם ונחום.

 

שמות של בנות שהתגלו כסובלות מהפרעות בקשב ובריכוז, באותו סדר יורד של הבנים: גל - ואחר כך יעל, יובל, מעיין, רוני, מטר, נטלי, עופר, עדי ונטע. שמות של בנות שנמצאו כרגועות ומרוכזות: להכי הרבה קראו ים - ואחר כך נעמה, נועם, יסמין, שלומית ושני.

 

מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה ש-10% מהילדים בישראל ובעולם המערבי סובלים מהפרעת קשב וריכוז. ההפרעה מתבטאת בתנועתיות יתר וילדים הסובלים ממנה מוסחים בקלות על ידי גירויים סביבתיים. נוסף לכך הם חסרי סבלנות ונוטיםלהתנהגות אימפולסיבית.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרעת קשב וריכוז. ילדים ששמותיהם מבטאים פעילות
צילום: Index Open
מומלצים