שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "קברט" המנצח הגדול בטקס פרסי התיאטרון

  הפקת המחזמר "קברט" של הקאמרי זכתה בחמש הקטגוריות המרכזיות בטקס פרסי התיאטרון - בינהן הצגת השנה. השחקן הראשי איתי טיראן יצא בביקורת על לימור לבנת: "בשעה שצרי תרבות קמים עלינו לכלותנו, אנחנו צריכים לאחד שורות"

  כבר בקטע האמנותי הראשון בטקס חלוקת פרסי התיאטרון, שנערך בצהרי יום שישי בתיאטרון גשר ביפו, היה ברור שאת הקברט הזה יהיה קשה להפסיק. ההפקה המוזיקלית עטורת השבחים של תיאטרון הקאמרי, "קברט", גרפה את חמשת הפרסים המרכזיים – לבמאי עמרי ניצן, לשחקן איתי טיראן ולמעצב התפאורה רוני תורן, והוכתרה כהפקה המוזיקאלית הטובה ובמקביל כהצגת השנה.

   

  לאורך כל הטקס נשמעה במרומז, מצד זוכים ומנחים מתחלפים, ביקורת על פרסי הציונות שהוענקו השנה מטעם משרד התרבות. חיצי ביקורת ישירים לעברה של שרת התרבות, לימור לבנת, שנכחה באולם, כיוון ולא במרומז השחקן איתי טיראן.

  "קברט" של הקאמרי. ואיפה הבימה? (צילום: ז'רר אלון) (צילום: ז'רר אלון)
  "קברט" של הקאמרי. ואיפה הבימה?(צילום: ז'רר אלון)
   

   

  "בשעה שצרי תרבות קמים עלינו לכלותנו, אנחנו צריכים לאחד שורות", אמר טיראן עם קבלת פרס השחקן הראשי הרביעי בקריירה שלו. טיראן לא חסך גם ביקורת כלפי עולם התיאטרון ומנהליו כשהוסיף: "לצד השמחה הגדולה והתודה הכנה על הפרס, מנקרת בי היום תחושת אי נוחות וצער ואינני יכול להתעלם מהיעדרו של התיאטרון הלאומי הבימה מאירוע שאמור להיות יום חג של עולם התיאטרון הישראלי כולו.

   

  "זה כמו ארוחת חג שנפקד ממנה בן משפחה בגלל מחלוקת ושאר בני המשפחה נוהגים כאילו אינם חשים בחסר. תהא המחלוקת אשר תהא, שהביאה לתוצאה העגומה הזו, אסור לנו להשלים איתה. בעיתות כמו אלה שתיאטראות בסכנת סגירה ומלחמת קיום ממשית, כשקולגות שלנו, במאים שחקנים עובדי במה ויוצרים חוששים לעתידם ואפילו המשכורת החודשית הבאה אינה בטוחה, עלינו להטות שכם, להתאחד ולנהוג בסולידאריות זה כלפי זה. במדינה בה התרבות מתדרדרת, עלינו להיות אנשי תרבות ורוח אמיתיים וכדברי שייקספיר להציב מראה אל מול פני הטבע ולהאיר את פני הדור כהווייתו".

   

  זה היה יום גדול גם עבור תיאטרון חיפה שזכה בפרס המחזה המקורי שהוענק לגלעד עברון על "יוליסס על בקבוקים", הפקה בבימויה של אופירה הניג, שגרפה במקביל גם את פרס ההצגה המקורית. פרסים נוספים שגרף תיאטרון חיפה הם לשחקן המשנה בהצגה "אמנות", נורמן עיסא ולהצגה המתורגמת, "כולם היו בניי", אותה חלק עם תיאטרון הקאמרי השותף בהפקה.

   

  "יוליסס על בקבוקים". פרסי ההצגה והמחזה מקורי (צילום: ז'ראר אלון) (צילום: ז'ראר אלון)
  "יוליסס על בקבוקים". פרסי ההצגה והמחזה מקורי (צילום: ז'ראר אלון)
   

    

  לא מעט רגעים מרגשים היו בטקס שמורכב רובו ככולו מקהיליית התיאטרון הישראלית. הקהל כולו עמד על רגליו דקות ארוכות עם הענקת פרס מפעל חיים לשחקן תיאטרון הקאמרי, יוסי גרבר. "מה הייתי רוצה שיהיה כתוב על המצבה שלי? שחקן", אמר גרבר וסיפר: "ההתחלה שלי היתה קשה. התעקשתי להיות שחקן ואחרי שזרקו אותי מתיאטרון האוהל, הבימה והמטאטא מצאתי בית בקאמרי. הייתי פייטר שלא מוכן לוותר.

   

  "עברתי כבר את גיל 78 ואם אני משחק במקביל בשמונה הצגות, כנראה של יבעטו אותי בקרוב. אי אפשר לסכם 60 שנה על הבמה אז אומר שכמו שדג לא יכול לחיות בלי מים, אני לא יכול לחיות בלי התיאטרון. אני אוהב את הבמה, הקהל, האורות. אני לא רואה את עצמי בלי זה. אני עוד כאן".

   

  גרבר ברך מעל הבמה את השחקנית זהרירה חריפאי לה הוענק פרס שחקנית המשנה על תפקידה יוצא הדופן בהצגה "סוף טוב" של תיאטרון הקאמרי. חריפאי שסבלה לאחרונה מבעיות בריאותיות שהרחיקו אותה מהבמה, נותרה ישובה באולם כשכל הקהל עמד על רגליו ומחא לה כפיים. בתה, השחקנית איה שבא, עלתה במקומה לבמה והודתה בשמה על הפרס.

   

  חריפאי ביקשה להודות בין היתר למנהלי תיאטרון הקאמרי על ההזדמנות לקחת חלק בהצגה. ליוצריה אמרה: "תודה לענת גוב על מחזה יוצא דופן, אמיץ ומלא חוצפה ולעדנה מזי"א הבמאית שאפשרת לי לעוף גבוה ולנחות ברכות כשאני שלמה בחזרה לאדמה".

   

  פרס הצגת הקומדיה של השנה הוענק להפקה "אוכלים" שעלתה בתיאטרון החאן בבימויו של מיכאל גורביץ. פרס לשחקנית בתפקיד ראשי הוענק לאסי לוי על "אמא שלו", הצגה בבימויו של רוני פינקוביץ' שעלתה בתיאטרון בית ליסין. פרסי השחקנים המבטיחים הוענקו ליעל איתן על תפקידה בהצגה "למה לא באת לפני המלחמה" של תיאטרון באר שבע, ולנדב נייטס על תפקידו במחזמר "אחים בדם" של תיאטרון בית ליסין.

   

  רשימת הזוכים המלאה:

  הצגת השנה: "קברט", תיאטרון הקאמרי

  הצגת המחזה המקורי: "יוליסס על בקבוקים", תיאטרון חיפה

  הצגת המחזה המתורגם: "כולם היו בני", תיאטרון הקאמרי בשיתוף תיאטרון חיפה

  הצגת הקומדיה: "אוכלים", תיאטרון החאן

  מחזמר: "קברט", תיאטרון הקאמרי

   

  שחקנית בתפקיד הראשי: אסי לוי, "אמא שלו", תיאטרון בית ליסין

  שחקן בתפקיד הראשי: איתי טיראן, "קברט", תיאטרון הקאמרי

  שחקנית בתפקיד משנה: זהרירה חריפאי, "סוף טוב", תיאטרון הקאמרי

  שחקן בתפקיד משנה: נורמן עיסא, "אמנות", תיאטרון חיפה

  שחקנית מבטיחה: יעל איתן, "למה לא באת לפני המלחמה", תיאטרון באר שבע

  שחקן מבטיח: נדב נייטס, "אחים בדם", תיאטרון בית ליסין

   

  במאי השנה: עמרי ניצן, "קברט", תיאטרון הקאמרי

  מחזאי השנה: גלעד עברון, "יוליסס על בקבוקים", תיאטרון חיפה

  מתרגם השנה: דורי פרנס, "קומדיה של טעויות", תיאטרון הקאמרי

   

  עיצוב תפאורה: רוני תורן, "קברט", תיאטרון הקאמרי

  עיצוב תלבושות: אולה שבצוב, "מנדרגולה", תיאטרון בית ליסין

  עיצוב תאורה: אלכסנדר סיקירין, "יונה ונער", תיאטרון גשר

   

  יוצר בתחום המוזיקה לתיאטרון: יוני רכטר, "חוקר פרטי", תיאטרון החאן

  כוריאוגרפיה: גלעד קמחי, "מנדרגולה", תיאטרון בית ליסין

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ז'רר אלון
  איתי טיראן ב"קברט"
  צילום: ז'רר אלון
  לאתר ההטבות
  מומלצים