שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

7 שנים, וזה סופי: נדחתה בקשת קצב לדיון נוסף

נסתם הגולל על ניסיונותיו של הנשיא שאנס לבטל את עונש המאסר, או להקל את חומרתו: שופטת העליון אסתר חיות כתבה בתשובתה לעו"ד יורם שפטל כי "זה לא מקרה חריג המצדיק דיון נוסף". האופציה האחרונה שנותרה לקצב: חנינה

פרשת קצב, הסוף: נגוזה האפשרות הכמעט האחרונה של הנשיא לשעבר משה קצב, לבטל את שבע שנות המאסר שנגזרו עליו או להקל את חומרת העונש. שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות דחתה היום (א') את בקשתו של הנשיא שאנס לקיים דיון נוסף בעניינו.

 

פרשת קצב - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

השופטת חיות כתבה בסיכום כי פרקליטו של קצב, עו"ד יורם שפטל, "לא הותיר אבן שלא נהפכה בפסק הדין בנושא העתירה לדיון נוסף והעלה לא פחות מארבע סוגיות עיקריות ולא מעט סוגיות-משנה המסתעפות מהן, אשר לדעתו מצדיקות דיון נוסף. מן הטעמים המפורטים לעיל לא מצאתי כי יש להיענות לעתירה בגין איזה מן הטענות שהועלו ולפיכך הבקשה לדיון נוסף וכן הבקשה להוספת ראיות - דינן להידחות".

 

לעיון בהחלטה המלאה - לחצו כאן

 

לדברי השופטת חיות, תיק קצב "לא נמנה עם המקרים החריגים המצדיקים קיום דיון נוסף בפסק הדין". האפשרות האחרונה שנותרה כעת לקצב להשתחרר מהכלא לפני הזמן הקצוב היא לקבל חנינה נשיאותית.

 

משה קצב לפני כניסתו לכלא. "לא הותיר אבן שלא נהפכה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
משה קצב לפני כניסתו לכלא. "לא הותיר אבן שלא נהפכה"(צילום: EPA)

 

לפני כחצי שנה, דחו שופטי העליון - מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן - באופן גורף את ערעורו של קצב, שנידון בבית המשפט המחוזי לשבע שנות מאסר בגין אונס שתי עובדות שעבדו תחתיו, מעשים מגונים בכוח, הטרדה מינית ושיבוש מהלכי משפט.

 

בעולם המשפט העריכו כי אין שום סיכוי שיתקיים דיון נוסף - שהוא חלק נדיר מאוד מהליך הפלילי, שאותו מאשר נשיא בית המשפט או נציג מטעמו, והוא שמור למקרים יוצאי דופן.

 

קצב נכנס לכלא ב-7 בדצמבר, ושוהה באגף התורני בכלא מעשיהו שברמלה, שם התנאים נחשבים נוחים יחסית. לפני כשבוע, כחצי שנה אחרי שנכלא, לבש לראשונה את מדי האסיר הכתומים, בעת שיצא מהאגף להיפגש עם הפסיכיאטר של משרד הבריאות ועם בתו, עורכת הדין דגנית אמיתי, לאחר שביקש להגיע לחתונת בנו.

 

בבקשתו לדיון נוסף, התבסס הנשיא לשעבר על מספר טענות: הראשונה התייחסה לעדויות על מעשים שהתיישנו, ובמסגרתה טען קצב כי בתי המשפט המחוזי והעליון שגו בכך שהסתמכו עליהן. השופטת חיות דחתה טענה זו, וכתבה כי אין

בה כל חדש.

 

בנוסף, טען קצב כי יש לדחות את עדותה של א' כיוון שמדובר בעדות לא מהימנה, משום שבמשך שמונה שנים לא סיפרה לאיש כי נאנסה, וזאת אף על פי שהתבטאויותיה לגבי עבירות אחרות שבוצעו כלפיה מלמדות כי אין לה כל קושי לשוחח עם אנשים על נושאים מסוג זה, כדבריו. גם טענה זו נדחתה ובית המשפט קבע כי יש לתת אמון בעדותה. השופטת חיות אף דחתה את טענת קצב על כך שהיה לו אליבי, ומציינת שגם היא אינה משקפת חידוש כלשהו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה קצב. הבקשה נדחתה
צילום: אבי רוקח
עו"ד יורם שפטל, פרקליטו של קצב
צילום: ירון ברנר
מומלצים