שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ימי פראג: הצד האלטרנטיבי של בירת צ'כיה

  התיאטרון-קרקס של האחים פורמן, מופע המחול של DOT 504, פרויקט מולטימדיה לזכר גטו טרזין ועוד - כל זאת בפסטיבל ימי פראג שמביא את חיי התרבות הצעירה והפחות מוכרת של העיר הקלאסית אל הקהל הישראלי

  שיתוף הפעולה בין ישראל לצ'כיה נפרש על פני תחומים רבים - בזירה הפוליטית, העסקית, וגם התרבותית. פסטיבל ימי פראג שיערך בישראל במהלך חודש יוני הוא עוד סימן לכך, וכחלק ממנו יגיעו ארצה יוצרים שונים, הנמנים על המיטב שיש לאומה הסימפטית ממרכז אירופה להציע. במסגרת זו יעלו מגוון מופעים בתחום התיאטרון, המחול, והמוזיקה, וכן אירועי אמנות ואוכל.

   

  התאטרון של האחים פורמן בפסטיבל ימי פראג ()
  התאטרון של האחים פורמן בפסטיבל ימי פראג

   

  גולת הכותרת של פסטיבל התרבות הצ'כית, שיפתח באופן רשמי ב-5 ביוני ויתנהל תחת המטריה של פסטיבל ישראל, הוא מופע התיאטרון של האחים פורמן. התאומים פטר ומאתיי פורמן - שמלבד היותם יוצרי תיאטרון מוערכים, ידועים כבניו של במאי הקולנוע הנודע מילוש פורמן ("קן הקוקיה", "שיער", "אמדאוס") - משלבים תיאטרון, קרקס וקברט. המופע, ששמו יצא ברחבי העולם, מבקש לקרוא תיגר על תרבות הצריכה, ועל אובדן התמימות.

   

  המופע "Obludarium" של האחים פורמן יציג באוהל קרקס שיוקם ברחבת תיאטרון ירושלים, כחלק מתוכנית פסטיבל ישראל בבירה. השניים נמנים על נציגי התרבות הצ'כית האלטרנטיבית וזו עומדת בחזית הפסטיבל, המבקש לחשוף את הקהל הישראלי לפראג האחרת - זו שאינה נקשרת באופן ישיר לתרבות הקלאסית המוכרת לתיירים הישראלים המבקרים בה.

   

  קטע מתוך "Obludarium" של האחים פורמן

   

  מופע נוסף שאמור להשתלב בקו המנחה של הפסטיבל הוא מופע המחול "Man Hunt" של להקת DOT 504 הפועלת בפראג. העבודה מתארת אפוקליפסה קודרת על עולם נכחד, שנותרו בו בני אדם - אך לא בעלי חיים. בנוסף, יציג בישראל "רקוויאם של התרסה" - פרויקט מולטימדיה צ'כי-אמריקאי שבמוקד שלו זכרו של גטו טרזין. בתחום המופעים המוזיקלים, ניתן יהיה להתרשם ממיטב הג'אז הצ'כי בהרכב המשלב גם נגנים ישראלים בהנהגת ירוסלאב יעקובוביץ', וכן קונצרט של מקהלת קוהן.

   

  בנוסף לכל אלה יערכו ברחבי הארץ תערוכות שמציעות הצצה לתרבות הפראגאית ולהיסטוריה של העיר. כך למשל בתערוכת "פראג פנורמה" בתיאטרון ירושלים (בין ה-30 ל-17 ביוני), בו יוצגו צילומים ואקוורלים שמשרטטים את יופיה של העיר מתקופות שונות. בגן החיות התנ"כי בירושלים תוצג תערוכת צילומים ובהם הצצה גן החיות המפורסם של פראג. 

   

  קטע מתוך מופע המחול "Holdin' Fast" של להקת DOT 504

   

  בין ה-30 במאי ל-20 ביוני תתארח בכנסת התערוכה "ההתנקשות בחיי ריינהרד היידריך - מותו של אבי השואה", המגוללת את השתלשלות האירועים שהביאה להתנקשות בצורר הנאצי ב-27 במאי 1942 בפראג על ידי חוליה בת ארבעה חברי המחתרת הצ'כית (כשבוע לאחר מכן, מת היידריך מפצעיו). אירוע הפתיחה של התערוכה יתקיים במעמד יו"ר הבית התחתון של פרלמנט הרפובליקה הצ'כית, גב' מירוסלבה נמצובה.

   

  אמש נפתחה במרכז הבאוהאוס בתל אביב תערוכת "פונקציונליזם בפראג: מסורות והד עכשווי", המביאה לקהל הישראלי את

  יחודה של הארכיטקטורה המודרנית בעיר. התערוכה שתינעל ב-15 ביוני נאצרה על ידי גלריית ירוסלאב פראגנר ובעזרתם של בכירי התיאורטיקנים הצ'כים, הארכיטקטים זדנק לוקאש ופטר קרטוביל.

   

  "היחסים החמים בין הרפובליקה הצ'כית לישראל, שמקורם עוד בימים שלפני הקמת מדינת ישראל, עומדים בבסיס היוזמה הזו, כמו גם יוזמות אחרות ורבות שאנחנו מקיימים", שגריר הרפובליקה הצ'כית בישראל, מר תומאש פויאר. "בשל כך אנחנו רואים חשיבות גדולה בחשיפה של הקהל הישראלי לתרבות הצ'כית על כל גווניה, ומבקשים לשתף את ישראל בעשייה העכשווית הצ'כית.

   

  "הכרת התרבות היא תמיד מפתח ליצירת דיאלוג, ואנחנו מקווים ש'ימי פראג' יאפשרו שיח פתוח ומפרה- אפילו יותר מזה שכבר קיים בין המדינות. בימים אלה אנחנו פועלים להעלאת פסטיבל מקביל בפראג - כזה שיאפשר הצצה אל העשייה התרבותית הנפלאה המתקיימת בישראל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האחים פורמן ימי פראג
  DOT 504. מופע מחול
  האחים פורמן ימי פראג
  לאתר ההטבות
  מומלצים