שתף קטע נבחר

מזל בבית שאן: משפחת לוי עלתה על המגרשים

העיר הצפונית סוערת לאחר שראש העיר ז'קי לוי, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס ועוד שניים מילדיו של השר לשעבר דוד לוי זכו במגרשים בהגרלה של מינהל מקרקעי ישראל. המינהל ובני המשפחה טוענים שהמכרז נוהל כחוק. ח"כ לוי-אבקסיס: "אני שוקלת לוותר, לא בא לי שהילדים יגדלו בתחושה של קומבינה"

המזל שיחק לטובת משפחת לוי: ראש העיר בית שאן, ז'קי לוי, ושלושה מאחיו - ילדיו של שר החוץ לשעבר דוד לוי - זכו במגרשים בהגרלה של מינהל מקרקעי ישראל לשכונת "בנה ביתך" בבית שאן, שנערכה בשבוע שעבר. הזכייה המרובעת עוררה סערה בעיר, אך בני המשפחה והמינהל הבהירו כי מדובר במכרז כשר.

 

ראש העיר היה בין ששת הזוכים בשלוש יחידות דו-משפחתיות בשכונה החדשה, ואילו אחותו טלי אוחנה המתגוררת בראש פינה היא אחת מ-36 המשפחות מחוץ לעיר שזכו במגרש לבנייה דו-משפחתית. שניים מבני המשפחה, שמעון לוי וליאור אבקסיס, בעלה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, הינם נכי צה"ל או פעולות טרור, וזכו במגרשים שהיו מיועדים למגזר זה.

 

מינהל מקרקעי ישראל הציע במסגרת המכרז 148 יחידות דיור בודדות ודו-משפחתיות על פני 107 מגרשים ב"קריית רבין", שכונת בנה ביתך החדשה בבית שאן, שבה אמורות להתגורר בסופו של דבר 1,200 משפחות. שבעה מהמגרשים היו מיועדים לנכי צה"ל וטרור, כ-50 אחוז מהמגרשים הנותרים מיועדים לאנשים שאינם בעלי דיור והנותרים התחלקו בין בעלי דיור מחוץ לעיר ובין תושבי העיר.

 

בית שאן, מבט מלמעלה (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
בית שאן, מבט מלמעלה(צילום: באדיבות Lowshot)

 

תושבים בעיר ציינו כי במקרים מסוימים ניגשים למכרז בני אותה משפחה כמה פעמים, מה שמגדיל את סיכויי הזכייה במגרש אחד לפחות. גם בני משפחות נוספות בעיר, בהם משפחתה של הקומיקאית הדר לוי, זכו בכמה מגרשים.

 

במינהל מקרקעי ישראל הבהירו כי המכרזים נוהלו כחוק וכי אין כל מניעה חוקית שראש העיר ובני משפחתו ייגשו למכרזים ואף יזכו בהם. לדבריהם, המכרז עצמו נוהל בפיקוח של השופט בדימוס חיים פיזם, שהיה סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה.

 

"במכרז הנוכחי, כמו ברוב המכרזים במגזר העירוני, המינהל משווק מגרשים באופן שיענה לצרכי רוב הציבור, הן למחוסרי דיור והן לבעלי דיור למטרת שיפור תנאי דיור קיימים, זאת בכפוף להחלטת מועצה ולהמלצת היועץ המשפטי לממשלה שקבע שלא יותר מ-50 אחוז מהמגרשים יוקצו לבני מקום", נמסר מהמינהל.

 

המכרז התנהל תחת פיקוח שופט בדימוס (צילום ארכיון: רויטרס) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המכרז התנהל תחת פיקוח שופט בדימוס (צילום ארכיון: רויטרס)

 

עוד נמסר כי "במכרז הנדון, בחרו והעדיפו רוב תושבי המקום מחוסרי הדיור להירשם למגרשים המיועדים לבניה חד-משפחתית. משלא נרשמו די משפחות מחוסרות דיור למגרשים המיועדים לבניה דו-משפחתית, הועברה יתרת המגרשים לנרשמים בקטגוריית משפחות תושבי מקום שאינם מחוסרי דיור (הקטגוריה בה זכה ראש העיר - א.ר)".

 

ראש העיר לוי אמר כי החליט להשתתף במכרז "כאחרון התושבים בעיר", ולשמחתו גם זכה. "מסתבר שקבוצה קטנה של עסקנים פוליטיים מנסה להפוך את זכותי וזכייתי לקומבינה", אמר, "זוהי רשעות שמקורה בקנאה, בצרות עין ובניסיון לחבל בכל דבר טוב שקורה בעיר. גם בני משפחתי האחרים, שזכו במכרז, עמדו בקריטריונים. אם זה אחי שמעון שמוכר כנכה משרד הביטחון על פציעתו הקשה בידי מחבלים או אחיותיי שניגשו למכרז כתושבות חוץ וישובו להתגורר בעיר".

 

"זה טובות הנאה? יש כללים ברורים" 

אחותו של ראש העיר, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, אמרה: "אנחנו 12 אחים ואחיות והחטא הכי גדול שלנו הוא שחינכו אותנו לאהוב את המקום הזה. זה מכרז כשר, בהתאם לזכויות של המתמודדים בו, ולפי מה שמגיע לכל מתמודד בהתאם לתנאי המכרז. אני גרה בשכירות סמוך לבית שאן ומאוד רציתי לחזור לעיר. יש לי זכאויות - אני נשואה הרבה שנים, יש לי ילדים ובעל נכה צה"ל".

 

"על מה באים להלין?", תהתה לוי-אבקסיס, "על זה שלאדם יש זכות והוא בא לממש אותה? זה טובות הנאה? הרי יש כללים ברורים. השאלה שצריך לשאול באמת היא, איך ייתכן שבמדינת ישראל אנשים שרוצים לקבוע את ביתם בפריפריה צריכים להילחם על כל מגרש, הרי זה לא השקעה נדל"נית. למה אנשים

צריכים לריב שם על שטחים. בתקופת אבי (השר לשעבר דוד לוי - א.ר) הקצו לאנשים קרקעות ואפילו סבסדו".

 

"כל הסיפור מגיע לדעתי ממקום של חוסר הבנה", הוסיפה, "אני מכירה את הכאב של מי שלא זכה במכרז, חלק מהם הם אחיינים שלי. ארבעה מתוך 12 האחים זכו במכרז, ובאופן יחסי זה מספר הגיוני. הרי אם היינו רק שלושה אחים, ואחד מהם היה זוכה, אף אחד לא היה אומר כלום".

 

ח"כ לוי-אבקסיס הוסיפה כי בעקבות הסערה הציבורית היא שוקלת שוב אם לחזור לעיר. "בשיא הכנות, אני שוקלת לוותר, כי לא בא שהילדים שלי יגדלו בתחושה של איזה קומבינה", הסבירה.

 

המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מכירה את הכאב של מי שלא זכה". ח"כ לוי-אבקסיס
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ראש העיר, ז'קי לוי. "רשעות"
צילום: חגי אהרון
צילום: ירון ברנר
דוד לוי. המזל האיר פנים לילדים
צילום: ירון ברנר
מומלצים