שתף קטע נבחר

אבוקסיס: "בהפועל ת"א לא הייתי מחזיק חודש"

אחרי שהוליך את בני יהודה למקום השלישי בעונת הבכורה שלו כמאמן, ולפני שהוא מתחיל את עבודתו כעוזרו של אלי גוטמן בנבחרת, יוסי אבוקסיס פותח את הלב

"זו הייתה העונה הכי טובה של בני יהודה מאז האליפות", אומר יוסי אבוקסיס, "הגענו לאירופה דרך הדלת הראשית בלי לחכות לטובות של קבוצות בגמר הגביע".

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

בעונת הבכורה שלו כמאמן ראשי בליגת העל, אבוקסיס הוביל מועדון עם תקציב של 11.5 מיליון שקלים למקום השלישי, כשמאחוריו נותרו קבוצות כמו מכבי תל אביב ומכבי חיפה. רק המעוף של רן בן שמעון לאליפות עם עירוני קריית שמונה מנע ממנו את תואר מאמן השנה.

 

"העונה הכי טובה של בני יהודה מאז האליפות". אבוקסיס (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
"העונה הכי טובה של בני יהודה מאז האליפות". אבוקסיס(צילום: טל שחר)

 

רגע לפני שהוא עובר לאתגר הבא וחוזר ללבוש את האימונית של נבחרת ישראל, בתפקיד עוזר המאמן של אלי גוטמן, אבוקסיס העניק ראיון בלעדי ל"ידיעות אחרונות" בו פתח את הלב.

 

 

יוסי, איך הייתה השנה בבני יהודה?

"מצוינת. רק בגלל

הפרש שערים לא סיימנו כסגני אלופים. עם הקשיים שהיו לנו, לסיים במקום השלישי זה כמו שקבוצות שיש להן תקציבים של 60-70 מיליון זוכות בתארים גדולים יותר".

 

ברקע הייתה קיימת מתיחות בינך לבין משה דמאיו על רקע מעורבות מקצועית במועדון.

"היו מספר דברים במהלך העונה שלא הסכמנו עליהם, אבל ידענו לשים את זה בצד. אחרי המתיחות היו שיחות, בהן החלטנו שבני יהודה חשובה יותר מהעימותים בינינו. אני שמח שהלכתי בדרך שלי ולא סטיתי ממנה, והיא זו שניצחה והוכיחה את עצמה. האדם היחיד ששיתפתי אותו מקצועית היה יעקב אסייג, מאמן מצוין ואחד שמבין הרבה כדורגל".

 

"95 אחוז מהקהל בסדר". אוהדי בני יהודה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"95 אחוז מהקהל בסדר". אוהדי בני יהודה(צילום: ראובן שוורץ)

 

הייתה תחושה שהאוהדים לא ממש מקבלים אותך.

"95 אחוז מהקהל של בני יהודה בסדר גמור, אבל היה חלק שניסה להפריע לי ולקבוצה. נתנו להם יותר מדי במה, הם רק קומץ. זה התחיל עם 100 אוהדים, אבל ככל שהיו יותר הצלחות נותרו חמישה עד עשרה אוהדים. זה רק הראה שהעבודה של הקבוצה הייתה טובה".

 

ועדיין, גם במשחק האחרון מול מכבי ת"א התעמתת איתם.

"אלו היו אוהדים שכבר זיהיתי בפרצופים בגלל רמת הנזק שניסו לגרום לנו. לדעתי הם לא אוהדי בני יהודה, לא כאלו שתמכו בקבוצה ברגעים פחות טובים".

 

"המהלך ששינה לי את הקריירה"

דרור קשטן ימשיך את המומנטום של הקבוצה?

"לא יודע. אעקוב אחרי בני יהודה, אבל מעכשיו אני מתעסק רק בנבחרת. ברור שאחרי העונה הטובה הציפיות יהיו גבוהות יותר, גם כי התקציב יגדל בזכות הכניסה של ברק אברמוב".

 

"מברך על מה שקרה". קשטן (צילום: מור שאולי) (צילום: מור שאולי)
"מברך על מה שקרה". קשטן(צילום: מור שאולי)

 

אתה עוד כועס עליו בגלל שמונה למאמן הפועל ת"א מאחורי גבך?

"זה המהלך ששינה לי את הקריירה, כי אם הייתי נשאר בהפועל, לא הייתי מחזיק מעמד אפילו חודש בסגנון העבודה שם. כך שאני יכול לברך

על מה שקרה. ברור שבשבוע הראשון הייתי מאוכזב כי מאוד רציתי לאמן את הפועל, אבל זה הדבר הכי טוב שקרה לי בשנה הזו".

 

אז בסוף אתה עוד חייב לקשטן.

"אני חייב לאלוהים שכיוון אותו ככה. זה לא היה מסתדר לי שם. ניסו לצייר שעזבתי את הפועל בגלל שלא הסכמתי להצעה הכספית של טביב. בוא נמחוק את השטות הגדולה הזו. הועזבתי מהפועל בגלל שמוני הראל ביקש להיפגש עימי, והסכמתי כי הוא היה בעלי הקבוצה. אם זה בגלל זה, אז אני יותר שמח, כי הוכחתי שאי אפשר לקנות אותי בחוזה ולדרוש ממני לא להיפגש עם אנשים כאלו או אחרים. אין אדם ברחוב שפוגש אותי ולא אומר לי שאני צריך להגיד תודה לאלוהים שככה יצא, אז כנראה באמת אלוהים אוהב אותי, כי אסור היה לי לאמן את הפועל".

 

מה דעתך על המחאה של אוהדי הפועל?

"הם עושים מה שהם מרגישים. מה שבטוח הוא שמדובר ברוב הקהל, אם לא כולו. אני רואה את ההתנהלות בהפועל, וזו אחת הסיבות שלא יכולתי להחזיק מעמד במערכת, כי אני הייתי מנסה להילחם למען השחקנים ואולי רב עם הבעלים, כי אנחנו יודעים מה קורה בפנים".

 

"הפועל היו צרכים לזכות באליפות בפער של 15 הפרש" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"הפועל היו צרכים לזכות באליפות בפער של 15 הפרש"(צילום: עוז מועלם)

 

עם כל הבעיות, ניצן שירזי הוליך את הקבוצה למקום השני וגמר הגביע, בדיוק כמו בשנה שעברה.

"להפועל יש תקציב גדול

 

ראובן עטר סיים במקום הרביעי עם קבוצה בעלת תקציב גבוה יותר, אתה סיימת במקום השלישי ולא קיבלת את החשיפה ויחסי הציבור שלו.

"עטר עשה עוד עונה מצוינת והוא מוכשר מאוד. למדתי שאצלנו בכדורגל אפשר להיות מאמן בינוני, ואם יש לך יח"צנות גדולה הכתבים שלך יעשו את העבודה. אבל אני מתעסק רק בכדורגל. אם סיימתי במקום השלישי עם תקציב קטן כזה, אז אני יודע שמי שצריך להעריך מעריך, וזה יותר חשוב לי מהכל. מי שמאמן טוב, יצליח, ואחרים שעושים את זה דרך עיתונאים, בסוף זה מתגלה".

 

"מוכשר מאוד". עטר (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"מוכשר מאוד". עטר(צילום: עוז מועלם)

 

במכבי ת"א ובבית"ר ירושלים אתה כבר לא יכול לאמן.

"אחת הטעויות שעשיתי בקריירה שלי היא שהפכתי מזוהה עם הפועל. אמרתי משפטים לא נעימים על מועדונים אחרים בלהט של משחקים ותקופות. זה דבר שטעיתי בו, ואני מודה בכך. אגיד משהו שלא נעים לאוהדי הפועל, אבל חשוב לי להגיד אותו עכשיו. הם לא נלחמו מספיק עליי. עבור אוהדי הפועל, העזיבה שלי עברה בקלות. כשהם היו צריכים לעשות את המלחמה מהכיוון שלהם, זה לא הגיע".

 

"מאמינים בהצלחה של הנבחרת"

לא עזבת מהר מדי לנבחרת?

"לא. ברגע שגוטמן רצה שאעבוד איתו לא חשבתי פעמיים. אני שלם מאוד עם ההחלטה שלי. אחד הדברים שדיברנו עליהם אחרי ההצלחה בהפועל הייתה שיום אחד אנחנו רוצים הצלחה עם הנבחרת. ארוויח פחות, אבל הלכתי עם הרגש".

 

"הלכתי עם הרגש". אבוקסיס (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
"הלכתי עם הרגש". אבוקסיס(צילום: טל שחר)

 

יהיה קשה מול פורטוגל ורוסיה.

"לא נגיד שאי אפשר לעלות, אחרת לא היינו מקבלים את התפקיד.

אנחנו מאמינים בדרך שלנו. הפועל, למשל, הייתה בבית עם המבורג, סלטיק וראפיד וינה, לא נתנו לנו בכלל סיכוי וסיימנו ראשונים, ככה שזה מוכיח הכל".

 

הכדורגל שלנו במומנטום שלילי.

"המומנטום לא קשור לעכשיו, הרי המשחקים שלנו יתקיימו בעוד ארבעה חודשים. נצטרך ללמוד את הנבחרת במחנה הקרוב באוסטריה. אנחנו מאמינים מאוד בהצלחה של הנבחרת שתחזיר את האמון של הכדורגל. הלוואי שהנוסחה של גוטמן ושלי תהיה מנצחת כמו שהייתה בהפועל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
יוסי אבוקסיס
צילום: טל שחר
מומלצים