שתף קטע נבחר

"המחבל מהמוסד" הוצא להורג בטהרן

מג'יד ג'מאלי פש הורשע בריגול למען ישראל ובאחריות להתנקשות במדען גרעין לפני שנתיים וסיפר כי אומן בישראל. כלי התקשורת באיראן: "מרגל המוסד נתלה בכלא"

מג'יד ג'מאלי פש, הצעיר האיראני שהודה בריגול למען ישראל הוצא הבוקר (יום ג') להורג בטהרן. כך הודיעו כלי התקשורת ברפובליקה האיסלאמית. פש הורשע בשיתוף פעולה עם המוסד בחיסול מדען גרעין איראני ונידון למוות באוגוסט. בהודאה ששודרה בטלוויזיה האיראנית הוא סיפר כי ביקר בישראל.

 

"מרגל המוסד שאחראי להתנקשות במדעננו הגרעיני מסעוד עלי מוחמדי נתלה ביום שלישי בבוקר בכלא אווין שבטהרן", דיווחה סוכנות הידיעות אירנ"א.

 

מוחמדי, מרצה לפיזיקה באוניברסיטת טהרן, חוסל לפני כשנתיים בלב טהרן כשמטען חבלה התפוצץ ליד ביתו. ההערכה היא שהמטען הוצמד לאופנוע שחנה בסמוך למכונית, והופעל בשלט רחוק. זמן קצר אחר כך האשים הנשיא מחמוד אחמדינג'אד כי שיטת החיסול היא "שיטה ציונית" והבטיח לנקום את מותו.

 

חיסולו של מוחמדי היה הראשון בשרשרת חיסולים של מדעני גרעין שיוחסה לישראל. בנובמבר 2010 חוסל מג'יד שהריארי בשיטה דומה, ובמקביל ניצל מניסיון התנקשות פרידון עבאסי, שמונה לאחר מכן לראש תוכנית הגרעין. בחודש שעבר חוסל מדען נוסף, דריוש רזאי, אף הוא בפתח ביתו בטהרן. במסגרת חקירת ההתנקשות במוחמדי הודיעה טהרן כי חשפה "רשת של מרגלים ישראלים" שעמדו מאחוריה. הרשויות הציגו אז לראווה כלי נשק וציוד ריגול שלכאורה שימשו את "המרגלים".

 

צילום: רויטרס

 

 

בראיון ששודר בטלוויזיה האיראנית לפני יותר משנה סיפר פש, בן 29, על האימונים שעבר. לדבריו, שירותי הביון הישראליים יצרו איתו קשר במהלך ביקור באיסטנבול. הוא הכיר שני קצינים ישראלים שדיברו רק עברית, ואדם נוסף, ששמו בהראם, תרגם. "הגענו לשדה התעופה בתל אביב, ואז בביקורת הדרכונים שאלו אותי משהו, ולא ידעתי עברית. אז התעורר אצל הפקיד חשד, ובאותו הרגע האיש ששמר עליי הציג כרטיס ולקח את הדרכון שלי ושל בהראם, ויצאנו מדרך אחרת".

 

לאחר מכן, תיאר את הנסיעה למטֶה שבו עבר אימונים, מבלי לנקוב בשם המפורש "המוסד". "יצאנו מתל אביב בכיוון הכביש המהיר לירושלים, אחרי כחצי שעה הגענו. המטה נמצא על הכביש הראשי בין תל אביב לירושלים". המקום, לדבריו, מוקף חומה באורך 4-3 קילומטרים ועליה מותקנות מצלמות רבות.

 

בחלק אחר של הראיון סיפר הצעיר כיצד הכווינו אותו להתנקש במדען, מסעוד עלי מוחמדי: "במטה הסמוך לתל אביב אומנתי וקיבלתי פרטים מדויקים על ביתו של ד"ר עלי מוחמדי וסביבת המגורים שלו, כדי שאכיר לחלוטין את האזור והתנאים המבצעיים של ההתנקשות".  

 

הוא לא הסביר בראיון מדוע הסכים להתגייס למוסד, ומדבריו עולה כי לא ידע כלל במי הוא מתנקש. בנוסף, הוא התלונן כי בסופו של דבר מפעיליו שילמו לו רק מחצית מהסכום שעליו סוכם. "הבטיחו לי 50 אלף דולר, אבל שילמו רק מחצית. אני לא יודע מה קרה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פש בהודאתו הטלוויזיונית. "הגענו לשדה התעופה בתל אביב"
צילום: AFP
מומלצים