שתף קטע נבחר

דיווח בצרפת: ראש הממשלה הבא - דובר גרמנית

על פי בכיר בפריז, נשיא צרפת הנבחר הולנד ימנה את מנהיג הגוש הסוציאליסטי ז'אן-מרק איירו לראש ממשלה. איירו, שהיה בעבר מורה לגרמנית, נחשב למומחה לענייני השכנה ועשוי לעזור לבוס שלו לבנות את יחסיו עם ברלין, החיוניים ליציבות גוש האירו

שעות לפני השבעתו של פרנסואה הולנד לנשיא צרפת, הולכות ומתרבות הידיעות על ראש הממשלה שיכהן תחתיו. "לה פיגרו" דיווח היום (יום ג') מפי בכיר בפריז כי ראש הממשלה יהיה ז'אן-מרק איירו – מורה לגרמנית לשעבר, כיום ראש העיר נאנט ונשיא הגוש הסוציאליסטי באסיפה הלאומית. מינויו של בכיר שנחשב לבקי בענייני גרמניה עשוי לסייע בידו של הולנד באחת ממשימותיו המרכזיות – ייצוב גוש האירו באמצעות ציר פריז-ברלין.

 

איירו. נפגש גם עם יועצה של מרקל בניסיון ליצור קשרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איירו. נפגש גם עם יועצה של מרקל בניסיון ליצור קשרים(צילום: AFP)

 

משימתו הראשונה של הולנד היא פגישה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שתיערך בברלין כבר היום, שעות ספורות לאחר השבעתו. בראש סדר העדיפויות של השניים עומד כמובן משבר האירו. הולנד הסוציאליסט דרש שהסדר החוב האירופי, שכולל קיצוץ נרחב בהוצאות ממשלתיות, יידון מחדש כדי לכלול צעדים שיובילו לצמיחה. ברלין אינה נלהבת מהרעיון. ייתכן שגורל גוש האירו תלוי ביכולת שלו ושל מרקל להתפשר.

 

איירו הממלכתי, בן 62, נחשב לדמות פרגמטית בתפקידו כראש הסוציאליסטים באסיפה. הבנתו בענייני גרמניה עשויה לעזור לבנות את הגשר עם ברלין, לאחר עזיבתו של ניקולא סרקוזי שהיה שותפה לדרך של מרקל בנושא שימור האירו, שותפות שזיכתה אותם בשם "מרקוזי". ייתכן שאיירו יצורף כבר לנסיעתו הראשונה של הולנד לגרמניה.

 

ברלין הייתה מרכזית בעיצוב אמנת תקציב האיחוד הנוכחית, שעיקרה קיצוץ הוצאות ממשלתיות ואיזון חובות. הולנד אמר כי ברצונו לפתוח מחדש את ההסכמים האירופיים כדי לכלול בהם צעדי צמיחה שמשמעותם דווקא הוצאות. עם זאת, הוא ייאלץ להוביל בצרפת מהלכים לאיזון התקציב שמשמעותם קיצוצים.

 

איירו היה יועץ מיוחד למטה הבחירות של הולנד, שבידיו הופקדו הקשרים עם מפלגות שמאל אירופיות אחרות,

בהן מפלגת האופוזיציה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית, SPD. מאחורי הקלעים, הוא יצא למשימות רגישות בשליחות הולנד. בשנה שעברה הוא פגש יועץ בכיר של מרקל בברלין בניסיון ליצור קשרים גם עם ממשלתה השמרנית.

 

כמו הולנד, גם איירו מעולם לא מילא תפקיד בממשלה. הוא בנו של פועל מפעל, ומשמש בפרלמנט מאז 1986. בעבר השתייך לצד השמאלי ביותר של הגוש הסוציאליסטי, אך בהדרגה נע למרכז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איירו. יועץ מיוחד למטה הולנד
צילום: AP
מומלצים