שתף קטע נבחר

משטרת ישראל לפי ה-OECD: פעם היה יותר גרוע

עד הקיץ שעבר שכר השוטרים בישראל היה מהנמוכים בעולם המערבי. גם היום בארה"ב ובריטניה שכרם גבוה פי 2 ובקנדה ובגרמניה יש יותר שוטרים ברחובות. אך למרות האירועים האחרונים, יש דווקא ירידה בפשיעה בשנים האחרונות בעקבות גיוס יותר שוטרים במשכורות טובות יותר

גל הרציחות ומעשי האלימות  מציף את התקשורת והפוליטיקה בתלונות וטענות על תפקוד משטרת ישראל. בכירי המשטרה, מצדם, שולפים את הטענות המוכרות על עומס בתחנות, על שוטרים שחוקים, על שכר נמוך ועל ציוד שאינו חדיש מספיק. לקצינים, טוענים במשטרה ובמשרד לביטחון פנים, יש שפע של רעיונות לשיפור תפקוד המשטרה, אבל רעיונות, כידוע, דורשים כסף, והאוצר אינו נותן.   

 

בהשוואה בינלאומית, האם מצבה התקציבי של משטרת ישראל באמת גרוע? מנתונים שקיבלנו מהמשרד לביטחון פנים עולה כי בישראל יש כ-3 שוטרים קבועים לאלף נפש.

 

כשישית מהשוטרים משרתים במשמר הגבול, כלומר, משמשים בפועל כחיילים ולא כשוטרים המתמודדים עם הפשיעה. כך שלמעשה, כדי לייצר השוואה הוגנת עם מדינות אחרות, צריך להניח שמספר השוטרים הוא רק כ-2.6 לאלף נפש. 

 

שוטרים ברחובות: כמו בשווייץ, פחות מאירלנד

מחקר מקיף שערך מרכז המידע על הפשיעה והצדק באיחוד האירופי על מצב הפשיעה ביבשת (European Sourcecenter of Crime and Justice Statistics) השווה בין מספר השוטרים ב-27 מדינות אירופיות.

 

המחקר בדק את מספר השוטרים הקבועים ל-100 אלף נפש ומצא כי מספר השוטרים הנמוך ביותר נמצא בשבדיה ובפינלנד, שם מועסקים פחות מ-200 שוטרים ל-100 אלף נפש, כלומר, פחות משני שוטרים לאלף נפש. ב-11 מדינות - בין היתר: הולנד, איסלנד, שווייץ, דנמרק, פולין, אלבניה, אסטוניה, הונגריה, פולין וסלובקיה מועסקים בין 2 ל-3 שוטרים קבועים לאלף נפש, כלומר, בערך כמו ישראל. 

 

ב-17 מדינות אירופיות יש יותר יותר שוטרים לנפש מאשר בישראל: גרמניה, צרפת, אוסטריה, בלגיה, בריטניה, אירלנד, ספרד, ליטא, לטביה, ורומניה, שבהן מועסקים בין 3 ל-4 שוטרים לאלף נפש; ספרד, צ'כיה, קרואטיה וסלובניה, שבהן מועסקים בין 4 ל-5 שוטרים לאלף וקפריסין, איטליה ורוסיה, שבהן מועסקים יותר מחמישה שוטרים לאלף נפש. 

 

בדיקה באתרי ממשלות קנדה ואוסטרליה מעלה כי גם הן מעסיקות יותר שוטרים מאלה שמועסקים בשיטור בפועל בישראל - 2.9 ו-2.7, בהתאמה. ביפן ובניו זילנד, לעומת זאת, מספר השוטרים קטן מעט מזה שבישראל, ועומד בשתיהן על כ-2.3 שוטרים לאלף נפש. 

 

פעם היה עוד יותר גרוע

המצב בישראל השתפר בצורה ניכרת ביחס לעשור הקודם: מנתונים שפרסם המשרד לביטחון פנים ב-2009, עלה כי משטרת ישראל העסיקה עד לפני מספר שנים רק 2.6 שוטרים קבועים על כל 1,000 תושבים במדינה, כולל שוטרי מג"ב, כלומר, העסיקה בפועל 2.2 שוטרים לאלף נפש.

 

הפשיעה הגואה, המצב הכלכלי הסביר שבו נמצאת המדינה והמודעות החברתית הגוברת נתנו רוח גבית ללחץ המתמיד שהמשרד לביטחון פנים מפעיל על משרד האוצר להגדיל את מספר השוטרים. בסוף 2008 קיבלה משטרת ישראל תוספת של כ-1,000 תקני שוטרים. מספר השוטרים לא גדל ב-2009 - במשטרה טענו שההמחנק התקציבי שיצר משרד האוצר גרם לה לגייס פחות שוטרים מהתקן הרשמי, ואילו גורמים אחרים טענו שגיוס השוטרים התעכב. כך או כך, במהלך 2010 ו-2011 גוייסו מאות שוטרים חדשים ומספר השוטרים עלה לשיעור הנוכחי.

 

במקביל, נערכו קיצוצים במשטרה בחלק ממדינות אירופה, בשל המשבר הכלכלי הקשה הפוקד את היבשת. המשטרה הצ'כית, לדוגמה, העסיקה ב-2008 שישה שוטרים לאלף נפש, אבל כיום היא מעסיקה רק שלושה ומשהו; בבריטניה פוטרו עשרות אלפי שוטרים במסגרת תוכנית הצנע, ומספרם ירד מ-3.8 ל-3.2. ועדיין, מהנתונים עולה: ב-19 מדינות מערביות שנבדקו מספר השוטרים לנפש גבוה יותר מאשר בישראל, ובחלקן אף גדול בהרבה, ורק ב-12 מדינות הוא קטן יותר.

 


ישראל והעולם: כמה שוטרים מסתובבים ברחובות?

ישראל והעולם: כמה שוטרים מסתובבים ברחובות?
מדינה מספר שוטרים ל-100 אלף נפש
ישראל 2011 260 (לא כולל משמר הגבול. יחד עם מג"ב: 300)
ישראל 2008 220 (לא כולל מג"ב. יחד עם מג"ב: 220)
קפריסין 500
אוסטריה 350
בלגיה 350
אירלנד 350
בריטניה 300
הולנד 250
שבדיה 200
פינלנד 200
רוסיה 500
פולין 250
הונגריה 250
סלובקיה 300
רומניה 350
טורקיה 300

 

שוטר בניו יורק מרוויח פי 2

במשטרה מתלוננים גם על שכרם הנמוך של השוטרים. שוטר שאינו מתוגמל, אומרים במשטרה, הוא שוטר ממורמר וחסר מוטיבציה, שעלול "להקטין ראש", לבצע את עבודתו לאט ובחוסר יעילות, ולא לשוש לסכן את עצמו במצוד אחר פושעים אלימים. למעשה, הסכנה בהחזקת שוטרים זולים מדי היא גדולה מכפי שבמשטרה מוכנים להודות: במדינות מתפתחות, שבהן השוטרים אינם מרוויחים די לפרנסתם הבסיסית, הם מתפתים ל"השלמת הכנסה" בצורת שוחד. למרבה המזל, זוהי אינה הנורמה במשטרת ישראל - אבל טענות על ראש קטן וחוסר יעילות נשמעות לעתים קרובות.

 

מנתוני המשרד לביטחון פנים עולה כי שכרו הממוצע של שוטר עומד על כ-12 אלף שקל ברוטו לחודש ושכרו הממוצע של שוטר מתחיל - אחרי קורס הכשרה - עומד על כ-6,500 שקל ברוטו לחודש. השכר הממוצע במשק עומד על כ-7,800 שקל ברוטו לחודש, כך ששכרו הממוצע של שוטר גבוה מהשכר הממוצע במשק בכ-53%, ואילו שכרו הממוצע של שוטר מתחיל נמוך מהממוצע במשק בכ-25%.

 

שכר השוטרים עלה בכ-1,500 שקל בממוצע לשוטר, בהחלטת ממשלה שהתקבלה בקיץ שעבר בלחץ אישי של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', והלחץ הציבורי שעוררה המחאה החברתית. שכרו הממוצע של שוטר עמד עד אז על כ-10,500 אלף שקל בחודש ואילו שכרו ההתחלתי הממוצע של שוטר עמד על קצת יותר מ-5,000 שקל בחודש, יותר מ-30% מתחת לשכר הממוצע במשק.

 

השכר הישן של השוטרים היה מהנמוכים בעולם המערבי. ממחקר שערך מרכז המידע והמחקר של הכנסת (ממ"מ) ב-2010 עולה כי שכרו הממוצע של שוטר מתחיל במדינת ניו-יורק עמד באותה שנה על כ-3,857 דולר (כ-15 אלף שקל), שהיו כ-95% מהשכר הממוצע באותה מדינה ובאותה שנה. שכרו הממוצע של שוטר מתחיל בבריטניה עמד על כ-2,110 לירות שטרלינג (כ-12 אלף שקל באותה תקופה), שהיו כ-78% מהשכר הממוצע בבריטניה. 

 

שכר השוטרים במדינות אנגלו-סקסיות כמו ארה"ב ובריטניה גבוה בהרבה מאשר בארץ גם כיום. גם בחלק ממדינות מזרח אירופה מוכות הפשיעה שוטרים משתכרים הרבה יותר מאשר בארץ גם אחרי ששכר השוטרים בארץ עלה: שוטר מתחיל בפולין הרוויח 2,547 זלוטי (כ-3,000 שקל), שהם 78% ביחס לשכר הפולני הממוצע.

 

שכר השוטרים במערב אירופה נמוך יותר. שכרו הממוצע של שוטר מתחיל באיטליה עמד ב-2010 על 1,390 אירו (אז כ-6,750 שקל) לחודש, כ-57% מהשכר הממוצע באיטליה. מדובר בשכר שהיה נמוך ביחס לישראל גם ב-2010, ובוודאי היום. שכר שוטר מתחיל בגרמניה, פינלנד ושבדיה עמד על כ-65% מהשכר הממוצע באותן מדינות. שכר השוטרים בישראל היה נמוך יותר אבל מאז שזכו להעלאה גורפת, הוא השתווה, ביחס לממוצע הכללי, לשכר השוטרים במדינות הרווחה העשירות.

 

 


שכר שוטרים בארץ ובעולם המערבי

שכר שוטרים בארץ ובעולם המערבי
מדינה שכר שוטר מתחיל ברוטו בשקלים שכר שוטר מתחיל ביחס לשכר הממוצע במדינה
ישראל 2011 6,500 75%
ישראל 2009 5,200 66%
ניו-יורק 15 אלף 94%
בריטניה 12 אלף 78%
איטליה 6,800 57%
גרמניה 8,900 63%
פינלנד 8,500 65%
שבדיה 10,100 63%
פולין 3,000 78%

 

"אם היו יותר שוטרים הם היו יותר ברחוב"

מקרי הפשיעה המזעזעים שהתפרסמו לאחרונה אינם מייצגים בהכרח את המציאות הסטטיסטית. כל אירוע כזה הוא נורא כשלעצמו, אך מדובר באירועים נפוצים שזכו להבלטה תקשורתית בגלל שקרו בזה אחר זה ובימים שבהם לא קרה שום אירוע גדול אחר. רוב הסטטיסטיקות מראות דווקא על ירידה עקבית בהיקף הפשיעה בשנים האחרונות.

 

האם הירידה בפשיעה קשורה לעליה בשכר השוטרים ובמספר השוטרים ברחובות? במשרד לביטחון פנים, באופן לא מפתיע, טוענים בזהירות שכן. "שוטרים שמתוגמלים טוב יותר הם שוטרים מקצועיים יותר ומתמודדים טוב יותר עם פשיעה אלימה", אומר ראש אגף תקציבים במשרד לביטחון פנים, דני קריבו, "בשנים האחרונות יכולנו לגייס ולאמן כמות גדלה של שוטרים כאלה, וייתכן שיש לכך תוצאות חיוביות בפעילות שלהם בשטח. 

 

מספר השוטרים בארץ עדיין נמוך בהשוואה בינלאומית. זה משפיע על הביטחון האישי?

 

"אני משוכנע שכן. צריך לזכור שהמשטרה בארץ מתמודדת עם אתגרים יותר מורכבים מאשר במדינות מערביות אחרות. לא רק מג"ב, גם השוטרים ה'כחולים' עושים הרבה משימות ביטחוניות על חשבון המאבק בפשיעה. חבלה, למשל, זה באחריות המשטרה ה'כחולה'. כך שלמעשה, המשטרה שלנו קטנה עוד יותר ממה שמראה הסטטיסטיקה. כשיש פחות שוטרים אז בהכרח יש פחות שוטרים ברחובות. אם אתה חושב שיש איזשהו ייתרון בכך שהשוטר נמצא ברחובות, אז בהכרח, כשאין מספיק שוטרים והם לא נמצאים שם, זה מסכן את האזרחים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים מאבטחים משטרה שוטר ב שוק הכרמל תל אביב הכנות ל פסח קונים
צילום: מוטי קמחי
שוק מחנה יהודה ב ירושלים קונים קניות ל חג הפסח פסח אבטחה מאבטח מאבטחים שוטר שוטרים
צילום: גיל יוחנן
טולוז ליד בית ה מחבל שמת מוחמד מראח פיגוע ירי צרפת משטרה שוטרים
צילום: MCT
מהומות יידוי אבנים הר הבית שער המוגרבים מוגרבים משטרה ירושלים שוטרים
צילום: אוהד צויגנברג
שוטרים תפיסת אלכוהול מזוייף ב מועדון משקאות חריפים
צילום: מוטי קמחי
כוחות ביטחון משטרה שוטרים ב מהלך עימותים הפגנה ב אתונה יוון יון נגד תכנית הצנע
צילום: רויטרס
שוטר שוטרים הגיעו ל שכונת התקווה מאהל התקווה חשש לפינוי תל אביב
צילום: בן קלמר
מומלצים