שתף קטע נבחר

אחד העם: אובמה עדיין משלם משכנתה על ביתו

הבית הלבן פרסם את הדו"ח השנתי על נכסי נשיא ארה"ב, ובו עולה ששווי נכסיהם של הנשיא ורעייתו עומד על בין 2.6 מיליון ל-8.3 מיליון דולר. עיקר הכנסותיו של הנשיא מגיע מתמלוגים על מכירת ספריו. וכמה כסף יש לו בחשבון עובר ושב?

הבית הלבן הודיע הלילה (יום ד') כי שווי נכסיהם של הזוג הנשיאותי של ארצות הברית, ברק ומישל אובמה, הוא בין 2.6 מיליון דולר ל-8.3 מיליון דולר.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

לפי הנוהג בארה"ב, אישי ציבור מחויבים לפרסם את שווי נכסיהם, אך עליהם לציין את הסכומים המוערכים בטווח רחב למדי, כך שלא ניתן יהיה להעריך במדויק את שווי נכסיהם. הדו"ח שפרסם הבית הלבן נוגע לשנה שעברה וב-2010 עמד שווי נכסיהם של בני הזוג אובמה על בין 1.8 מיליון דולר ל-12 מיליון דולר.

 

אובמה פרסם את הדו"ח השנתי ובו שווי נכסיו בעיצומו של הקמפיין לבחירות לנשיאות, שבו עלתה רבות סוגיית הונו הרב של יריבו הרפובליקני מיט רומני. הונו של מושל מסצ'וסטס לשעבר עומד על בין 190 מיליון דולר ל-250 מיליון דולר כשרוב הכסף מגיע מהשקעות שונות.

 

עו"ש בג'יי פי מורגן, שדיווח על 2 מיליארד דולר הפסדים. הנשיא ורעייתו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
עו"ש בג'יי פי מורגן, שדיווח על 2 מיליארד דולר הפסדים. הנשיא ורעייתו(צילום: MCT)

 

בשנת 2010 נכנע רומני ללחץ הציבורי ופרסם את פירוט החזרי המס שלו, מהם עלה שהוא מחזיק בכמה נכסים שלא צוינו בדו"ח הפיננסי שלו ב-2010. חשיפת חשבון הבנק שלו בשווייץ, לדוגמה, גררה ביקורת גדולה מצד מחנהו של אובמה.

 

משכנתה ל-30 שנה, תוכניות חיסכון לבנות

מהמסמכים שפרסם הבית הלבן, לזוג אובמה חשבון עובר ושב בבנק ג'יי פי מורגן ובו בין 500 אלף דולר למיליון דולר.

רק השבוע עמד התאגיד הבנקאי האמריקני בעין הסערה הציבורית לאחר שדיווח על הפסד של 2 מיליארד דולר בגלל השקעה לא זהירה. ג'יי פי מורגן הפך לאחרונה לסמל של בנק שלא למד לקח מהמשבר הפיננסי של 2008 וממשיך לקחת סיכונים בלתי מחושבים ולהפסיד את כספם של לקוחותיו.

 

עוד עולה ממסמכי הבית הלבן כי בני הזוג אובמה לקחו משכנתה ל-30 שנה לקניית ביתם בשיקגו, ששוויו בין 500 אלף דולר למיליון דולר,בריבית של 5.6 אחוזים, ומחזיקים בתוכניות חיסכון כדי לממן את לימודי הקולג' העתידיים של הבנות סשה ומליה. לשניים יש גם אגרות חוב ממשלתיות בשווי של בין מיליון ל-5 מיליון דולר.

 

הון בשווי מאות מיליוני דולרים. בני הזוג רומני (צילום: AP) (צילום: AP)
הון בשווי מאות מיליוני דולרים. בני הזוג רומני(צילום: AP)

 

בעוד משכורתו השנתית של אובמה עומדת על 400 אלף דולר, מדו"ח הנכסים שלו עולה כי עיקר הכנסותיו של נשיא ארה"ב הם מתמלוגים על מכירת ספריו "חלומות מאבי" ו"תעוזת התקווה" וספר הילדים שלו "עליכן אני שר: מכתב לבנותיי" - מחווה ל-13 דמויות מופת מההיסטוריה האמריקנית, החל בנשיא הראשון, ג'ורג' וושינגטון, דרך האמנית ג'ורג'יה אוקיף ועד לשחקן הבייסבול האגדי ג'קי רובינסון. שווי התמלוגים שקיבל אובמה עומד על בין 250 אלף דולר ל-2.1 מיליון דולר.

 

ומה בנוגע לסגנו של אובמה? ובכן, שווי נכסיו של ג'ו ביידן עומד על בין 230 אלף דולר ל-860 אלף דולר, בעיקר מחשבונות השקעות ופוליסות ביטוח. בדו"ח החזרי המס של שנת 2011 עלה כי ביידן קיבל 20,900 דולר החזר עבור דמי שכירות ששילם כאורח במלון בווילמינגטון שבמדינת דלאוור.

 

ביידן דיווח כי קיבל במתנה שעון מדגם "וולקן" בשווי 800 דולר מחנות תכשיטים בבירת פינלנד הלסינקי, חנות שבעבר העניקה שעונים לנשיאים אמריקנים שביקרו במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה
צילום: AP
קיבל שעון מחנות תכשיטים בהלסינקי. ביידן
צילום: רויטרס
מומלצים