שתף קטע נבחר

הרודן הליברי: "התביעה שיחדה עדים להעיד נגדי"

חודש לאחר שהורשע בפשעי מלחמה ורגע לפני שגוזרים את עונשו, תקף צ'רלס טיילור את התביעה בהאג: "שילמו לעדים, אילצו אותם ובמקרים רבים אף איימו עליהם אם לא יעידו נגדי". על הפשעים שביצע בסיירה לאון: "עשיתי הכול למען השלום"

נשיא ליבריה לשעבר, צ'רלס טיילור, הפך בחודש שעבר לראש המדינה הראשון שהורשע בפשעי מלחמה בבית דין בינלאומי. בדיון האחרון שנערך היום (יום ד') במשפטו בטרם יגזרו השופטים את עונשו, האשים טיילור את התביעה בקניית עדים שיעידו נגדו.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

טיילור הורשע בבית הדין המיוחד לסיירה לאון (SCSL) בסיוע למורדים שביצעו מעשי זוועה בקנה מידה המוני בעת מלחמת האזרחים במדינה בשנים 2002-1991. בתמורה, קיבל טיילור יהלומי דם. הוא הורשע בכל 11 הסעיפים שבהם הואשם, הכוללים רצח, אונס, שעבוד מיני, גיוס כפוי של ילדים וביזה.

 

הורשע בכל 11 הסעיפים שבהם הואשם, הכוללים רצח ואונס. טיילור (צילום: AP) (צילום: AP)
הורשע בכל 11 הסעיפים שבהם הואשם, הכוללים רצח ואונס. טיילור(צילום: AP)

 

הדיון שנערך היום היה ההזדמנות האחרונה של טיילור לדבר בפני בית המשפט הבינלאומי בטרם ייקבע עונשו. לטענתו, כסף מילא תפקיד "משחית" במשפטו. "התביעה שילמה לעדים, הכריחה אותם ובמקרים רבים אף איימה עליהם אם הם לא יעידו נגדי", אמר טיילור.

 

מלחמה ושלום

"עשיתי הכול למען השלום. השתכנעתי שאם השלום לא יגיע לסיירה לאון, ליבריה לא תוכל להתקדם קדימה", אמר טיילור.

 

התביעה במשפטו של טיילור בן ה-64 מבקשת לגזור עליו 80 שנות מאסר והוא צפוי לרצות את עונש המאסר בבריטניה. "אדון טיילור היה המקור שסייע, עודד ושמר על הברית בחיים: בלעדיו, תנועות המורדים היו מתות מוקדם יותר", אמרה אחת התובעות בהאג, ברנדה הוליס, לבית המשפט.

 

חייליו של טיילור היו מעורבים בקניבליזם ובקטיעת איברים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חייליו של טיילור היו מעורבים בקניבליזם ובקטיעת איברים(צילום: AFP)

 

"התפקיד הספציפי שמילא אדון טיילור, על ידי סיוע ועידוד למבצעי הפשעים האלה, ראוי לעונש שהתביעה ממליצה להטיל", אמרה התובעת הוליס.

 

התביעה טענה כי טיילור, שהיה רודן בארצו שלו, הזרים כלי נשק, תחמושת וציוד נוסף למורדים בתמורה ליהלומים שנכרו בידי עובדי כפייה. ארגוני המורדים נודעו באכזריותם ובמנהגם לכרות את גפיהם, אפיהם ושפתותיהם של אויביהם.

רוב המנהיגים שנותרו בחיים לאחר המלחמה כבר נידונו למאסר בידי הטריבונל המיוחד. כ-50 אלף בני אדם נהרגו במהלך המלחמה.

 

על פי כתב האישום, חייליו של טיילור שנלחמו לצד המורדים היו מסוממים לרוב. הם היו מעורבים בקניבליזם, בקטיעת איברים, ברצח אזרחים באמצעות מצ'טות ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התביעה דורשת 80 שנות מאסר. טיילור
צילום: EPA
קורבנות המלחמה. ילדים חיילים בסיירה לאון
צילום: AFP
מומלצים