שתף קטע נבחר

ח"כ גדעון עזרא, שחלה בסרטן ריאות, הלך לעולמו

חבר הכנסת והשר לשעבר מסיעת קדימה, שנאבק זה שנתיים במחלה הקשה, מת לפנות בוקר. את שנתו האחרונה הקדיש למאבק בעישון. מופז: "אנחנו נפרדים מחבר, מלוחם אמיץ, איש ארץ ישראל". לבני: "מדינת ישראל איבדה את אחד מטובי בניה". גם נתניהו ספד: "תרומתו לביטחון תישאר עלומה בשל חשאיותה"

חבר הכנסת גדעון עזרא הלך לעולמו לפנות בוקר (יום ה') בגיל 74. הוא אובחן לפני שנתיים כחולה בסרטן הריאות. הוא כיהן בכנסת מטעם סיעת קדימה ושימש סגן ראש השב"כ ושר בממשלות ישראל.

 

עזרא נולד בירושלים. את שירותו הצבאי עשה בנח"ל המוצנח ושירת בשב"כ בשנים 1962-1995. הוא כיהן, בין היתר, כמפקד השב"כ ביהודה ושומרון וכסגן ראש השב"כ. הוא נבחר לכנסת כחבר הליכוד ב-1996 ובכנסת ה-14 שימש חבר בוועדות החוץ והביטחון והכלכלה. בהמשך כיהן כחבר בוועדת הפנים ואיכות הסביבה וכסגן יו"ר הכנסת.

 

ח"כ עזרא בסיור בהתנחלות איתמר לאחר הפיגוע במקום (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
ח"כ עזרא בסיור בהתנחלות איתמר לאחר הפיגוע במקום(צילום: בן קלמר)

 

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

לאחר ניצחון הליכוד בבחירות ינואר 2003, מונה לשר בלי תיק בממשלה שהקים אריאל שרון. ביולי 2004 הוא מונה לשר התיירות ובספטמבר 2004 הוא מונה גם לשר לביטחון פנים במקומו של צחי הנגבי. בינואר 2006 קיבל לידיו גם את המשרד לאיכות הסביבה.

 

לקראת הבחירות לכנסת ה-17, נמנה עזרא עם קבוצת הפורשים מן הליכוד בראשותו של אריאל שרון והצטרף למפלגה החדשה שהוקמה - קדימה. במרס 2006 נבחר לכנסת ה-17 במסגרת רשימת קדימה, ובמאי מונה לשר לאיכות הסביבה בממשלה שהרכיב יו"ר קדימה אהוד אולמרט. בכנסת הנוכחית היה חבר בוועדת החוץ והביטחון.

 

 

 

עזרא, שהיה מעשן כבד, הקדיש את השנה האחרונה של חייו לפעילות

הסברה והרצאות בנושא סכנות העישון. הלווייתו צפויה להתקיים היום בשעה 16:00 במקום מגוריו בכוכב יאיר.

 

מקדימה נמסר כי המפלגה "מרכינה את ראשה ונפרדת בעצב ובצער רב מגדעון עזרא - חבר ושותף לדרך". יו"ר קדימה שאול מופז אמר: "אנו נפרדים בצער רב מחבר, מלוחם אמיץ, איש ארץ ישראל שנלחם כל חייו על תקומת הארץ, חבר אמת ושותף לדרך ולעשייה. גדעון ידע תמיד לעמוד על עקרונותיו וערכיו - ולאורם פעל לאורך כל שנות חייו. גדעון דאג להגיע למשכן הכנסת גם כשמצבו הבריאותי התערער והמשיך להיות מעורב ולהתעניין בנעשה עד יומו האחרון - מעולם לא ויתר - כי כזה היה וכך פעל כל חייו. דוגמה ומופת לכולנו. יהי זכרו ברוך". את עזרא יחליף בכנסת המועמד הבא ברשימת קדימה, ראש העיר דליית אל-כרמל לשעבר אכרם חסון.

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לעזרא ואמר כי הוא מביע צער עמוק על פטירתו. "גדעון שירת נאמנה את ארץ ישראל במשך כל חייו", אמר ראש הממשלה, "תרומתו לביטחון המדינה הייתה גדולה, וברובה המוחלט תישאר עלומה בשל חשאיותה. רעייתי ואני שולחים תנחומים לרעייתו ובני משפחתו. יהי זכרו ברוך".

 

יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני אמרה: "גדעון היה מהטובים שידעה הפוליטיקה הישראלית. אדם שתוכו כברו, דובר אמת וישר דרך. גדעון היה נועז בשדה הביטחוני ואמיץ בדעותיו בשדה הציבורי, והיה מופת של התנהלות ציבורית עד ימיו האחרונים - אותם הקדיש למלחמה בסכנות העישון וזאת כדי למנוע מאחרים את הסבל שהוא חווה בעצמו. מדינת ישראל איבדה את אחד מטובי בניה והוא יחסר מאד בנוף הציבורי בישראל, יהי זכרו ברוך".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדעון עזרא ז"ל
צילום: עידו ארז
מומלצים