שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

"אני מכורה לסיוע לילדים"

"הילדים של פעם שונים מהילדים של היום. הפערים בין אלו שיש להם לאילו שאין להם כל כך עמוקים ונדמה לעיתים שאפילו לא ניתנים לגישור". שלי חושן מייסדת ומנהלת אגודת 'יד ביד', המציינת 30 שנות פעילות מספרת 'בגוף ראשון'

אני זוכרת את עצמי סגורה במחנה בזמן שהגרמנים מקיפים אותנו, לא מעט פעמים רעבה ללחם ובתוך תוכי מבטיחה לעצמי שכשאגדל אעשה כל שביכולתי כדי שילדים לא יצטרכו לעולם להתמודד עם תחושת רעב ומחסור ושיהיה להם את החופש שהם זקוקים לו. האגודה שיש לי את הזכות לעמוד בראשה היתה למעשה חלום ילדות שלי. סוג של חלום שעזר לי אולי בתת מודע לשרוד את זוועות השואה.

 

בתחילת הדרך אספתי איתי כמה נשים והתחלנו לפעול ללא תנאים בחדר קטן בדירה. הפרוייקט הראשון היה "אוזן קשבת"

שהוקם בכספי מתנת יום הולדת 50 שלי. בסדנאות מקצועיות שערכתי, לימדתי את תורת יסודות ההקשה לילד הנזקק, הקניית ביטחון, פורקן לבעיות ואספקת מידע על גורמים מטפלים. מתנדבים המתמחים בפסיכולוגיה הציעו פתרון טלפוני לאנשים במצוקה והפנו אותם לגורמים המתאימים, לא פעם נמנעו מקרי התאבדות ואנשים הודו לנו על העזרה המיידית והצלת החיים. 

 

לימים הקמתי את "יד ביד" המספקת בתים חמים לילדים מעוטי יכולת, שלוש ארוחות חמות ביום ומסגרת חמה ואוהבת שהרבה פעמים לצערי חסרה להם כל כך. 'יד ביד' הוקמה בסיוע עובדים סוציאלים, פסיכולוגים ועוד כ- 1,000 מתנדבים שעבדו ללא תמורה מבתיהם ומתוך משרדים מאולתרים. אט אט תוך התמסרות ועבודה קשה הלך הפרוייקט והתרחב, והיום במבט לאחור כשאנחנו חוגגים 30 שנות פעילות אני יכולה להגיד שהפרוייקטים הרבים של האגודה שאני יוצרת ומיישמת יחד עם מתנדבי האגודה הם הדלק שלי, הם נותנים את הדרייב הכי גדול והתוצאות לא מאחרות להגיע.

 

קשה לתאר במילה אחת את מידת הסיפוק. השקעתי בזה את כל כולי המשפחה הקרובה שלי ידעה תמיד שאני אמא לעוד הרבה ילדים ואני סבתא לעוד מלא נכדים כשהנכדה הפרטית שלי היתה קטנה היא אמרה "את לא רק סבתא שלי את סבתא של עוד הרבה ילדים", הם גדלו לתוך זה וידעו שזה חלק מהחיים שלי, אמרתי פעם לבעלי "יש נשים שמכורות לקלפים יש נשים שמכורות לטיולים, אני מכורה לסיוע לילדים".

 

במהלך הפעילות, תוך כדי סיור בשכונות המצוקה הבנתי שגיל 3 הוא "הגיל שחייבים להתחיל" כדי למנוע מצוקה בישראל וכך נפתח פרויקט "הבית החם" - אי של אהבה. לשמחתנו אלפי ילדים התחנכו בבתים החמים הללו שכל תקוותי שרק ימשיכו להיפתח. במהלך השנים ולאור התקדמות הטכנולוגיה פתחנו 4 בתי מחשב, כדי לסייע לילדים משכבות מצוקה להשתלב ולהתפתח.

 

כל בית חם מיועד לכ- 25 ילדים בגילאי 4-7 בסיכון גבוה ממשפחות מצוקה עם בעיות סמים, מחלות נפש ואלימות, המוכרות לרשויות הרווחה. הבתים פועלים אחרי שעות הגן ובתי הספר ועד 18:00 ומספקים מעטפת כוללת גם בהיבט הרגשי לילדים, שזוכים למתן ארוחה חמה מצד הצוות המקצועי ועוד.  

 

בנוסף לבית החם הראשון בת"א, הקמנו בתים חמים גם ביבנה, הוד-השרון, נתניה, הרצליה, חולון ,יפו ד' ,שני סניפים נוספים בתל אביב ברוגוזין ובפלורנטין, סניף ברחוב ויצמן ביפו, ובימים אלו אנו שוקדים על הקמת בית חם נוסף. הבתים החמים הפכו לחלק בלתי נפרד מהקהילה תוך שיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות, העובדים הסוציאלים ומשרד הרווחה. הילדים נהנים ממשחקי מחשב וזוכים לתוכניות משולבות עבור ילדים והורים ומהדקות את הקשר המשפחתי. יש לנו את הזכות להפעיל גם את 'נוער מקשיב לנוער', קו חם הפועל 24 שעות ביממה.

 

במבט של 30 שנה לאחור אני חייבת להודות שהמציאות מאוד השתנתה ולפעמים זה כואב לי לראות את זה מול העיניים. בעבר היתה כאן יותר רוח התנדבות היתה כאן הרגשה של עשייה ושל בנייה, אבל ריבוי העמותות ודו"ח העוני שכל יום נראה חמור יותר מביאים למצב אבסורדי, יותר נזקקים ופחות נרתמים לעזור וזה חמור בעיניי.

 גם הילדים של פעם שונים מהילדים של היום, הפערים בין אלו שיש להם לאילו שאין להם הם כל כך עמוקים ונדמה לעיתים שאפילו לא ניתנים לגישור, הכל מטריאליסטי כל כך עד כדי כך שהילדים של היום דורשים יותר ואינם מסתפקים במועט.

 

בפסח האחרון הגיע למשרדי אמא לברך אותנו באגודה בברכת "חג שמח" היא שלפה מידיה זימון של בתה לטייסת וסיפרה שהבן שלה סיים קורס קצינים וחתם קבע. שניהם היו ילדי "בית חם" שהסביבה לא נתנה להם סיכוי אבל הם קיבלו חיזוקים מאיתנו והפכו להיות אנשים לתפארת, גאווה ישראלית במלוא מובן המילה. אלו המקרים שמרגשים אותי כל פעם מחדש נותנים לי כוח ומוכיחים לי שוב שלכל ילד יש סיכוי להגיע רחוק ולהצליח, אם יש מישהו שנמצא כדי לדחוף אותם קדימה לתת להם תקווה.

 

  • אגודת "יד ביד", המציינת 30 שנות פעילות, יוצאת מבצע התרמה עד סוף חודש מאי. הכסף שייתרם יועבר לפעילויות האגודה השונות, שמטרתן סיוע לילדים ברחבי הארץ שחווים מציאות יומיומית קשה רוויית אלימות,רעב ומחסור. ניתן לתרום באמצעות שליחת הודעת טקסט (מסרון, SMS) עם המילה "עשר" או "10" למספר 2030, או בטלפון: 03-6203141.

 

  • פרטים על "יד ביד " מתוך אתר גיידסטאר המספק מיגע מקיף ומהימן מרשם העמותות על העמותות בישראל.

 

  • "בגוף ראשון"- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות ניתן לשלוח ל - shlomit-sh@y-i.co.il ולציין בנושא - עבור מדור "בגוף ראשון". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת. לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן.

 

  • עמותת "רוח טובה" מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. הכנסו או התקשרו ל 9093*.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"את לא רק סבתא שלי את סבתא של עוד הרבה ילדים". צילום אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
גיל 3 הוא "הגיל שחייבים להתחיל". צילום אילוסטרציה
צילום: shutterstock
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים