שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אדי מרפי: הג'וקר מבברלי הילס

  כשביקש להצטרף ל"סאטרדיי נייט לייב", אמרו לו שכבר יש להם קומיקאי שחור אחד. לא עבר זמן רב והוא הפך לגלגל ההצלה של התוכנית - ומשם המשיך להבריק בשוברי קופות כמו "48 שעות" ו"השוטר מבברלי הילס". מועדון הסרט המופרע עם אדי מרפי

  הוא משוגע, הוא מצחיק, ויש לו שפם. הוא שבר כמה שיאים בהוליווד, ואף אחד לא ציפה ממנו לכלום. החודש בסינמטקים, במסגרת אירועי "מועדון הסרט המופרע", נגולל את סיפורו המדהים של אדי מרפי - ובסיום האירוע יוקרן עותק פילם של הקומדיה "מגלה את אמריקה", מול קהל חי וצוחק.

   

   

  הוא נולד כאדוארד רייגן מרפי, ילד שחור לאבא שוטר ואמא מרכזנית בחברת טלפונים. הסיכוי של ילד כזה להפוך לכוכב שובר קופות היה, פלוס-מינוס, אפסי. הסיפור נעשה קשה עוד יותר עם הגירושים של הוריו כשהיה בן שלוש, ורצח אביו על ידי חברתו כשהיה בן שמונה.

   

  אדי מרפי. הפך לכוכב כנגד כל הסיכויים ()
  אדי מרפי. הפך לכוכב כנגד כל הסיכויים

   

  אדי הקטן בחר להתמודד עם המציאות הקשה באמצעות חוש ההומור המפותח שלו. למעשה, הוא היה מסתובב בבית הספר עם מזוודה מלאה בספרי בדיחות, כדי שתהיה לו תגובה מוכנה לכל מצב. בתיכון הוא כבר זכה בתואר הילד הכי פופולרי בבית הספר.

   

  כשגדל, ניסה להצחיק קהל באופן מקצועי. הוא התחיל במרכזי נוער וברים, ועם הזמן הצליח להרוויח 25-50 דולר ללילה. אבל מרפי ידע שלא נעשים כוכבים מהופעות במתנ"סים: נדרש מעשה חצוף ונועז שיגרום לכולם לדעת מי הוא.

   

  וכך יום אחד ניל לוי, אחד ממתאמי הליהוק של תוכנית הבידור "סאטרדיי נייט לייב" קיבל טלפון משונה: "קוראים לי אדי מרפי, ואני רוצה אודישן". לוי היה מופתע, בעיקר לנוכח רעש המכוניות ברקע. "מר מרפי, אתה מדבר אלי מטלפון ציבורי?", שאל לוי והוסיף: "ובכל אופן, כבר סיימנו את האודישנים לשנה הקרובה".

   

  מערכון אחד הספיק לו בשביל לשכנע (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
  מערכון אחד הספיק לו בשביל לשכנע(צילום: איי אף פי)

   

  למחרת, שוב שיחת טלפון ציבורי ממרפי: "בבקשה מר לוי, יש לי 18 אחים ואחיות שאני צריך לפרנס! כולם נואשים! אתה חייב לעזור לי!". ניל צחק, והסכים לקיים אודישן.

   

  מרפי ביצע מערכון באורך ארבע דקות, בהלכן גילם שלושה טיפוסים מהארלם: שניים מהם רבים, והשלישי מנסה כל הזמן להפריד ביניהם. לוי כל כך התרשם שרצה לשכור את מרפי במקום, אבל המפיקה החדשה ג'ין דומניין (שעבדה בעברה עם וודי אלן) אמרה לו שיש כבר קומיקאי שחור בסדרה, והמכסה מלאה. מרפי נשאר, אם כן, ככוח עזר - ומדי פעם קיבל תפקידים קטנים ולא מעניינים במיוחד.

   

  מי מציל את השבת

  זו היתה תקופה קשה בחייה של הסדרה; כל הכוכבים והכותבים שבנו אותה עזבו, והביקורות הקשות טענו להתדרדרות וגרמו לתחושה שהיא עומדת לרדת מהמרקע. לילה אחד, הכותבים אפילו לא הצליחו לאסוף מספיק חומר לתוכנית שלמה - שכידוע מועברת בשידור חי. בצעד של ייאוש, הוחלט להתקשר לאדי מרפי ולבקש שיבצע בשידור את המערכון מהאודישן.

   

  הוא עשה את זה - והבריק. מאותו רגע, רק חיפשו לתת לו עוד הזדמנויות. לאט לאט הוא הפך לחבר צוות קבוע, מומחה לדמויות וחיקויים, ומאוחר יותר הפך למנהיג הבלתי מעורער של צוות הכוכבים. יתכן מאוד שרק בזכות מרפי ניצלה הסדרה מביטול. אגב, כשמרפי ביצע את שיחת הטלפון ההיא, הוא היה רק בן 19.

   

  צפו: אדי מרפי מופיע בסאטרדיי נייט לייב

   

  במקביל, המשיך מרפי לשכלל את מופעי הסטנד אפ שלו. אחד מהם, "בגסות", הופץ באופן חריג גם כסרט קולנוע.

   

   

  בינתיים, בהוליווד חיפשו מישהו שישחק לצד השחקן הקשוח ניק נולטה בסרט בשם "48 שעות". שחקנים גדולים וטובים כמו דנזל וושינגטון נפסלו בזה אחר ואדי מרפי, שהיה החמישי ברשימה, נבחר. הפופולריות של מרפי היתה גדולה כל כך שהוא שבר שיא בתור השחקן הראשון בהיסטוריה של הוליווד שקיבל שכר של מיליון דולר כבר בסרטו הראשון.

   

  בגלל הסיטואציה המיוחדת, החליט המפיק מטעם אולפני פרמאונט, ג'פרי קצנברג (כיום מפיק להיטים כמו "שרק"), להגיע לקומה התשיעית בבניין שבו ישבה המערכת של סאטרדיי נייט לייב ולתת למרפי ביד צ'ק של מיליון דולר, אל מול עיניהם המשתאות של שאר הכותבים בסדרה. למרפי לא נותר אלא לצחוק את ה"הא הא הא הא הא" המפורסם שלו.

   

  במהלך החזרות נוצרה בעיה נוספת: התסריט צריך היה להיכתב מחדש כך שיתאים לפה הגדול של מרפי. אולם השכתובים לא ממש עזרו ומרפי אמר שמה שחסר יאולתר על הסט. וכך היה - רבים מהדיאלוגים המצחיקים בין נולטה למרפי בסרט מאולתרים. מרפי היה מועמד לגלובוס הזהב על תפקידו.

   

   

  אז הגיע אל מרפי ג'ון לנדיס, הבמאי המיתולוגי שהספיק לביים עד אז את "סרט מטוגן", "בית החיות" ו"האחים בלוז", עם הצעה לתפקיד בסרט "משנה מקום משנה מזל" לצידם של דן אקרויד וג'יימי לי קרטיס. לנדיס פגש את מרפי והציג את הפרויקט: קומדיה על זוג זקנים שמתערבים ביניהם אם עושר קשור למזל או לכישרון. הם מחליטים להחליף בין מרפי, ילד רחוב שעושה עצמו נכה כדי לקבץ נדבות, לבין דן אקרויד, ברוקר בבורסה.

   

  אחרי שהפגישה, שהתקיימה בבית קפה, קם לנדיס ללכת. מרפי עצר אותו ושאל: "אני יכול לבקש ממך משהו?"

  - "מה?"

  - "שתעצור לי מונית"

  - "מה זאת אומרת?"

  - "חביבי, מוניות לא עוצרות לשחורים".

   

  לנדיס לא האמין שבמעמדו ככוכב על, אדי מרפי לא מצליח לתפוס מוניות בגלל צבע עורו. מרפי סיפר בהמשך שעוד בימי ככוכב טלוויזיה, היה נוהג לבקש מאיש צוות לבן מהתוכנית לסמן למונית שתעצור לו. על "משנה מקום" הוא זכה בעוד מועמדות לגלובוס הזהב.

   

   

  עכשיו מרפי החליט שהוא רוצה לפרוש מ-SNL, אב ההפקה הודיעה שלא תוותר עליו בקלות. "מה נעשה בלי מרפי?" אמרו, והחתימו אותו על כך שבשנים 1983-1984 ישובצו חמישה-עשר מערכונים בכיכובו, שיצולמו מראש. ההחלטה הרגיזה הרבה מאנשי הצוות. הם אמרו שהמילה "לייב" בשם התוכנית אומרת שאין דברים מוקלטים מראש בסדרה, ואחד הכותבים אפילו שאל: "מה זה אומר, שמרפי יותר גדול מהתוכנית?" תשובת ההפקה: "כן. בזכותו התוכנית עדיין קיימת".

   

  קחו את אדי, הוא כבר יסדר את הסרט

  ההחלטה לעזוב את הטלוויזיה לטובת הקולנוע התבררה כמוצלחת כשניגש לפרויקט "השוטר מבברלי הילס". קשה להאמין, אבל שובר הקופות הזה תוכנן במקור כסרט אקשן רציני בכיכובו של סילבסטר סטאלון. מסופר שם על שוטר שמגיע מדטרויט לבברלי הילס כדי לגלות מי רצח את השותף שלו. שבועיים לפני הצילומים, סטאלון הודיע שהוא פורש מהסרט והלך לצלם סרט אקשן אחר בשם "קוברה".

   

  ההפקה היתה בפאניקה, הם ניסו ללהק את אל פצ'ינו וג'יימס קאן. אבל אחרי שנזכרו ב"48 שעות", החליטו לשכתב במהירות את התסריט מאקשן לקומדיה, ושוב - השורות המצחיקות באמת אולתרו על הסט. כיוון שהצוות לא ידע מה הולך לצאת מהפה של מרפי, מאות טייקים נהרסו בגלל שחקנים ואנשי הפקה שלא הצליחו להתאפק וצחקו מהאלתורים של מרפי.

   

  סצינה אחת שהתקיימה בתחנת המשטרה לא עבדה בכלל. צילמו אותה שוב ושוב, ואפילו מרפי כבר היה עייף מדי בשביל לאלתר שטויות. הציעו לו קפה. והוא סירב לקפה בנימוק: "אני לא לוקח סמים משום סוג". בסוף הוא הסכים לכמה לגימות. פתאום הוא התמלא אנרגיות, ואילתר את מונולוג ה"סופר קאפס" המפורסם מהסרט.

   

  בקטע הבא הריצו ל-6:15. שימו לב איך השחקן ג'ון אשטון (מימין) עושה פרצוף רציני בכוח, תופס את פניו ומביט לרצפה בתסכול. למעשה הוא נקרע מצחוק ומנסה לא להרוס את הצילום. משמאלו של מרפי עומד השחקן ג'אדג' ריינהולד, שמכניס יד לכיס וצובט את עצמו (באמת) דרך החולצה כדי שהכאב ימנע ממנו פרצי צחוק!

   

   

  השוטר מבברלי הילס היה המצליח בעולם ב-1984, ועד היום מחזיק במקום החמישי בטבלת הסרטים המכניסים ביותר בעלי דירוג Rated-R (המשמעות היא שבני 17 ומטה נדרשים להגיע עם מלווה מבוגר).

   

  הוליווד למדה את השיטה: לוקחים סרט שכבר נכתב ("נער הזהב", למשל) עבור מישהו אחר (מל גיבסון במקרה הזה), ונותנים אותו למרפי, שישכתב ויאלתר.

   

   

  הסרט שיוקרן השבוע בסינמטקים הוא "מגלה את אמריקה". זה הסרט הראשון שבו מרפי מגלם כמה דמויות בעת ובעונה אחת. את האומץ לעשות את זה שאב מרפי מהקומיקאי האגדי פיטר סלרס (שגם לכבודו יתקיים מתישהו

  מועדון), שביצע בסרט "דוקטור סטריינג'לאב" שלושה תפקידים שונים. מרפי חשב שמה שעשה בטלוויזיה יכול לעבוד גם בקולנוע, וכך הפך ריבוי הדמויות לסמל המסחרי שלו.

   

  בסצינה הזו למשל, מרפי מגלם את הנסיך אקים, את הספר, לקוח וגם את היהודי הזקן שיושב בפינה, כשפניו מאופרות בצבע בהיר. מרפי אמר שזו תשובה לקומיקאים יהודים בני המאה התשע-עשרה שהיו צובעים את פניהם בשחור כדי לשחק שחורים.

   

   

  את הסיפורים מאחורי קומדיות כמו "הפרופסור המטורף" (מרפי מגלם שמונה דמויות), שהוא בעצם חידוש לקומדיה הקלאסית של ג'רי לואיס, או הקומדיה המטורפת "שחק אותה סטאר" ("Bowfinger") שיצר סטיב מרטין, בה הוא משחק דמות מוקצנת וסנובית של עצמו, על סדרת האנימציה שיצר וכמובן על החמור המפורסם מהסרט "שרק" - נספר במפגשי "מועדון הסרט המופרע" ברחבי הארץ, שיוקדשו לילד שהתחיל משום דבר ונחשב היום לחמור המפורסם בעולם.

   

  אלון גור אריה מרצה על קומדיות באירועי "מועדון הסרט המופרע " ברחבי הארץ. ביום שבת, 26 במאי, יוקדש האירוע בסינמטק תל אביב לאדי מרפי עם הקרנת הסרט "מגלה את אמריקה". האירוע יגיע לסינמטק ירושלים ביום חמישי, 31 במאי. בסינמטק חיפה יערך אירוע שיוקדש לצמד "לורל והארדי " (השמן והרזה) ביום חמישי, 24 במאי. בסינמטק שדרות יערך מפגש שיוקדש ל"בדיחות ממוחזרות בהיסטוריה של הקולנוע " ואחריו תוקרן הקומדיה "סרט מטוגן". אירוע שיוקדש לקומדיות של מל ברוקס יערך באולם המופעים של קיבוץ מזרע ביום רביעי, 6 ביוני. הקומדיה הישראלית "המוסד הסגור " ומופע היפופוטם יערכו ביום שישי, 25 במאי, בסינמטק ת"א.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים