שתף קטע נבחר

וינשטיין לכנסת: האיצו את חקיקת "חוק המישוש"

ההצעה מאפשרת לערוך חיפוש על גופם של בליינים במקומות בילוי המועדים לאלימות. היועץ: "אירועי האלימות והסכינאות מטרידים ביותר, המשטרה צריכה עוד כלים לטפל בכך"

כשברקע גל האלימות, שלח היום (ה') היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מכתב ובו הוא מבקש להחיש את הליכי החקיקה של "חוק המישוש", שאמור לשפר את יכולתה של המשטרה להתמודד עם תופעת הסכינאות.

 

האלימות משתוללת - כתבות אחרונות:

המפכ"ל: אנחנו בבעיה אם האזרח חש חוסר ביטחון

האישום נגד הדוקר מבאר שבע: קילל, ננגח - ורצח

נערים חשודים באונס בת 15 שנפרדה מאחד מהם

 

הצעת החוק של המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים מאפשרת לערוך חיפוש על גופם של בליינים במקומות בילוי המועדים לאלימות, גם אם אלה אינם מוגדרים כחשודים בדבר. אלא שהצעת החוק, שאושרה בשנה שעברה על-ידי ועדת השרים, ספגה ביקורת רבה, כולל של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין וכעת היא "תקועה", לטענת היועץ, בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת.

 

המקום שבו נרצח הנער אורגיל מואטי ז"ל (צילום: אלי סניור) (צילום: אלי סניור)
המקום שבו נרצח הנער אורגיל מואטי ז"ל(צילום: אלי סניור)

 

במכתב ליו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם, כתב היועץ המשפטי לממשלה: "אירועי האלימות והסכינאות במחוזותינו, להם אנו עדים לאחרונה ושבהם נגדעים חייהם של חפים מפשע, מטרידים ביותר".

 

לדבריו, הוא שוחח לפני כמה ימים עם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, ויחד הם החליטו על פעולות המשטרה לנוכח האירועים האחרונים. "המפכ"ל ואנוכי רואים עין בעין את הצורך לשפר את היכולת לשמור על רמה גבוהה של סדר ציבורי לרבות בדרך של תיקוני חקיקה מתבקשים", כתב היועץ.

 

הוא הוסיף: "על רקע אירועי האלימות האחרונים אני סבור כי ראוי להחיש את קידום הצעת החוק, כך שיינתנו בידי משטרת ישראל כלים נוספים להתמודדות עם מעשי אלימות". וינשטיין הדגיש כי מדובר בהצעת חוק שנועדה להגביר את תחושת הביטחון האישי של אזרחי המדינה ותושביה.

 

באגודה לזכויות האזרח הגיבו לפניית היועץ המשפטי לממשלה לקידום "חוק המישוש" ואמרו כי "מתן סמכות לבצע חיפושים גופניים ללא חשד קונקרטי מוביל לפגיעה בכבוד ובפרטיות. הניסיון מראה כי הראשונים להיפגע יהיו מי שמשתייכים לקבוצות מיעוט".

 

לפי הצעת החוק הזו, המקומות שבהם שוטר יוכל לערוך חיפוש גופני הם כאלה שיש בהם חשש מוגדר לאלימות - מועדונים, פאבים, דיסקוטקים ומקומות אחרים מסוג זה, שבהם מוגש או נמכר אלכוהול. החוק יחול גם על מקומות שבהם נערכים משחקים באמצעות

 מכונות, משחקי ביליארד, קלפים וקוביות וכן על מגרשי ספורט. המקומות הנוספים שפורטו בתזכיר החוק המקורי אינם כתובים בהצעת החוק.

 

על פי ההצעה, יורחבו סמכויות החיפוש של שוטרים, כך שהם יוכלו לערוך חיפוש על גופו של אדם ולוּ על בסיס חשד בלבד שהוא עומד לבצע מעשה אלימות או משום שהתנהלותו מעוררת חשש שהוא נושא סכין או אקדח. במסגרת החיפוש יוכלו השוטרים לבדוק אם אותו אדם נושא נשק בניגוד לחוק.

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היועץ יהודה וינשטיין
צילום: גיל יוחנן
ח"כ דוד רותם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים