שתף קטע נבחר

בונים גדר חדשה בגבול ירדן: פוצצו 700 מוקשים

צה"ל מנקה את השטח בגבול לקראת שדרוג הגדר, שצפויה לכלול גם חיישנים מיוחדים. 14 אלף מוקשים עדיין נותרו באזור

כ-700 מוקשים נגד טנקים פוצצו אתמול (ד') על ידי פלוגות אימון מתקדם של בית הספר להנדסה קרבית לאורך הגבול עם ירדן, כחלק מההתחייבות המדינית בין שתי המדינות. בקרוב צפוי הגבול לעבור מתיחת פנים, שתכלול את שדרוג גדר המערכת.

 

עוד בחדשות ynet:

 

סדרת הפיצוצים נערכה בגבול המזרחי, סמוך ליישוב חמדת בבקעת הירדן. בכך הגיע מספר המוקשים שנוטרלו ל-60 אלף, כש-14 אלף עוד נותרו בשטח. במקביל, החל פינויים של מאות אלפי מוקשים נגד אדם, שעדיין פזורים מתחת לאדמה. השטח שנוקה יהפוך לחקלאי, וההערכות הן שתוכנית הסילוק, שהחלה לפני כשבע שנים, תושלם בשנה וחצי הקרובה. הירדנים, יצוין, מפנים במקביל את המוקשים בצד המזרחי.

 

שדות המוקשים. 60 אחוז המשטח נוקה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
שדות המוקשים. 60 אחוז המשטח נוקה(צילום: יואב זיתון)

 

על פי תוכניות הצבא, יעבור בקרוב הגבול עם ירדן מתיחת פנים, שתכלול את שיפוץ גדר המערכת. תחילה יבוצע השדרוג בקטע ראשוני ליד נחל בזק (שבאזור הגלבוע), ובו תיבנה גדר חדשה באורך של כעשרה קילומטרים, בעלות של עשרה מיליון שקלים, עם מערכת אינדיקציה חדישה ומשופרת שתתריע על נגיעות חשודות בגדר.

 

בצבא ממתינים לאישור התקציב הסופי כדי להוציא את התוכנית למכרז. הגדר החדשה

 תיבנה במקביל לזו הישנה, מה שעלול להביא לעיכוב נוסף. "אם לא יתאפשר לנו לשדרג לאורך כל הגבול, אז נשפר, ככל האפשר, קטעים רגישים טופוגרפית שמהווים נקודות תורפה", הסביר גורם בכיר בפיקוד מרכז.

  

במקביל לשדרוג גיבשו בצה"ל תוכנית לשילוב המערכת רבת הסנסורים (מר"ס), שמעניקה יכולה מעקב ותצפית מתקדמת של איסוף קרבי באזור ים המלח. המערכת מעניקה שליטה בתצפית לעומק השטח הירדני, וכעת היא מותקנת לראשונה בגבול עם מצרים. החשש במערכת הביטחון הוא שעם סגירת הגבול עם מצרים, צירי ההברחות בסיני, שמגלגלים מיליוני דולרים בשנה ומנוצלות בחלק מהמקרים גם לפעילות טרור יעברו לירדן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סילוק המוקשים. בהתאם להתחייבויות
צילום: יואב זיתון
מומלצים