שתף קטע נבחר

הורי 'שליט האמריקני': ארה"ב דנה בעסקת אסירים

בו ברגדאל מוחזק בשבי הטליבאן כבר 3 שנים, אבל האמריקני הממוצע ברחוב לא מכיר את שמו. כעת שוברים הוריו המיואשים שתיקה, ומספרים על האימיילים לחוטפים, על המו"מ שניהל אובמה על שחרור אסירים למרות המדיניות של "לא מדברים עם טרוריסטים", ועל העסקה החלומית שדחה. המחיר? לא תאמינו

בעימותים של המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ארצות הברית בחודשים האחרונים דיברו על שורה של נושאים. בין הכלכלה המקרטעת לביטוח הבריאות של אובמה, בין המלחמה באפגניסטן לאיום האיראני, עלה פתאום שוב שמו של חייל שבוי מלחמה. שנים הוא ישב בשבי אצל קיצונים איסלאמים, בלי שום ביקור של הצלב האדום, וכל מה שההורים שלו קיבלו ממנו הוא קלטת וידאו אחת באיכות ירודה.

 

לחייל הזה קוראים גלעד שליט. גם הנציגה הדמוקרטית הבכירה ביותר בבית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, החזיקה בלשכתה עותק של דסקית של החייל הישראלי. כשאתה רוצה להביע הזדהות עם מדינת היהודים, ומדינת היהודים עומדת כולה על הרגליים עבור חייל שבוי אחד - יש דרך אחת מובהקת להפגין את התמיכה בה: קריאה לשחרור הבן האובד.

 

את השם בו ברגדאל, לעומת זאת, לא מן הנמנע שאיש מהטוענים לכס הנשיאות של ארה"ב לא יזהה. מהדסקית שלו, סביר להניח, לננסי פלוסי אין עותק. הוא חייל של צבא ארה"ב, כבר שלוש שנים שהוא יושב בשבי הטליבאן באפגניסטן, אבל האמריקני הממוצע ברחוב לא יודע דבר על אודותיו. אם בישראל יצאו ההמונים בצעדות מחאה, חתמו על עצומות ותלו כרזות בכל רחבי הארץ כדי להביא להחזרתו של חייל צה"ל, גם במחיר כואב, בארה"ב המאמץ של הוריו של ברגדאל לקדם קמפיין למענו בפייסבוק הסתיים בנתון העלוב של 21,889 לייקים.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

אבל בשבוע וחצי האחרונים, נראה כאילו משהו משתנה. אחרי שנה של שתיקה ותקופה ארוכה עוד יותר של שמירה על פרופיל נמוך ומתן אשראי לממשל האמריקני לפעול מאחורי הקלעים לשחרור בנם, החליטו בובי וג'ני ברגדאל, הוריו של החייל בו ברגדאל, לפצות פה. הם חשפו לראשונה כי הממשל האמריקני דן עם הטליבאן, בניגוד לעמדתו ארוכת השנים ש"לא מנהלים משא ומתן עם טרוריסטים", בשחרור אסירים תמורת החייל, והצליחו סוף סוף לקבל מעט תשומת לב תקשורתית. לא לזמן רב.

 

הייאוש: אימיילים מהאבא לטליבאן

בו ברגדל, בן 26, נחטף על-ידי אנשי טליבאן ב-30 ביוני 2009. הוא היה החייל האמריקני הראשון שנחטף באפגניסטן מאז פלישת הכוחות הזרים אליה בעקבות מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001. כמה ימים לאחר חטיפתו של טוראי ראשון ברגדאל פרסם הטליבאן באתר האינטרנט שלו סרטון, שבו נראה החייל כשראשו מגולח ומצב בריאותו תקין. "אני מפחד וחושש שלא אוכל לחזור הביתה", אמר אז ברגדאל, תושב קטצ'ם שבמדינת איידהו, "מערער נפשית להיות אסיר. יש לי חברה שמקווה להתחתן. יש לי סבא וסבתא ומשפחה טובה מאוד באמריקה, שאותם אני אוהב מאוד".

 

כשברגדאל נשאל אז אם יש לו מסר להעביר לעמו, השיב: "כן, לאמריקנים שיקיריהם נמצאים כאן, המכירים את תחושת הגעגועים: יש לכם הכוח לגרום לממשלתנו להביא אותם הביתה. אנא, אנא הביאו אותנו הביתה, כדי שנוכל ללכת למקום שאליו אנחנו שייכים - במקום להישאר כאן ולבזבז את זמננו וחיינו. מאז שהגעתי לכאן, התרשמתי שפלשנו למדינה ריבונית".

 

החייל החטוף ברגדאל בטיול אופנועים באיידהו (צילום: AP) (צילום: AP)
החייל החטוף ברגדאל בטיול אופנועים באיידהו(צילום: AP)

 

אבל מאז חלף כמעט נצח, ובו ברגדאל לא חזר הביתה. לפי דיווחים, כנראה נכונים, בצר לו ניסה פעם אחת לברוח משוביו, אך נתפס והוחזר למחבוא. בעשר שנות שהייתם של הכוחות הזרים באפגניסטן הוציאו אל-קאעידה והטליבאן להורג אזרחים זרים רבים, ופרסמו סרטונים מחרידים שבהם הוצגו עריפות ראשיהם - גם של אמריקנים, אבל את הממשל כל זה לא מרתיע עד כדי הסכמה לעסקת חילופין. כך היה לפחות עד עכשיו.

 

לפני כשבוע וחצי חשפו הוריו של ברגדאל לעיתון "ניו-יורק טיימס" כי הממשל האמריקני ניהל - חרף הצהרותיו - משא ומתן סודי עם הטליבאן, שבו דן עם ארגון הטרור הקיצוני בחילופי אסירים, שבמסגרתם יועברו לידי הטליבאן חמישה אסירים המשתייכים אליו וכלואים כעת בכלא גואנטנמו השמור, בתמורה לשחרורו של ברגדאל. ב"ניו-יורק טיימס" ציינו כי בעבר הועלתה האפשרות שחמשת האסירים יועברו לחזקתה של קטאר, אולם כעת מתברר כי האמריקנים גילו כנראה נכונות גם להשיבם לחבריהם הטרוריסטים.

 

ההאשמה: אובמה מפחד מהקונגרס

נכון, חמישה אסירים הם עדיין לא 1,027 המחבלים ששוחררו בעבור החזרת גלעד שליט, אולם אם יש ממש בדברים והאמריקנים הסכימו לדון בחילופי אסירים - הרי שמדובר בשינוי מדיניות משמעותי מאוד מבחינת ארה"ב. כך או כך, הדרך לעסקה כזו קשה ביותר. בקונגרס האמריקני הביעו התנגדות אפילו לעסקה כזו, והאב בובי ברגדאל - שסיפר כי המשא ומתן עם הטליבאן על העסקה נקלע לקיפאון - האשים את אובמה כי הוא נכנע לקונגרס בגלל שנת הבחירות שבה הוא נמצא.

 

סוף סוף כותרת. זה יעזור? הכתבה ב"ניו-יורק טיימס" ()
סוף סוף כותרת. זה יעזור? הכתבה ב"ניו-יורק טיימס"

 

בציטוט קורע לב סיפר האב בובי ל"ניו-יורק טיימס" כי הוא ורעייתו אינם מאמינים עוד ביכולתו של הממשל להביא לשחרור בנם, וכי הוא עצמו החל בחודשים האחרונים ליצור קשר עם הטליבאן. בתחילה עשה זאת בעזרת לחיצה על כתובית "צרו קשר" באתר של ארגון הטרור, ואחר-כך דרך חבר בארגון שלדעתו מעודכן במצבו של בנו. לדבריו, אמר לאנשי הטליבאן שלסרטוני וידאו של בנו יש השפעה מועטה על הציבור בארה"ב, ושנכון יותר מבחינתם לפנות ישירות לאובמה.

 

אם בני משפחתו של גלעד שליט התארחו פעמים רבות אצל הנשיא וראש הממשלה, אגב, הוריו של ברגדאל מוחים על כך

שלא שמעו אישית מברק אובמה אפילו פעם אחת בשלוש השנים שחלפו מאז החטיפה.

 

מזכירת המדינה לשעבר, קונדוליזה רייס, שגלעד שליט נחטף בתקופת כהונתה, ניסתה בפגישותיה עם עמיתיה הישראלים להבין מדוע עושים בארץ סיפור כה גדול מעניינו של שליט. גישתה של הממונה על יחסי החוץ של ארה"ב כלפי הנושא ממחישה אולי יותר מכול את הפער התהומי ביחסן של שתי המדינות לבני ערובה. הראיון של הוריו של בו ברגדאל העלה אותם לכותרות לזמן קצר, ולווה בכתבות המשך, אבל בבחירות הקרובות, סביר להניח, כולם ידברו שוב על כלכלה. בארה"ב, "חטופים" היא כרגע בעיקר סדרת טלוויזיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בו ברגדאל בצילום מהשבי. אובמה לא התקשר
צילום: AFP
החייל החטוף. רק 22 אלף לייקים בפייסבוק
צילום: AFP
מומלצים