שתף קטע נבחר

האם לאשה מותר להגיד קדיש על הוריה?

שאלה:

 

האם לאשה מותר להגיד קדיש על הוריה? (יהודית, מרכז)

 

תשובה:

 

יהודית שלום וברכה.

 

א. אמירת קדיש לעילוי נשמת הנפטר דבר גדול וחשוב הוא. מובא במדרש כי רבי עקיבא לימד בן של נפטר שיאמר עליו קדיש - וזה התגלה לו בחלום והודיעו שדבר זה גאלו מיסורים. וכך מובא בפוסקים ש"נמצא במדרשים הרבה מעשיות כי על-ידי שהבן אומר קדיש בשביל אביו או אמו, ניצולים מן הדין, על כן נוהגין לומר קדיש..." (קיצור שולחן ערוך סימן כו)

 

הקדיש נחשב לדבר שבקדושה, אשר אמירתו צריכה להיות במניין של עשרה גברים בוגרים - ככל דיני מניין. כאשר הנפטר אינו משאיר אחריו בן, ישנן מספר אפשרויות: אם אישה נפטרה - יכול בעלה לומר אחריה את הקדיש, או לשלם לאדם זר כדי שיאמר הקדיש.

 

שאלתך היא כאשר יש בת או בנות, האם יכולה הבת לומר קדיש אחרי ההורים. זו שאלה שכן הקדיש צריך להיאמר במניין של גברים, והדבר מעורר בעיה של צניעות. שאלה זו נידונה בפוסקים.

 

יש הטוענים שאין להניח לבת לומר את הקדיש, גם אם תאמר בעזרת הנשים, מפני החשש ש"הרואה אותה אומרת קדיש, חושב שהיא משלמת לעשרה גם כן, ומצטרפת עימהם, ואם כן יחשוב שהיא שייכת בקדיש וממילא מוציאה האנשים גם בחיוב קדיש של תפילה". (שו"ת תורה לשמה סימן כז) אחרים חששו שאם תאמר בעזרת נשים, אין עשרה גברים העונים - ויש בדבר משום אמירת דבר שבקדושה שלא במניין. (שו"ת מנחת יצחק ד, ל). ואם תתאמץ לומר בקול שישמעו הגברים, יש בכך חשש של "קול באישה" - ובפרט אם היא אישה נשואה (ציץ אליעזר חלק י"ד סימן ז).

 

לעומתם יש שכתבו שאם הבת תאמר את ה"קדיש" בביתה בנוכחות עשרה גברים, אין חשש לקלקול ומותר לה לומר (שו"ת שבות יעקב חלק ב סימן צג), או

שתאמר בעזרת נשים בפני נשים, בשעה שיש עשרה גברים בבית הכנסת, וממילא לא יצא מהדבר קלקול. (הגרי"א הענקין).

 

לדעתם, מכיוון שאין איסור בדבר, ויש נחת רוח לנפטר על-ידי אמירת הקדיש בידי בתו - שהרי במעשה של ר' עקיבא לא נזכר בפירוש שאמירת הקדיש מועילה דווקא בבן (אלא שכך היה המקרה) ואם הדבר מועיל לנפטר - אין לאסרו. כך גם נאמר לי על-ידי אחד מזקני רבני ירושלים, שנהגו לאפשר לבנות לומר קדיש אם הדבר נעשה בחוג המשפחה ולא בבית הכנסת.

 

לכן, כאשר הבנות מאוד רוצות לומר קדיש על ההורים, וכמו שאת שואלת, אפשר להתיר להן, בתנאי שיאמרו זאת לכתחילה בחוג המשפחה, ואפשר גם בעזרת נשים בבית הכנסת.

 

לסיכום:

 

אמירת קדיש על-ידי זרע הנפטר, הוא דבר חשוב ומועיל לעילוי נשמתו - וצריך לאמרו במניין. יש האוסרים לבנות לומר קדיש בגלל חששות לקלקולים העלולים לצאת מהדבר, ויש שלא חששו לכך. אפשר להקל לבת שרוצה מאד לומר קדיש, בתנאי שתאמר בחוג המשפחה או בעזרת נשים בבית הכנסת.

 

(משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים