שתף קטע נבחר

כ"ץ הסיר את חוק ההסדרה ותקף: "נתניהו נכנע"

בתום דיון סוער, שבמהלכו הורחקו שני חברי כנסת, הודיע חבר הכנסת מהאיחוד הלאומי כי הוא מסיר את הצעת החוק שנועדה לקדם מניעת הריסת בתים בשכונת גבעת האולפנה בבית אל. נתניהו זעם על כ"ץ: "אל תשתמש בי, לא העברתי לך מסרונים"

על-רקע הניסיון של ראש הממשלה בנימין נתניהו להקפיא את קידום "חוק ההסדרה" של ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), התקיים בצהריים (יום ד') דיון בהצעת חוק דומה של ח"כ יעקב כ"ץ (האיחוד הלאומי), שמבקשת למנוע את הריסת הבתים בשכונת גבעת האולפנה בבית אל. בתום הדיון הודיע ח"כ כ"ץ על החלטתו להסיר את הצעתו מסדר היום.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אורגיל התחנן - ונרצח: "קחו הכול, רק תעזבו אותי"

סוכות אבלים בצפון: 'רחל תמשיך במסורת ההורים'

'התובע הטורקי: לגזור 10 מאסרי עולם על אשכנזי'

 

לדיון הגיעו עשרות מתושבי שכונת גבעת האולפנה וח"כ כ"ץ אמר בתחילת דבריו כי "החוק הזה שאני מעלה היום אומר שאם הוקמו מבנים ומקרקעין באזור כלשהו במדינת ישראל כולל ישובים ערבים ובדואים, תיחשב הקרקע כאדמת מדינה. אם מישהו סבור שהוא בעל המקרקעין יצטרך להוכיח את טענתו ויוכל לדרוש פיצוי על הקרקע".

 

ח"כ כ"ץ הוסיף כי "ישבתי אתמול עם ח"כ אורי אריאל שעות רבות במשרדו של ראש ממשלה. ניסיונו של ראש הממשלה לשכנע אותי להסיר את ההצעה מסדר היום. הוא מבקש שבועיים כדי שינסה לפתור בהם את הבעיה וייתכן שאחר כך תהיה אפשרות של חקיקה. ראש הממשלה כופה על השרים ועל כל הקואליציה שרוצה להעביר את החוק - הוא כופה עליהם שהחוק לא יעבור".

 

בשלב זה איבד ראש הממשלה נתניהו את שלוותו, קטע את דבריו של כ"ץ ואמר: "אתה רוצה להביא את החוק, תביא אותו. אל תשתמש בי. לא העברתי לך לא פתקים ולא מסרונים".

 

בהמשך תקף ח"כ כ"ץ את ראש הממשלה ואמר כי "מדובר על אלפי בתים בדרך שצפויים להרס כי ראש הממשלה נכנע ולא מסוגל לקבל החלטה. יהודי שלא אכפת לו מהאחים שלו - יש לו לב של אבן. יש אבנים ויש אבנים ויש אבנים שהם לבבות. לפחות תזכרו שהיה יהודי אחד שעמד וצעק פה עד כאן".

 

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) צעק לפני שהורחק מהמליאה "ממשלת מחריבי הארץ, בשם הימין". ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) השיב: "אתה רימית אותם, למה הבאת אותם לפה?". גם ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) הורחק מהמליאה.

 

עשרות מתושבי גבעת האולפנה הגיעו לדיון בכנסת (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
עשרות מתושבי גבעת האולפנה הגיעו לדיון בכנסת(צילום: אוהד צויגנברג)

 

השר בני בגין השיב בשם הממשלה: "ראש הממשלה וחברי הממשלה מנסים למצוא פתרון נכון לצד פסיקת בית המשפט העליון. אומר בכל זאת כי ניזקו של חוק כזה יעלה להערכתי על תועלתו ואזכיר את העובדה שהכנסת החילה חוקים מסוימים בתחומיה הריבוניים גם על יהודה ושומרון, אבל על אנשים ביהודה ושומרון".

 

בגין אמר עוד כי "אני לא רוצה להיכנס לכל הפרטים, אבל לחקיקה כזאת יהיו השלכות מרחיקות לכת. עד היום כך לא נעשה. אני לא חושב, ח"כ כ"ץ, שהאזהרה הפומבית שיש אלפי בתים שמצבם דומה שנבנו על קרקע פרטית, מוסיפה חוסן להתיישבות היהודית או לעוצמה של מדינת ישראל".

 

לפני שהודיע על החלטתו להסיר את הצעת החוק שלו מסדר היום, אמר השר כ"ץ כי "אני רוצה קודם כול לשבח את כבוד השר בגין וחברי הכנסת כולם מהקואליציה, כולל מופז, שלא לדבר על שר הביטחון שאמר לי בשבוע האחרון שמחפשים פתרון שהתושבים יישארו והבתים לא ייהרסו וראש הממשלה שאמר שזו גזרה שאין הציבור יכול לעמוד בה".

 

כ"ץ הוסיף כי "פנה אליי מספר פעמים היום בבכי הרב זלמן מלמד, ראש הישיבה שלנו בבית אל. אני רוצה שראש הממשלה יקשיב. פנה אליי הרב ואמר לי שהיו פניות אליו מאנשים המקורבים לראש הממשלה ואמרו שהוא מבקש שלא להעמיד את החוק".

 

ראש הממשלה לא נראה שבע רצון מדבריו וכ"ץ אמר: "אני עדיין רשאי לומר את דבריי באופן חופשי. ראש הממשלה יכול לומר את דבריו, אני רוצה לומר את דבריי. פנה אליי מורי ורבי הרב מלמד וביקש ממני להיענות לבקשתו של ראש הממשלה כפי שהגיע אליו ואני לא חושב שהוא משקר כי הוא איש אמת והוא אמר לי שיש ערך גדול מאוד להגיש את החוק. אני מכבד את רצונו ובקשתו ואני מסיר את החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יעקב כ"ץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים