שתף קטע נבחר

מהומה ועצורים בהפגנה בדרום ת"א: זרים הותקפו

"אנחנו פוחדים ללכת ברחובות", אמרה תושבת ותיקה בעצרת שבה השתתפו כאלף איש. מיד בתום הנאומים התעמתו מפגינים עם שוטרים, ניתצו שמשות רכב שבו שלושה נוסעים ממוצא אפריקני וזרקו חזיזים על שוטרים. 17 בני אדם נעצרו

התפרצות זעם קשה ואלימות נגד זרים ברחובות דרום תל אביב לאחר ההפגנה. כאלף איש, תושבי שכונות דרום העיר, הפגינו הערב (יום ד') בשכונת התקווה בדרום תל אביב במחאה על אוזלת ידה של הממשלה בטיפול בתופעת המסתננים. בתום העצרת התפרעו עוד במשך שעות תושבים, תקפו זרים והתעמתו עם שוטרים. 17 חשודים נעצרו. ההפגנה הועברה בשידור חי ב-ynet.

 

בין היתר, תקפו המתפרעים מכונית שבה נסעו שלושה זרים ממוצא אפריקני. איש לא נפגע, אך שמשותיה של המכונית נותצו לגמרי, וכך גם פנסיה האחוריים. שוטרים שהיו במקום הדפו את המפגינים, והמכונית המשיכה בדרכה.

 

במקרה נוסף, מפגינים רדפו אחרי שני זרים, ושוב נבלמו על ידי כוחות המשטרה. במקרה אחר ניסו מפגינים לתקוף עובד זר. המתפרעים זרקו גם שני חזיזים לעבר שוטרים.

 

אחד העצורים בהתפרעויות אמר ל-ynet בעודו מועלה באזיקים למשאית העצורים: "אם אשה של אחד מחברי הכנסת הייתה נאנסת, מיד היו פותרים את כל הבלגן, אבל אותנו לא סופרים, אפשר שיעשו לנו הכול וככה מתייחסים אלינו כשאנחנו מנסים להגן על עצמנו ועל השכונה".

 

שמשת הרכב שהותקף (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שמשת הרכב שהותקף(צילום: ירון ברנר)

 

כמאה איש התעמתו עם שוטרים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
כמאה איש התעמתו עם שוטרים(צילום: ירון ברנר)

 

שני חזיזים הושלכו לעבר השוטרים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שני חזיזים הושלכו לעבר השוטרים(צילום: ירון ברנר)

 

מעצר לילי בשכונת התקווה. המפגינים התפרעו במשך שעות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מעצר לילי בשכונת התקווה. המפגינים התפרעו במשך שעות(צילום: ירון ברנר)

 

קודם לכן רצו כ-100 איש לכיוון התחנה המרכזית בעקבות פעיל שמאל שהפגין מנגד. שוטרי יס"מ ופרשים חסמו את דרכם, והתפתח עימות גם עם השוטרים - מפגינים השליכו עליהם בקבוקי זכוכית ומקלות של שלטים. "אתם מתנהגים כאילו אתם לא יהודים, במקום לשמור על השכונה אתם שומרים על הזרים", אמרה אחת מהנשים בשכונת התקווה.

 

"מחר זו הבת שלך"

בהפגנה נשאו המשתתפים דגלי ישראל ושלטים שבהם נכתב, בין היתר, "דרום תל אביב מחנה פליטים" ו-"מסתננים, צאו לנו מהבית". אחד הדוברים בהפגנה קרא לראש הממשלה "להחליט אם אנחנו חיים בישראל או בסודן". 

   

תושבי שכונת שפירא וקריית שלום שבדרום תל אביב צעדו ממתנ"ס שפירא לכיוון רחוב חכמי ישראל וערכו במקום עצרת, ובה נישאו נאומים. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב "שיגעון חיינו: הזנחה, פשע, אונס ואלימות", "רחובותינו כבר לא בטוחים לילדינו", וגם "אתמול זו הבת שלי, מחר זו הבת שלך". על אחד השלטים בהפגנה נכתב "אלי ישי צדק".

 

"אנחנו פוחדים ללכת ברחובות", אמרה בעצרת איילה סילוואני, תושבת השכונה זה שלושים שנה. "זקנים נאלצים להישאר בבית, נשים מפחדות להסתובב לבד, המצב הזה לא יכול להימשך". מארגני ההפגנה קראו למשתתפים לא לקחת את החוק לידיים ולא לבצע פעילות אלימה בתוך השכונה.

 

מארגני ההפגנה קראו למשתתפים לא לקחת את החוק לידיים (צילום: ירון  ברנר) (צילום: ירון  ברנר)
מארגני ההפגנה קראו למשתתפים לא לקחת את החוק לידיים(צילום: ירון ברנר)

 

"צאו לנו מהבית", מפגינים ומפגינות בדרום תל אביב (צילום: ירון  ברנר) (צילום: ירון  ברנר)
"צאו לנו מהבית", מפגינים ומפגינות בדרום תל אביב(צילום: ירון ברנר)

 

תושב נוסף שעלה לדבר אמר כי "המסתננים משתלטים לנו על השכונה, על הדירות ועל המקומות שלנו". הוא קרא לראש הממשלה למצוא פתרון מיידי, "נתניהו צריך לדאוג להם לאוכל, אבל צריך לדאוג קודם כול לביטחון שלנו. למה אנחנו צריכים להיות מותקפים על ידם, או לנסות לדאוג להם לאוכל כשבכסף שהם עובדים הם לרוב משתכרים".

 

בהפגנה השתתפו חברי כנסת מהליכוד שהגיעו לתמוך בתושבים. ח"כ דני דנון, ראש השדולה לטיפול בעניין הזרים בכנסת, אמר בעצרת כי הפתרון היחיד הוא לגרש את המסתננים.

"לא צריך להתבייש מהמילה הזאת גירוש. אפשר להחזיר אותם וצריך להחזיר אותם והכול תלוי בנו. לא צריך להתייפייף, אני שוחחתי עם נשיא סודן והוא אמר לי 'אין בעיה, תחזירו אותם אלינו'". 

 

ח"כ מירי רגב הגדירה את המסתננים "סרטן" ותקפה את ארגוני הסיוע לזרים. "הסודנים הם סרטן בגוף שלנו. כל השמאלנים שהגישו בג"ץ, שיתביישו להם, לא ניתן להם להרוס לנו להגן על עצמנו, הילדים שלנו, הנשים שלנו ומקומות העבודה שלנו. אנחנו נמשיך לעשות הפגנות כל יום, עד שאחרון הסודנים יחזור לסודן".

 

ח"כ רונית תירוש (קדימה) אמרה כי לממשלה "יש מזל שהשוהים הבלתי חוקיים הגיעו לשכונות שהן שכונות שיודעות לחבק בני אדם, אבל אסור לנצל את זה". לדבריה, "אם זה היה בצפון העיר, המדיניות לא הייתה ממשיכה". היא הוסיפה כי "כל משרד זורק אחריות למשרד אחר. אנחנו רוצים פתרונות. לא יכול להיות שנתנהג כמדינה שירדה מהפסים".

   

התושבים בדרום תל אביב מפחדים (צילום: מגלי סקילדסקי) (צילום: מגלי סקילדסקי)
התושבים בדרום תל אביב מפחדים(צילום: מגלי סקילדסקי)

 

"המסתננים משתלטים לנו על השכונה" (צילום: מגלי סקילדסקי) (צילום: מגלי סקילדסקי)
"המסתננים משתלטים לנו על השכונה"(צילום: מגלי סקילדסקי)

 

ח"כ רונית תירוש על בימת העצרת, ומאחוריה כרזה נגד נתניהו (צילום: ירון  ברנר) (צילום: ירון  ברנר)
ח"כ רונית תירוש על בימת העצרת, ומאחוריה כרזה נגד נתניהו(צילום: ירון ברנר)

 

מנגד, הפגינו מספר פעילי שמאל שבאו למחות על עצם קיומה של ההפגה, ונתקלו בחוסר סובלנות מצד תושבי השכונה. רבים ניסו להניס אותם מהמקום, וקראו להם להסתלק.

 

בשולי ההפגנה התקבצו גם מספר שוהים בלתי חוקיים שהסתכלו בשקט על המתרחש. יהונס ברקהת (24) אמר ל-ynet: "אני מבין שקשה להם וחבל לי על זה. אני גר פה בשכונת התקווה וחוץ מעבודה אני לא יותר מדי בקשר עם שאר התושבים".

 

ברקהת, שהגיע לישראל לפני כשנתיים דרך סיני, הוסיף: "פה בישראל טוב הרבה יותר מאשר באריתריאה, בגלל זה אני אוהב את נתניהו. באריתריאה הממשלה והמשטר הורגים בלי בעיה כל בן אדם שלא עושה מה שאומרים ופה זה לא ככה. באריתריאה יש בלגן גדול ובגלל זה אני לא יכול לחזור".

 

במקביל להפגנת תושבי השכונות בדרום בתל אביב נערכו הפגנות בהיקף קטן יותר במוקדים נוספים ברחבי הארץ, בין היתר בבני ברק, באשדוד, באשקלון וסמוך לשדרות.

 

באילת הפגינו כשישים איש מול שדה התעופה על אוזלת ידה של הממשלה בגין הטיפול במסתננים. ההפגנה עברה ללא תקריות אלימות. את ההפגנה הנהיג והנחה פעיל הימין הקיצוני, ברוך מרזל. הוא קרא לתושבי אילת להתעורר ולהבין כי כל יום שעובר עלול להיות "מאוחר מדי",

ובסופו של דבר הם יהיו רבים מתושבי אילת.

 

המתח הגואה בין ישראלים לזרים עלה לאחרונה לכותרות בעקבות השלכת בקבוק תבערה לעבר גן ילדים של סודנים בדרום תל אביב. בנוסף, במשטרה חושדים כי שני אריתריאים אנסו נערה בת 15 בחניון סמוך לתחנה המרכזית הישנה ביום העצמאות. אריתריאי נוסף חשוד שמנע מבן זוגה של הנערה לסייע לה.

 

בלי קשר להפגנה, המשטרה הודיעה שעצרה 11 חשודים בחשד שתקפו עובדים זרים בתל אביב במספר הזדמנויות בשבוע האחרון, תוך שימוש באלות ובתרסיס פלפל. בין העצורים תשעה קטינים. מעצרם של שישה מהם הוארך עד מחר בבית המשפט לנוער בתל אביב. יתר העצורים יובאו מחר לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בעיר.

 

אתמול ביקר השר ישי במתקן של רשות ההגירה בעומר, ואמר כי הורה לכלוא את כל אזרחי דרום סודן ששוהים בישראל עד להחלטה על גירושם בסוף החודש. בארגוני הסיוע טענו כי דבריו של השר עומדים בסתירה להתחייבות המדינה בבית המשפט שלא לעצור אותם עד למתן החלטה בבית המשפט.

  

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור ואהובה מאמוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהג הרכב ששמשותיו נותצו
צילום: ירון ברנר
זעם ומחאה בשכונת התקווה
צילום: ירון ברנר
הרוחות סערו בשכונת התקווה. זרים הותקפו
צילום: ירון ברנר
צילום: מגלי סקילדסקי
המתח בדרום העיר גואה. ההפגנה הערב
צילום: מגלי סקילדסקי
"שיתביישו השמאלנים". ח"כ מירי רגב
צילום: ירון ברנר
מפגינה בדרום תל אביב, אתמול
צילום: ירון ברנר
כרזה לקראת הפגנה דומה באילת
צילום: אהובה מאמוס
מומלצים