שתף קטע נבחר

היועמ"ש לנתניהו: אפשר לגרש דרום סודנים

ראש הממשלה קיבל חוות דעת של היועץ וינשטיין, שהתבססה על עמדת משרד החוץ - ולפיה אין מניעה להחזיר אזרחי דרום סודן לארצם החדשה, אחרי שייקבע בבדיקה פרטנית שאינם זכאים למקלט

בדרך לגירוש? היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין העביר לראש הממשלה בנימין נתניהו חוות דעת, במסגרתה קבע כי מותר להחזיר מסתננים בלתי חוקיים מדרום סודן אל מולדתם. השניים שוחחו הערב (יום ד') ווינשטיין עדכן כי הפרקליטות תתמוך בעמדת משרד החוץ לפיה ניתן להחזיר מבקשי מקלט לדרום סודן, לנוכח העובדה שזכתה לעצמאות.

 

לפי הערכת הארגונים המסייעים למבקשי המקלט ועל-פי מפקד שערכו בני הקהילה בישראל, כ-700 מבקשי מקלט מדרום סודן חיים בקרבנו, מתוכם יותר מ-400 ילדים. ברשות האוכלוסין וההגירה מעריכים את מספרם בכ-2,000 בני אדם. 

 

בין דרום סודן לישראל:

יהודה באואר: אל תגרשו אותם אל מותם

האו"ם: "על ישראל לדחות הרחקת דרום סודנים"

 

הפגנת דרום סודנים מול בית ראש הממשלה בחודש שעבר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנת דרום סודנים מול בית ראש הממשלה בחודש שעבר(צילום: גיל יוחנן)

 

בקרוב צפויה פרקליטות המדינה לפנות לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה להתיר צו ארעי המונע הרחקה או החזקה במשמורת של מסתננים מדרום סודן, המדינה החדשה שזכתה לעצמאות לפני כמעט שנה, אך המצב בה אינו יציב. בקשת הפרקליטות מגיעה על בסיס עמדה מקצועית שגיבש משרד החוץ בימים האחרונים, לפיה ניתן להרחיק מסתננים תושבי דרום סודן למדינתם לאחר שיימצא בבדיקה פרטנית שאינם זכאים למקלט.

 

במהלך השבועות האחרונים היו דיונים רבים עם גורמים מקצועיים במשרד החוץ, משרד ראש הממשלה וממשלת דרום סודן בסוגיה, ולבסוף הוחלט להודיע לבית המשפט כי המסתננים מדרום סודן יוחזרו לשם. עמדת הפרקליטות תוגש בימים הקרובים לבית המשפט.

 

מנגד, האו"ם סבור כי על ישראל לדחות את החזרת האזרחים לדרום סודן. ביל טול, נציב האו"ם לפליטים בישראל אמר בדיון של ועדת הכנסת לעניין העובדים הזרים כי הנציבות תומכת בהארכת ההגנה הקולקטיבית שניתנה בעבר למבקשי מקלט. גם הדרום סודנים עצמם והארגונים המסייעים בידם טוענים כי יש להימנע בינתיים משליחת מבקשי המקלט לארצם, בגלל הסכנה שתפרוץ שם מלחמה ולאור תנאי המחיה הקשים שם. 

 

ברקע התגברות בעיית המסתננים אמר נתניהו ביום ראשון כי ממשלתו נקטה כמה פעולות בעניין, "קודם כול לעצור את הכניסה ושנית להתחיל בהוצאה שלהם. יש לנו 60 אלף מסתננים, אם לא נעצור את הכניסה אפשר בקלות להגיע ל-600 אלף".

 ראש הממשלה הזהיר מכניסה נוספת של זרים דרך גבול מצרים: "זו הצפה של המדינה וביטול זהותנו כמדינה יהודית ודמוקרטית, ולכן נדרשנו להקים מכשול פיזי שיושלם עד אוקטובר. צריך לעצור את הכניסה במכשול פיזי".

 

הוא התייחס גם לקולות הנשמעים, במיוחד בקרב תושבי שכונות דרום תל-אביב, נגד הזרים. "זה מטריד אזרחים רבים ובצדק", אמר נתניהו. "אנחנו נפתור את הבעיה על ידי פעולות. אנחנו שומעים את הזעקות ונכנסים לפעולה. הפעולה תצליח".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד מסתננים, הערב בדרום תל-אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים