שתף קטע נבחר

מצרים: מועמד לנשיאות הותקף בנעליים בקלפי

מפגינים זרקו נעליים לעבר אחמד שאפיק, שכיהן כשר וראש ממשלה תחת הנשיא מובארק, כשהגיע להצביע. "אתה הרגת את הקדושים", צעקו לעברו. צעיר מצרי סיכם את יום הבחירות בשיחה עם ynet: "הרגשתי כאילו אני עף ברחוב מרוב אושר"

ראש הממשלה בעבר והמועמד לנשיאות מצרים בהווה, אחמד שאפיק, הותקף בידי מתנגדים שזרקו לעברו נעליים בעת שהצביע אמש (יום ד') בקלפי בקהיר. מספר מפגינים התקבצו סביב מרכז ההצבעה והניפו כרזות שעליהן נכתב "שרידי המשטר הקודם ייפלו". חלקם יידו אבנים לעבר הבכיר שכיהן תחת הנשיא המודח חוסני מובארק.

 

 

אין זו הפעם הראשונה שנזרקות נעליים לעברו של שאפיק. ביום שישי שעבר, במהלך כנס בחירות באסואן, זרק אחד מהנוכחים את נעליו לעברו של שאפיק, והפעולה עוררה עימותים בין תומכיו של ראש הממשלה לשעבר לבין זורק הנעליים.

 

מחוץ לתחנת ההצבעה שבה הצביע שאפיק נקהלו קרובי משפחה של קורבנות המהפכה שהפילה את מובארק והציגו את תמונותיהם. "הפחדן כאן, הפושע כאן", הם צעקו כשמכוניתו של שאפיק הגיעה למקום.

 

"אתה הרגת את הקדושים, דמם על ידיך", הטיחו לעברו, "אנחנו לא רוצים אותך כאן", אמרו וכינו את שאפיק "שריד" של המשטר הקודם. המפגינים הסירו את נעליהם והשליכו אותן לעבר שאפיק בן ה-70 כשהתקרב לתחנת ההצבעה. שומרי ראשו גוננו עליו.

 

מועמדותו של שאפיק פילגה את המצרים. חלקם רואים בו כוח שיקדם יציבות ואילו אחרים סבורים כי הוא יחזיר את מדינתם לעבר חשוך. שני המחנות יידו אבנים וזכוכיות זה לעבר זה. שמשותיהן של כמה מכוניות שחנו בסביבה נופצו. שאפיק עצמו הגן על מעשיו בתקופתו של מובארק ואמר מוקדם יותר: "עבדתי למען המשפחה הגדולה של מצרים ולא למען משטר".

 

מצביע בקלפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצביע בקלפי(צילום: רויטרס)

 

הייתה זו התקרית האלימה השנייה שאירעה אתמול. בצהריים נהרג שוטר מצרי לאחר שנקלע לעימותים אלימים בין תומכי שני מועמדים לנשיאות מחוץ לקלפי בקהיר. פרט לכך עבר יום הבחירות בשקט יחסי. הקלפיות נשארו פתוחות שעה נוספת כדי לאפשר לאזרחים, שעמדו בתורים ארוכים, להצביע.

 

"לא מופעלים לחצים"

המזכיר הכללי של ועדת הבחירות לנשיאות אמר כי היו פחות אי סדרים והפרות של כללי הבחירות מכפי הצפוי. שלושה מהמתמודדים, מוחמד מורסי, אחמד שאפיק ועבד אל-מונעם אבו אל-פתוח, הפרו לדבריו את האיסור על תעמולת בחירות בסמוך להצבעה. עניינם יועבר לפרקליטות המדינה במצרים.

 

מצביעות באלכסנדריה. "נשים בולטות" (צילום: AP) (צילום: AP)
מצביעות באלכסנדריה. "נשים בולטות"(צילום: AP)

 

בתור לקלפי באלכסנדריה (צילום: AP) (צילום: AP)
בתור לקלפי באלכסנדריה(צילום: AP)

 

מחמוד, בן 20 ממחוז אל-קליוביה הקרוב לקהיר, סיפר ל-ynet כי הוא הצביע למועמד

האחים המוסלמים מורסי. הוא סיפר כי אזרחים מצרים רבים נוטלים חלק בבחירות ובעיקר בולטות הנשים. "הרגשתי כאילו אני עף ברחוב ולא הולך מרוב אושר כי בפעם הראשונה אנחנו בוחרים את מי שישלוט בנו", אמר מחמוד.

 

הוא הביע חשש כי הבחירות יזויפו או כי אחד משרידי המשטר הקודם יזכה אפילו באופן הוגן. אך לדבריו, "לא מופעלים לחצים לפחות באזור שלנו וכוחות הביטחון נוהגים בנו באדיבות ושומרים על הביטחון. הוא העיד כי בקרבתו הוא חש שהמועמדים שזוכים לתמיכה הם מורסי ואבו אל-פתוח.


פורסם לראשונה 23/05/2012 22:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד שאפיק
צילום: EPA
שאפיק. "עבדתי למען המשפחה הגדולה של מצרים"
צילום: רויטרס
מומלצים