שתף קטע נבחר

טבח הילדים: האו"ם מאשים את אסד בהפגזה

חברות מועצת הביטחון גינו פה אחד ו"באופן החריף ביותר" את טבח 34 הילדים בסוריה והסכימו שהאחראי להפצצה הוא צבאו של אסד. הרוסים התקשו להשתכנע

טבח הילדים יגרום לעולם להתעורר סוף-סוף? 108 איש, בהם 34 ילדים, נהרגו בעיר חולה - ומועצת הביטחון של האו"ם מיהרה לגנות את משטרו של בשאר אסד על הטבח, שהתמונות שלאחריו זעזעו את העולם כולו. בישיבה מיוחדת של מועצת הביטחון, גינו הלילה (יום ב') 15 הנציגות פה אחד את השימוש בנשק כבד בריכוזי אוכלוסייה והאשימו את המשטר בהתקפות על חולה. אבל אפילו הטבח הזה לא גרם לרוסיה להשתכנע, ובמהלך הישיבה אמר נציגה כי עדיין לא ברור סופית מי אחראי לרצח הילדים בחולה.

 

"מועצת הביטחון מגנה באופן החריף ביותר את ההרג של גברים, נשים וילדים ליד חומס, בהתקפות על שכונות מגורים שבהן נטלו חלק טנקים וארטילריה של הצבא", נאמר בהחלטה, שאותה קרא שגריר אזרבייג'ן, הנשיא התורן של המועצה. בנוסף, נכתב בהודעה כי "מועצת הביטחון מגנה את הרג האזרחים מירי מטווח קרוב ואת ההתעללות הפיזית".

 

מועצת הביטחון גם הביעה שוב תמיכה בתוכנית שש הנקודות של שליח האו"ם קופי אנאן לפתרון המשבר. "שימוש כה מזעזע בכוח נגד אוכלוסייה אזרחית הוא הפרה של החוק הבינלאומי ושל ההתחייבויות שקיבלה על עצמה הממשלה הסורית", נכתב בהודעת הנציגים.

 

פקחי האו"ם בוחנים את גופות ההרוגים בחולה. 34 ילדים מתו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פקחי האו"ם בוחנים את גופות ההרוגים בחולה. 34 ילדים מתו(צילום: רויטרס)

 

ראש משלחת הפקחים של האו"ם, הגנרל הנורבגי רוברט מוד, שמסר כי בטבח נפצעו גם כ-300 איש, אישר שטנקים ותותחים של צבא אסד הם שגרמו לטבח בחולה. מעבר להודעה הלקונית של מועצת הביטחון, האשימו נציגי צרפת וגרמניה ישירות את משטר אסד בטבח ליד חומס.

 

רוסיה מפקפקת: "המצב לא ברור"

אבל אף על פי שההודעה נמסרה פה אחד, קדמו לה הסתייגויות מצד רוסיה, בת בריתו של אסד. השגריר הרוסי טען בישיבה שחולה לא הייתה בשליטת משטר אסד. אמנם הוא הודה שבוצע ירי ישיר לעבר נשים וילדים, אבל טען שלא ברור מי אחראי לטבח. "טרוריסטים מנסים להתערב ולזרז את התקדמות כוחות האופוזיציה, וזה מסוכן מאוד", אמר הנציג הרוסי. לדבריו, "המצב בסוריה אינו ברור, קשה להעלות על הדעת שהשלטונות הסורים יבצעו טבח של נשים וילדים". השגריר הבריטי אמר כי הודעת הגינוי אינה סוף פסוק,

והעריך כי מועצת הביטחון תכונס שוב בימים הקרובים כדי לדון בטבח בסוריה.

  

שגריר סוריה בשאר ג'עפרי גינה את "צונאמי השקרים" מצד מועצת הביטחון והאשים במעשה "צד שלישי" - טרוריסטים שלטענתו אחראים לטבח ולפיגועי התאבדות במדינתו. ג'עפרי הפנה אצבע מאשימה כלפי מדינות במועצת הביטחון שלטענתו מחמשות את מתנגדי משטר אסד, ומספקות להם כסף. לטענתו, אותן מדינות מנהלות "משחק כפול" של מי שמצית את האש וגם מכבה אותה.

 

"שום ממשלה לא תטבח באזרחיה כדי להשיג ניצחון פוליטי על האויב. שימוש בטנקים ותותחים לא הורג בדרך שבה נהרגו אזרחים סורים מטווח קרוב. רצח מסוג זה אינו נעשה על ידי ממשלה, אלא על ידי ארגוני טרור. מי שביצע את הפשע הזה יועמד לדין על ידי ממשלת סוריה", אמר השגריר הסורי.

 

לשורת הגינויים הצטרפו אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק. בהודעת הגינוי הנדירה של נתניהו, טען ראש הממשלה כי איראן וחיזבאללה קשורות למעשי הטבח שבוצעו בסוריה. הוא הביע "שאט נפש מהטבח הבלתי נפסק שמבצעים כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אסד באזרחים חפים מפשע". ברק קרא למדינות העולם לפעול מייד להפסקת מעשי הטבח בסוריה:

"מעשי הפשע הברברים שמבצע משטרו של אסד והגיבוי שהוא זוכה לו מאיראן וחיזבאללה, מחייבים את העולם לפעול כדי לעצור זאת".

 

במקביל, גם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן התייחס במפתיע לטבח. אבו מאזן אמר בריאיון לעיתון הפלסטיני "אל-חיאת אל-ג'דידה" כי הפלסטינים אמנם אינם מתערבים ככלל בעניינים הפנימיים של מדינות ערב, אבל הם תומכים בעמים ששואפים להגדרה עצמית, ומגנים מעשי הרג והפחדה שהאזרחים חשופים להם, ובהם הטבח בחולה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
32 ילדים נטבחו בחולה
צילום: AP
מומלצים