שתף קטע נבחר

עדויות חדשות: משפחת אסד ופקודות הטבח

טבח הילדים ותמונות הגופות הקטנות זעזעו את העולם, מועצת הביטחון פרסמה הלילה גינוי חריף וחריג. הרוסים הצטרפו אך נותרו מסויגים, והשגריר הסורי תקף את "צונאמי השקרים". בבריטניה תשודר הערב תוכנית עם עדויות חדשות של עריקי המשטר, ועוד מיילים של בשאר ואסמה אסד

ביום שבו מועצת הביטחון מפרסמת גינוי חריף וחוצה מדינות לסוריה הטובחת באזרחיה, בבריטניה מפרסמים הבוקר (יום ב') עדויות חדשות של עריקים ממנגנוני המודיעין והביטחון של המשטר הסורי. הם מצביעים על כך שבני משפחתו של הנשיא בשאר אסד והמעגל הקרוב לו ביותר, הורו באופן מפורש לבצע פשעים נגד האנושות ולירות במפגינים. במקביל ההרג לא פוסק - ואתמול נהרגו לפי דיווחי פעילי האופוזיציה לפחות 30 בני אדם בהפגזת טנקים על העיר חמה.

 

עוד בנושא המשבר בסוריה ב-ynet:

 

בעדויות, שישודרו הערב בתוכנית הדוקומנטרית "מר וגברת אסד האמיתיים" בערוץ 4 הבריטי, הם מצביעים על בן דודו של אסד, תת-אלוף עאטף נג'יב, שהורה על פקודות המוות לצלפים בעיר דרעא, שם החלה ההתקוממות העממית לפני יותר משנה. לפי הדיווח על כך בעיתון "גרדיאן", אחיו של הנשיא, מאהר אסד, פעל עם בכירים נוספים ממרכז פיקוד סודי בעיר כשנשמעו הפקודות לדכא את המחאה "בכל האמצעים", ויותר מ-100 אזרחים נרצחו.

 

עדויות העריקים מוסיפות אש למדורה הסורית שלהבותיה עלו בסוף השבוע לגבהים חדשים והסעירו את העולם, למרות שבינתיים לא נרשמת התערבות צבאית במדינה. בטבח בעיר חולה שליד חומס נהרגו 108 איש, בהם 34 ילדים, התמונות המזעזעות של הגופות פורסמו בכלי התקשורת והלילה מועצת הביטחון של האו"ם גינתה את משטרו של בשאר אסד פה אחד.

 

"מועצת הביטחון מגנה באופן החריף ביותר את ההרג של גברים, נשים וילדים ליד חומס, בהתקפות על שכונות מגורים שבהן נטלו טנקים וארטילריה של הצבא", נאמר בהחלטה. המועצה גם הביעה שוב תמיכה בתוכנית שש הנקודות של שליח האו"ם קופי אנאן לפתרון המשבר. "שימוש כה מזעזע בכוח נגד אוכלוסייה אזרחית הוא הפרה של החוק הבינלאומי ושל ההתחייבויות שקיבלה על עצמה הממשלה הסורית". 


למעלה ממאה נטבחו בחולה, בהם 34 ילדים (צילום: AP)

 

ראש משלחת הפקחים של האו"ם, הגנרל הנורבגי רוברט מוד, שמסר כי בטבח נפצעו גם כ-300 איש, אישר שטנקים ותותחים של צבא אסד הם שגרמו לטבח בחולה. אף שהגינוי נקבע פה אחד, קדמו להודעה הסתייגויות מצד רוסיה, בת בריתו של אסד. השגריר הרוסי טען בישיבה שחולה לא הייתה בשליטת המשטר. הוא אמנם הודה שבוצע ירי ישיר לעבר נשים וילדים, אבל טען שלא ברור מי אחראי לטבח.

 

עד כה לא פורסמו הוכחות חותכות למעורבותו האישית של אסד במעשי הטבח, והמשטר ממשיך לטעון כי האחראים לכך הם "טרוריסטים". הלילה השגריר באו"ם בשאר ג'עפרי גינה את "צונאמי השקרים" מצד מועצת הביטחון והאשים במעשה "צד שלישי" - טרוריסטים שלטענתו אחראים לטבח ולפיגועי התאבדות במדינתו.

 

בסרט הדוקומנטרי שישודר היום, נראה אסד עצמו מבהיר לגבי עצמו ש"כל טעות שמתרחשת בממשל, אתה אחראי, לא מישהו אחר. לא השר, לא ראש הממשלה". סגנו לשעבר ומתנגד בולט של אסד, עבד אל-חלים חדאם הגולה בצרפת, טוען ש"איש אינו מורשה לתת פקודות לשירותי הביטחון פרט לו".

 

האימיילים הסודיים של אסד ואשתו

עוד בתוכנית הבריטית נחשפים אימיילים נוספים שנשלחו לאסד ולאשתו אסמה, מאותו מאגר שנחשף לפני כחודשיים - אז התוודע העולם לרדיפת הפאר של הזוג, בזמן מעשי ההרג בסוריה. לפי המיילים, אסד ואשתו מודעים למאסרים של דמויות מסוימות בהקשר למחאה. בשני מקרים נפרדים הם התערבו לשחרור אסירים.

 

באחד המיילים, ששלח בדצמבר האחרון לבשאר ולאסמה אביה, הרופא הלונדוני פוואז אחראס, הוא הסב את תשומת לבם לתוכנית קודמת בערוץ 4 הבריטי. החותן של הנשיא הציע נוסח לתגובה על ההאשמות בהרג שיטתי - והשגרירות הבריטית בלונדון עשתה זאת, במילים כמעט זהות לאלו של אחראס.

 

בינתיים, נראה שבארצות הברית מנסים להביא להדחתו של אסד בשיתוף פעולה עם רוסיה, שעד כה מנעה צעדים משמעותיים בכיוון. ה"ניו יורק טיימס" דיווח אתמול כי הנשיא האמריקני

 ברק אובמה מקדם תוכנית לסילוקו של הנשיא הסורי אסד לפי המתכונת שבה פעלו האמריקנים לסילוקו של נשיא תימן, עלי עבדאללה סלאח. לפי התוכנית, אסד יפרוש אבל ממשלתו תישאר על כנה כממשלת מעבר, בפשרה שתושג לשביעות רצון האופוזיציה.

 

בזירה הפוליטית הפנימית בארה"ב כבר קמו להצעה מתנגדים. הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין - מי שהיה יריבו של אובמה במירוץ לנשיאות ב-2008 - טען שהמדיניות "חסרת אחריות" ושלא ניתן לסמוך על רוסיה, ספקית נשק עיקרית לסוריה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופות מהטבח בחולה
צילום: רויטרס
לדכא המחאה "בכל האמצעים". חיילי אסד בדרעא
צילום: רויטרס
מומלצים