שתף קטע נבחר

הישראלי שהציל טורקי באוורסט בקרב על האצבע

נדב בן-יהודה הגיע קרוב לפסגה הגבוהה בעולם, אך עצר וסייע לעמיתו המטפס. הרופאים כבר אופטימיים וגם הפגישה בין השניים מתקרבת, בין הטיפולים בתא הלחץ. "מאמינים שיצליחו להציל לי את האצבעות", הוא אמר ל-ynet

"חיים של אדם, כל אדם, שווים יותר מהכול". כך סיכם היום (ב') נדב בן-יהודה, המטייל הישראלי שחילץ את עמיתו הטורקי במהלך טיפוס על הר האוורסט, את החוויה שמנעה ממנו להגיע לפסגה בעצמו וסיכנה את בריאותו, עד כדי חשש לאיבוד אצבעותיו. "אני לא מתחבט בשאלה אם זה היה שווה את זה", סיפר ל-ynet. "תוך כדי החילוץ כבר ידעתי שייתכן שאאבד את האצבעות, אבל זה לא משהו שאפשר להתעסק בו כי זה לא מוסרי", אמר, "עכשיו הרופאים אופטימיים".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

בן-יהודה, בן 24, עבר על פניו של איידין אירמק בדרך לפסגת ההר, לפני כשבועיים. התנאים על ההר באותה תקופה היו קשים מהרגיל, והביאו למותם של ארבעה מטפסי הרים אחרים. הוא סיפר כי נתקל במטפס הטורקי כשזה חזר מהפסגה. "לא הבנתי שהוא היה שם כל הזמן. כולם חשבו שהוא כבר ירד".

 

נדב בן-יהודה, עם נחיתתו בנתב"ג (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
נדב בן-יהודה, עם נחיתתו בנתב"ג(צילום: שאול גולן)

 

המטפס הישראלי סחב את אירמק במשך שעות עד למחנה בגובה נמוך יותר. שניהם סבלו מכוויות קור, והתעורר חשש שיהיה צורך לקטוע כמה מאצבעותיהם. שגריר ישראל בנפאל, חנן גודר, סיפר כי בן-יהודה איבד 20 ק"ג ממשקלו במהלך השהייה על ההר, וחברו איבד 12 ק"ג.

 

"בהתחלה חשבו שיצטרכו לקטוע לי את האצבעות, אבל עכשיו הרופאים אופטימיים יותר, מאמינים שיצליחו להציל לי את האצבעות", אמר ל-ynet. "בינתיים נאלצו להוריד לי רק עור ובשר, לא קטעו את העצמות, כך שכל האצבעות שלי עדיין שלמות, הן רק לא נראות משהו".

 

בן-יהודה והמטפס הטורקי שחולץ (צילום: Prakash Timilsena) (צילום: Prakash Timilsena)
בן-יהודה והמטפס הטורקי שחולץ(צילום: Prakash Timilsena)

 

בן יהודה (משמאל) ואירמק (באמצע) באוורסט (צילום: נדב בן יהודה) (צילום: נדב בן יהודה)
בן יהודה (משמאל) ואירמק (באמצע) באוורסט(צילום: נדב בן יהודה)

 

הקשר בין שני המטפסים נמשך, למעשה, עד לפינויו של בן-יהודה להמשך הטיפול בישראל. "לא נפרדנו במשך זמן רב, מרגע שהגענו למלון מהחילוץ ועד שטסתי חזרה לארץ. הוא עדיין בנפאל, בדרכו חזרה לטורקיה, ורוצה להיפגש מאוחר

יותר, אני מניח שזה מה שנעשה".

 

בן יהודה תיאר את שגרת טיפוליו הצפויה בתא הלחץ בבית החולים אסף הרופא, וסיפר כי בכל טיפול, שאורך כשעה וחצי, "אני מקבל חמצן פי עשרה ממה שהיה נכנס בדרך כלל, בנשימה בלבד". לדבריו, גופו עדיין "מאוקלם" לגובהי הטיפוס, "אז הגוף צריך הרבה חמצן כדי להתגבר על המשבר הבריאותי הזה. אני שמח על האופטימיות של הרופאים, ההחלמה אורכת זמן, אני עדיין לא מדבר על לקבל בחזרה את התחושה באצבעות, אלא רק על לא לאבד אותן, מאמין שיהיה בסדר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדב בן-יהודה
צילום: שאול גולן
מומלצים