שתף קטע נבחר

חוק חדש: לא סירסת הכלב? 300 שקל קנס

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ איתן כבל, על הטלת אגרה נוספת בסך 300 שקלים בעת חידוש הרשיון לכלבים, לבעלי כלבים שלא סירסו או עיקרו את חיית המחמד. לדברי היוזמים, החוק יסייע בצמצום כמות הכלבים המשוטטים והמתת עשרות אלפים מדי שנה

ברוב של תשעה קולות וללא מתנגדים, אישרה אתמול (ג') מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, את הצעת החוק להסדרת הפיקוח על כלבים שיזמה אגודת "צער בעלי חיים בת"א - ישראל", אותה הגיש ח"כ איתן כבל, יו"ר השדולה למען בעלי חיים, בשיתוף עם חברי הכנסת דב חנין, ניצן הורוביץ ופאינה קירשנבאום. 

 

על פי החוק החדש, תוטל אגרה חריגה ונוספת בסך של 300 שקלים בחידוש הרשיון השנתי לכלבים שלא סורסו או עוקרו. לדברי יוזמי הצעת החוק, הדבר הובא להכרעת הכנסת כדי לנסות ולצמצם את מספר הכלבים המשוטטים ברחובות ישראל ואת המתתם של עשרות אלפי כלבים המומתים לאחר שלא נמצא עבורם בית.

 

עשרות אלפי כלבים מומתים מדי שנה (צילום:  צער בעלי חיים ת"א - בישראל) (צילום:  צער בעלי חיים ת
עשרות אלפי כלבים מומתים מדי שנה(צילום: צער בעלי חיים ת"א - בישראל)

 

ח"כ כבל: "יש כמות עצומה של כלבים שממיתים כל שנה" 

ח"כ איתן כבל אמר ל-ynet בתום ההצבעה, כי "אנו מקווים שזו הצעת חוק מהותית ומרכזית, שיש בה גם חמלה וכולם אמורים להרוויח מכך, גם בעלי הכלבים, האזרחים והכלבים עצמם. לטעמי, גם אם אנשים לא מבינים זאת כרגע וסבורים כי אין צורך לסרס או לעקר את הכלבה, יש לקחת בחשבון את הכמות העצומה של כלבים שממיתים כל שנה כי אין להם בית".

 

באגודת צער בעלי חיים בת"א-ישראל בירכו על החלטת הכנסת וציינו כי הם מקווים כי התיקון "יהווה תמריץ לבעלי הכלבים שלא לחסוך את עלות הניתוח", ויסייע בצורך לנסות ולצמצם את הריבוי הטבעי של הכלבים. "אחת הבעיות שהתעוררו בחוק להסדרת הפיקוח על כלבים, היא היכולת למצוא משפחות מאמצות לכמות גדולה כל כך של כלבים נטושים. העמותות השונות לא מסוגלות לטפל בכולם, ומחוסר מקום מרביתן אף אינן קולטות בעלי חיים נטושים הזקוקים למקלט ולהגנה ובכך אינן מותירות ברירה בקרב בעליהם, הנוטשים אותם ברחוב".

 

ההצעה שנידונה בחודשים האחרונים בוועדת הכלכלה בראשותו של ח"כ כרמל שאמה-הכהן, זכתה למספר התנגדויות לחלק מסעיפים בקרב נציגי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, איגוד הווטרינריים הפרטיים, משרדי האוצר והמשפטים.

 

יש לציין כי לשרותים הווטרינרים במשרד החקלאות ישנה סמכות לפטור מתשלום האגרה החריגה כלבים גזעיים הרשומים בעמותות וארגונים מוכרים על פי חוק וכן במקרים של כלבים מבוגרים או שסובלים מבעיות בריאותיות שאינן מאפשרות את ניתוח העיקור והסירוס.

 

על פי נתוני האתר המרכז הארצי לרישום כלבים במשרד החקלאות, רשומים כיום למעלה מ-385 אלף כלבים חיים. עד כה עוקרו 74 אחוז מהנקבות לעומת 63 אחוז מהזכרים שסורסו. השנה נרשמו שיעורי עיקור גבוהים העומדים על 120,542 נקבות לעומת 116,935 ב-2010. רק 52,660 מהכלבים הזכרים בארץ סורסו בהשוואה ל-46,942 ב-2010.

 

במשרד החקלאות מעריכים כי עשרות אלפי כלבים ננטשים מדי שנה בישראל בידי בעליהם. בהיעדר בתים מאמצים, 50 עד 100 אלף כלבים מעורבים וגזעיים כאחד מוצאים את מותם - ברחובות ובהמתה במתקני ההסגר ברחבי הארץ. 

 

רוצים לאמץ כלב או חתול? בואו למדור האימוץ ב-ynet

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות צער בע"ח ר"ג
פחות כלבים ברחובות?
צילום: באדיבות צער בע"ח ר"ג
מומלצים