שתף קטע נבחר

ב"ש: לא שמתם מחסום פה לכלב? 730 שקל קנס

טיול עם כלב קשור ברצועה בב"ש לא יגן עליכם מפני קנס של מאות שקלים, כך גילו שתי סטודנטיות שטיילו עם כלביהן ללא זמם (מחסום פה). בעיריית ב"ש החלו באכיפה מוגברת של חוק עזר עירוני, המחייב את כלל בעלי הכלבים להשתמש בזמם כדי למנוע מקרי נשיכה

בבירת הנגב רשומים כיום כמעט 11 אלף כלבים המתגוררים בעיר. האם מרבית מבעלי הכלבים בבאר שבע, מודעים לכך כי חובה עליהם לטייל עם הכלב לא רק כשהוא קשור ברצועה, אלא גם להתקין מחסום פה (זמם)?

 

בעיריית באר שבע לא הסתפקו בתקנה הארצית המחייבת השמת זמם לכלב מסוכן בעת הטיול עימו במרחב ציבורי, אלא התקינו בתחילת שנות ה-90, חוק עזר עירוני לפיקוח על בעלי חיים, הקובע את חובת הטיול עם זמם לכלל סוגי הכלבים בעיר. 

 

טיול יקר עם הכלבים בבירת הנגב.פרד הכלב (ימין) ובילי הכלבה (צילום: נעמה כץ) (צילום: נעמה כץ)
טיול יקר עם הכלבים בבירת הנגב.פרד הכלב (ימין) ובילי הכלבה(צילום: נעמה כץ)

 

מי שהופתעו לגלות את חוק העזר העירוני בשעת לילה מאוחרת, הן זואי כץ ושרית חבשוש, צמד סטודנטיות מאוניברסיטת בן גוריון, המתגוררות בעיר מזה מספר שנים ומגדלות יחד שני כלבים וחתולה בדירתן.

 

השתיים יצאו לטיול לילי בעיר בשדרות רגר. אליהן הצטרפו צמד הכלבים השחורים שלהן, פרד - לברדור מעורב גדול, בן שנתיים ובילי - כלבה מעורבת קטנה, בת שנה וחצי.

 

לדברי השתיים, מדובר בכלבים שאומצו לאחר שעברו התעללות וננטשו. "פרד ובילי מחוסנים על פי חוק, עם רשיון ואינם מוגדרים ככלבים מסוכנים. הם חברותיים מאוד ואפילו מסתדרים עם החתולה שלנו", מספרת כץ ל-ynet.

 

730 שקל קנס בגין אי שימוש בזמם לכלב

לטענת השתיים, במהלך הטיולי הלילי, הן הבחינו בחבורת נערים שנראתה להם בגילופין. "חששנו לעבור לידם כי הם השליכו ביצים והתפרעו. כשהמשכנו בטיול והיינו בדרכנו בחזרה הביתה, הבחנו בניידת משטרה בקרבת מקום ושיערנו שהיא עצרה במקום בגלל הנערים, אך השוטרת והפקח דווקא ביקשו מאיתנו להזדהות".

 

לטענתן, הפקח רשם דו"ח לפרד וקנס את שרית במקום בקנס מנהלי בסך של 730 שקל. "הוא לא טרח לבדוק את הרשיון של הכלבים ולא הבנו על מה הוא קונס אותנו. זה קומם אותי מאוד במיוחד נוכח העובדה שלא ידעתי בכלל שיש חוק כזה שמחייב מחסום פה", מסבירה כץ. "התעצבנתי על הדו"ח והסברתי שהכלב שלי אינו מסוכן  ולא הגיוני שהכלב יקבל דו"ח מבלי שנבח או תקף אדם".

 

השתיים יצרו קשר בתחילת השבוע עם מוקד העירייה, שם נענו ממחלקת פניות הציבור בתחילת כי פנייתן הועברה לגורמים הרלוונטיים. לאחר מספר ימים, ניסו השתיים ליצור קשר שוב עם העירייה אך לדבריהן, לא קיבלו תגובה עד כה.

 

"זה מגוחך שבעיריית באר שבע קיים חוק שכזה, המגביל את הכלבים לטייל וליהנות. זו עיר חמה והכלבים פשוט יתייבשו בחום כשהם לא יכולים לקרר את עצמם", הן אומרות.

 

"איך יתכן שאנשים יפחדו ללכת ברחוב עם הכלבים שיסתובבו עם פה סגור? המלצתי לשוטרת ולפקח להתמקד בעניינים יותר נוראיים בבאר שבע, כמו בני נוער אלימים, במיוחד אחרי אירוע הרצח שהיה לא מזמן בעיר".

 

בינתיים, נעמה ושרית מסרבות לשלם את הקנס ואף העלו ברשת עצומה נגד החלטת העירייה לקנוס אותן בגין אי שימוש בזמם. 

 

עיריית ב"ש: "הכלב נבח, ניסה לנשוך והיה ללא זמם"

בעיריית באר-שבע רואים את הדברים אחרת. דובר העירייה, אמנון יוסף, מספר בשיחה עם ynet כי באירוע המדובר, היו מעורבים "כלב פינצ'ר וכלב גדול ותוקפני. על פי דברי הפקח והשוטרת, עקב תלונות של אנשים בכל פעם שעבר אדם ליד הכלב הגדול, הוא נבח וניסה לנשוך אותו", מסביר יוסף. "הכלב צולם כשהוא ללא זמם פה ובעלת הכלב התנהגה בצורה לא נאותה, השתוללה, קיללה והתחצפה".

 

לדבריו, עקב התנהגותה, השוטרת כמעט ועיכבה בעלת הכלב לתחנת המשטרה בעיר. "בסופו של דבר, הוחלט לקנוס את הכלב הגדול ב-730 שקל מאחר שהיווה סכנה לפגיעה באנשים. לפנים משורת הדין, הוחלט לפטור את הכלב הקטן מקנס".

 

בעיריית באר שבע ביקשו להדגיש כי פרסומים בנושא חובת הטיול עם כלבים קשורים ברצועה ועם זמם מפורסמים מעת לעת באמצעי התקשורת שונים. "מדי שבוע ניתנים עשרות דו"חות לבעלי כלבים שנוהגים בניגוד להוראות - החל מאי שימוש בזמם, אי שימוש ברצועה ואי איסוף צואה של כלבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נעמה כץ
פרד הכלב. הסטודנטיות מסרבות לשלם הקנס. "זהו חוק לא הגיוני"
צילום: נעמה כץ
צילום: ארז ארליכמן
זמם (מחסום פה) לכלב. מונע נשיכות וגם אכילת גופים זרים
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים