שתף קטע נבחר

ישראל תחזיר גופות: המחבלים מקפה הלל ומסבוי

שר פלסטיני פרסם את שמותיהם של 91 מחבלים שגופותיהם יועברו לרשות הפלסטינית השבוע. בין היתר יועברו המחבלים המתאבדים שרצחו 18 בני-אדם בבאר-שבע, המחבלים מקפה הלל וסטייג' והמחבלים שנהרגו בהשתלטות על מלון סבוי ב-1975

גופות מחבלים שרצחו מאות ישראלים יוחזרו השבוע לפלסטינים במסגרת מחווה לאבו-מאזן. בין הגופות שיוחזרו לפלסטינים - גופת המחבל שרצח שישה ישראלים בקפה הלל בבירה, מחבל שרצח 18 ישראלים באוטובוס קו 2 בירושלים וגם מחבלים שפוצצו את עצמם באוטובוסים בבאר-שבע, פיגועים שבהם נרצחו 16 בני-אדם. כך אמר אמש (יום ג') השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, חוסיין א-שייח.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

במסגרת המחווה, תועבר גופתו של איברהים אחמד חסן סרחאנה מחברון, שפוצץ את עצמו בטרמפיאדה באשקלון ב-25 בפברואר 1996. בפיגוע נרצחה חיילת. בין הגופות, גם אלה של נסים ג'עברי ואחמד אל-קוואסמה, שני המחבלים המתאבדים שהתפוצצו בשני אוטובוסים בבאר-שבע, באוגוסט 2004. בפיגוע הכפול נרצחו 16 בני אדם ויותר מ-100 נפצעו.

 

שער "ידיעות אחרונות" אחרי הפיגוע בקפה הלל (צילום: שער ידיעות) (צילום: שער ידיעות)
שער "ידיעות אחרונות" אחרי הפיגוע בקפה הלל(צילום: שער ידיעות)

 

ברשימת הגופות מופיע שמו של עבדאללה בדראן, שפוצץ עצמו בכניסה למועדון "הסטייג'" בטיילת בתל-אביב בפברואר 2005. בפיגוע נרצחו ארבעה בני אדם וכ-50 נפצעו. בנוסף תועבר גופתו של ראמז אסלים, שהתפוצץ בבית הקפה הלל בירושלים בספטמבר 2003. יחד איתה תועבר לרשות גופתו של איהאב אבו סלים, שהתפוצץ בטרמפיאדה בצריפין.

 

עוד תועבר גופת היבה דראגמה, המחבלת המתאבדת בקניון בעפולה ב-19 במאי 2003. בפיגוע זה נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו 70. בנוסף תועבר גופתו של חסן אבו זיד, פעיל הג'יהאד האיסלאמי, בן 20, שפוצץ עצמו במרכז השוק בחדרה באוקטובר 2005. בפיגוע נרצחו חמישה בני אדם וכ-30 נפצעו.

 

חיסול המחבלים במלון סבוי, 1975 ()
חיסול המחבלים במלון סבוי, 1975

 

בנוסף תועבר גופתו של לביב עזאם, שביולי 1995 רצח חמישה ישראלים ופצע 32, כשפוצץ את עצמו באוטובוס קו 20, ליד צומת עלית ברמת גן. כמו כן יועברו גופות המחבלים שנהרגו במהלך הפריצה למלון סבוי בתל-אביב בשנת 1975 - חדר מוחמד, אחמד חמיד, מוסא עבד, מדאחה מוחמד, זיאד סריר ומוחמד אל-מסרי. המחבלים רצחו שמונה בני ערובה ובמהלך ההשתלטות נהרג אלוף-משנה עוזי יאירי וסמל איתמר בן-דוד.

 

עוד יוחזרו: גופות המחבלים משוק מחנה יהודה

עוד בגופות המוחזרות, אלה של פאדי עאמודי, שביצע פיגוע התאבדות במחסום ארז באפריל 2004; מוסא רנימאת, שביצע את הפיגוע בקפה אפרופו בתל-אביב במרס 1997; רפיק אקניבי, שביצע פיגוע ירי בתל-רומיידה ב-2003; אחמד מושארקה, שהתפוצץ בכניסה לקדומים ב-2006 והרג ארבעה ישראלים; ועבדאללה קוואסמה, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בחברון שחוסל בשנת 2003.

 

הפיגוע באוטובוס קו 2 בירושלים באוגוסט 2003 (צילום: שער ידיעות) (צילום: שער ידיעות)
הפיגוע באוטובוס קו 2 בירושלים באוגוסט 2003(צילום: שער ידיעות)

 

כן יוחזרו גופותיהם של שלושת המחבלים בשאר סלאוחה, יוסוף שולי וחליל שריף שהתפוצצו בפיגוע ברחוב בן יהודה בירושלים באפריל 1997, ורצחו חמישה בני אדם, ואלה של מעאוויה ג'ראעה ותאופיק יאסין, שהתפוצצו בשוק מחנה יהודה בירושלים ביולי 1997 ורצחו 16 בני אדם.

 

גם גופתו של לוטפי אבו סעדה, פעיל הג'יהאד האיסלאמי שביצע פיגוע התאבדות מחוץ לקניון השרון בנתניה במאי 2006, תוחזר. חמישה בני אדם נרצחו אז. עוד תושב גופתה של זיינב אבו סאלם, שביצעה פיגוע התאבדות כשנבדקה בידי שוטרים

בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים בספטמבר 2004, ורצחה שני שוטרי מג"ב.

 

השר הפלסטיני א-שייח, שאחראי על תיאום העברת הגופות של המחבלים הפלסטינים מול ישראל, הודיע שישראל תעביר את הגופות ביום חמישי הקרוב. הגופות יתקבלו בטקס רשמי במוקטעה ברמאללה בנוכוחותו של הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, וההנהגה הפלסטינית. א-שייח אמר כי זהו השלב הראשון של העברת הגופות, שמספרם 91, אולם לא ברור בינתיים כיצד ומתי יתקיים השלב השני. הוא הדגיש כי ההסכם מול ישראל נעשה אחרי התערבות אישית של אבו-מאזן בעניין.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 29/05/2012 23:16

 

בהכנת הידיעה השתתף יונתן גונן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זק"א ישראל
העברת גופות מחבלים (ארכיון)
צילום: זק"א ישראל
מומלצים