שתף קטע נבחר

צילום: AP

הגמר העולמי בשח: גלפנד הפסיד לאלוף המכהן

השחמטאי הישראלי הפסיד בנקודה בודדת לאנאנד ההודי בתום סדרת משחקוני בזק דרמטיים. המשחק הראשון הסתיים בתיקו, בשני ניצח האלוף המכהן ובשני המשחקים האחרונים לא הצליח גלפנד להשוות ולפרוץ את "הבונקר השחמטאי"

נקודה אחת מכתר המלכות. השחמטאי הישראלי בוריס גלפנד נכנע היום (ד') להודי וישוונאתן אנאנד בסדרת משחקי הבזק שהכריעו את אליפות העולם בשחמט. עשר תוצאות תיקו, ניצחון אחד לכל מתמודד ומבוי סתום שחמטאי נפתרו במוסקבה בסדרת מהלכים דרמטיים, שקבעו יתרון קל לאלוף העולם המכהן והפסד דחוק לטוען הישראלי לכתר. ynet העביר שידור חי מהאירוע.

 

אליפות העולם בשחמט -כותרות אחרונות ב-ynet:

 

משחקי הבזק נפתחו בתיקו נוסף של שני השחמטאים המנוסים, אך במשחק השני ניצח אנאנד, השיג יתרון של נקודה שלמה על יריבו, ולמעשה הפך את ההתמודדות למרדף מוחות. גלפנד ניסה להשוות בשני המשחקים הנותרים, אך הצליח להשיג רק שתי תוצאות תיקו נוספות.

 

"ראוי לציין שמבחינה אסטרטגית, גלפנד לא נפל מאנאנד גם במשחקים המהירים, ואולי רק חוסר מזל ועצבים מנעו ממנו להשוות את התוצאה במשחק השלישי", הסביר טל חיימוביץ', מדריך ואמן בינלאומי, שפירשן את המשחקים עבור ynet. "בסופו של דבר, ההבדל התבטא ביכולות של אנאנד בשח מהיר ואילו בשח קלאסי הוכיח גלפנד כי אינו נופל ממנו".

 

"משחקי הבזק - פחות שחמט ויותר מזל" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"משחקי הבזק - פחות שחמט ויותר מזל"(צילום: EPA)

 

במהלך משחק הבזק הראשון, אמר חיימוביץ', ביצע גלפנד "מהלך לא כל כך טוב בכלים הלבנים. הוא הכניס את עצמו לבעיות בהגנה. הם בשוויון בזמנים בערך, וזה אולי הפלוס היחידי. אם זה היה משחק רגיל, הוא היה יכול לצאת מזה יותר בקלות, אבל בגלל שנותרו רק עשר דקות זה הרבה יותר קשה. אותי זה מלחיץ, אני שמח שאני לא במקומו כרגע. הוא נתן חייל כדי לקבל סיכוי. אני מבין את הפעולה הזו כי אין לו ברירה. מבחינה טקטית זה נכון". 

 

חיימוביץ' התייחס גם להבעות הפנים של המתמודדים ואמר כי "אצל אנאנד יהיה קשה לדעת אם הוא עשה טעות. אצל גלפנד יחסית יותר קל לדעת, בגלל ההישענות של הראש על היד והיד על הפנים, אבל זה לא תמיד אומר משהו". כעבור זמן קצר, "התייצב המשחק", כהגדרת האמן הבינלאומי, "ונטה לכיוון תיקו. לגלפנד יתרון הזמן ולהודי המהלך". בסופו של דבר, הסתיים המשחק הראשון בתיקו. "אין ספק שזה היה המשחק המעניין ביותר מבין מה שראינו". 0.5:0.5.

 

גלפנד ווישוונאתן במוסקבה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גלפנד ווישוונאתן במוסקבה(צילום: רויטרס)

 

המשחק השני נפתח עם "פער אדיר בזמנים שמשחק לטובתו של אנאנד בכלים הלבנים", הסביר חיימוביץ'. "המטרה כרגע היא לגרום ליריב לחשוב. השניים נחשבים לשחקנים מאוד פופולאריים וגם מאוד נחמדים. זה די נדיר במעמד כזה נעלה כמו שלהם, כי הם מצליחים לשמור על שפיות, וזה לא מובן מאליו. גם ביניהם הם ביחסים טובים, בעיקר ביחס לשחקנים אחרים שחלקם ממש לא מדברים אחד עם השני".

 

במהלך ההתמודדות נוצר פער משמעותי לטובת אלוף העולם המכהן. "במהלך 15 המהלכים הראשונים, אנאנד כמעט לא חשב, מה שמרמז שהעמדה מוכרת לו מהכנות טרם המשחק", הסביר הפרשן. בעקבות הפיגור וההגנה היעילה יחסית של גלפנד, אמר חיימוביץ' כי "המשחק אינו מיועד לבעלי לב חלש. עכשיו זה עצבים נטו". בתום משחק דרמטי, כשל גלפנד לבסוף והפסיד לאלוף העולם המכהן. 0.5:1.5 לאנאנד.

 

גלפנד, היום במוסקבה (צילום: AP) (צילום: AP)
גלפנד, היום במוסקבה(צילום: AP)

 

ראש הממשלה צופה בתחרות (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
ראש הממשלה צופה בתחרות(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

פתיחת המשחק השלישי לא סיפקה זמן התאוששות ארוך לגלפנד. "על ההפסד אין זמן להתאבל, ובזה גלפנד חזק", אמר חיימוביץ'. "נראה שהוא חזר למשחק הנוכחי יותר רגוע". גלפנד פתח את המשחק מהר והפגין יוזמה, לעומת יריבו, שנאלץ להשקיע יותר זמן. בהמשך, פיספס גלפנד הזדמנות מצוינת לנצח ונקלע שוב לפיגור בזמנים, "למרות עמדה מבטיחה", כהגדרת האמן הבינלאומי.

 

לדברי חיימוביץ', "גלפנד דחה הצעת תיקו, אבל אחרי כמה מהלכים הוא ראה שאין ברירה. האסטרטגיה שלו הייתה לנסות לשחק משחק ארוך או לבלגן את המשחק, אפילו במחיר הפסד", אך לבסוף נחתם המשחק בתיקו. 1:2 לאנאנד. 

 

אנאנד. יתרון במשחקי הבזק (צילום: AP) (צילום: AP)
אנאנד. יתרון במשחקי הבזק(צילום: AP)
 

במשחק הרביעי, שיחק אלוף העולם המכהן בכלים הלבנים ונהנה גם מיתרון במשחקי הבזק. גלפנד הגיע למצב עדיף במקצת על הלוח, אך שוב נקלע לפיגור בזמן. "אנאנד המשיך באותה אסטרטגיה של התגוננות, מתוך הנחה שמתישהו ייגמר לגלפנד הזמן".

 

אנאנד המשיך לבצר את עמדתו וגלפנד התקשה למצוא אזור לפרוץ, כהגדרת חיימוביץ'. "המצב כמו משחק כדורגל - אנאנד עושה בונקר ומחכה לשריקת הסיום. גלפנד מנסה בכוח לפרוץ את ההגנה. לוקח סיכון מפני שאין הבדל בין ניצחון להפסד". בסופו של דבר, לחצו המתמודדים ידיים לתיקו, והתחרות הוכרעה על חודה של נקודה. 1.5:2.5 לאנאנד.

 

לוח המשחק, היום במוסקבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לוח המשחק, היום במוסקבה(צילום: AFP)
 

גלפנד בן ה-43 הגיע לגמר אליפות העולם כשהוא במקום ה-20 ונחשב לאנדרדוג ברור, אך הצליח לעמוד שווה בשווה מול אלוף העולם ההודי. אנאנד בן ה-42, שמכהן כאלוף מאז 2007, שמר על התואר ב-2010 לאחר שניצח במשחקו האחרון בסדרה את וסלין טופלוב מבולגריה.

 

מתוך 12 המשחקים שקיימו בשבועיים הקודמים סיימו גלפנד ואנאנד עשרה בתיקו, ובשני המשחקים הנותרים זכה כל אחד מהם לניצחון אחד. בעקבות השוויון המוחלט ביניהם, נערך שובר השוויון - ארבעה משחקונים מהירים, בני 25 דקות כל אחד, עם תוספת עשר שניות לכל מסע.

 

משחקי ההכרעה התבטאו בקבלת החלטות תחת לחץ זמן. "החשיבות של ההכנה פה עולה. הלחץ פה אדיר, אם מישהו

ייתקל במשהו לא מוכר, זה כבר יתרון גדול מאוד ליריב. התגובה המהירה היא מאוד קריטית, אפילו במחיר לא מדויק", אמר חיימוביץ' לפני המשחקים.

 

לדבריו, "זה פחות יכולת שחמטאית ויותר עצבים, זה כבר הרבה יותר מזל. זה אולי יותר כיף לראות את זה כצופה, כי יש תזוזה, מתח ופחות זמן לחשוב, אבל זה פחות יכולת שחמטאית. אם אתה מפסיד במשחק אחד ויש לך רק כמה דקות להתאושש לקראת המשחק השני, זה מקשה יותר כי אין זמן לחשוב על הטעויות ולהתאושש כמו במשחקים רגילים". 


פורסם לראשונה 30/05/2012 10:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוריס גלפנד
צילום: AFP
וישוונאתן אנאנד
צילום: AFP
מומלצים