שתף קטע נבחר

פולין נעלבה: אובמה אמר "מחנה השמדה פולני"

במדינה טורחים להדגיש כל העת שהמחנות שהוקמו בתחומיה בימי הכיבוש הנאצי לא היו תחת אחריותה. כשאובמה העניק הלילה עיטור כבוד לפולני שהעיד על מעשי הנאצים ואמר בטעות "מחנה השמדה פולני", הזדעקו בוורשה. הבית הלבן התנצל

מבוכה דיפלומטית נרשמה הלילה (יום ד'), אחרי שנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, דיבר על מחנה השמדה נאצי שהוקם בפולין הכבושה וכינה אותו "מחנה ההשמדה הפולני". פולין ופולנים החיים בארה"ב התרעמו על ההתבטאות, והבית הלבן מיהר לפרסם התנצלות.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

המעידה הלשונית של אובמה העיבה מעט על טקס הענקת מדליית החירות ליאן קרסקי, קצין מחתרת פולני שסיפק עדות מוקדמת על הזוועות שביצעו הנאצים ביהודים בשואה. "לפני נסיעה אחת אל מעבר לקווי האויב, לוחמי ההתנגדות סיפרו לו שיהודים נרצחים במעשי טבח המוניים, והבריחו אותו לתוך גטו ורשה ומחנה השמדה פולני כדי שיראה זאת בעצמו", אמר אובמה.

 

בסוכנויות הידיעות ציינו כי ממשלת פולין עוקבת כל העת אחר התיאורים בתקשורת העולמית של מחנות הריכוז כ"פולניים", מפני שהשימוש במונח לטענתה - גם אם מטרתו להצביע על מיקומם הגיאוגרפי בלבד - עלול ליצור את הרושם שלפולין יש אחריות לרצח העם שביצעה גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה.

 

הענקת מדליות החירות, אמש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הענקת מדליות החירות, אמש(צילום: AFP)

 

טומי ויאטור, דובר המועצה לביטחון לאומי של אובמה, אמר כי הנשיא מעד בלשונו. "אנחנו מצטערים על ההצהרה השגויה", הצהיר ויאטור, "אך אסור שהיא תסיח את הדעת מהכוונה הברורה להוקיר את מר קרסקי ואת האזרחים האמיצים שעמדו לצד הכבוד האנושי אל מול העריצות".

 

גורם אמריקני רשמי, שביקש להישאר בעילום שם, הזכיר שאובמה עצמו ביקר באנדרטה לגטו ורשה במהלך ביקורו בפולין בשנה שעברה וחלק כבוד פעמים רבות לאומץ שהפגינו פולנים במלחמת העולם השנייה. בכמה הזדמנויות אחרות חלק

אובמה כבוד גם לפולנים שנרצחו במחנות השמדה כמו אושוויץ-בירקנאו ואמר כי אסור שהקורבנות יישכחו לעולם.

 

"מדליית החירות" היא עיטור הכבוד האזרחי הגבוה ביותר בארה"ב. בטקס אתמול היא הוענקה לכמה אישים נוספים, בהם בוב דילן, הסופרת טוני מוריסון, האסטרונאוט ג'ון גלן ומזכירת המדינה לשעבר מדלן אולברייט. גם נשיא מדינת ישראל, שמעון פרס, יקבל את המדליה, אולם אובמה יעניק לו אותה בטקס מיוחד בעוד שבועיים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. "התכוון להוקיר"
צילום: AFP
יאן קרסקי. העיטור האזרחי הגבוה ביותר
צילום: AP
מומלצים