שתף קטע נבחר

עמיר פלג

סיפורי סבתא / על ניר קלינגר

מה הסיבה שקלינגר עזב את קפריסין? למה הוא לא התמנה לעוזרו של גוטמן בנבחרת? ומדוע אין קשר בין המעשיות שהוא מוכר לנו לבין המציאות. וגם: על אוחנה הבטלן, הסוכן יואב ברוק, הגזען עמית קליין וביבי נתניהו הסחבק

החרטטן

קלינגר חושב שאנחנו מטומטמים

 

ב-29 בדצמבר 2009 החליטה הנהלת אא"ל לימסול להיפרד מניר קלינגר. זה לא קרה בגלל ההצלחה המסחררת של הקבוצה, אבל למאמן הישראלי היה הסבר שונה לגמרי: "הם רצו לפטר אותי כבר אחרי שסירבתי לנהל משחק ביום כיפור".

 

  • יורו 2012 - הנבחרות, הכוכבים, האיצטדיונים, התמונות

 

הצום באותה שנה חל ב-28 בספטמבר. זאת אומרת שהקפריסאים האנטישמים חיכו שלושה חודשים לפני שהדיחו את היהודי שומר המצוות, ודווקא לכבוד חג המולד. והמסקנה ברורה: קלינגר פוטר לא משום שנכשל, אלא כנקמה על מה שעשינו לישו.

 

ניר קלינגר. שוב הצטרף לפסטיבל מספרי סיפורים (איור: אופיר בגון) (איור: אופיר בגון)
ניר קלינגר. שוב הצטרף לפסטיבל מספרי סיפורים(איור: אופיר בגון)

 

למה נזכרתי? כי השבוע ניר, מתפטר ומפוטר סדרתי, שוב הצטרף לפסטיבל מספרי סיפורים. על העובדה שפראלימני הקפריסאית ויתרה על שירותיו בחודש שעבר הוא אמר: "עשיתי את זה כדי לשנות מומנטום ולהשאיר את הקבוצה בליגה, והמהלך באמת הצליח.

 

טורים אחרונים של עמיר פלג:

 

הלחץ על השופטים ירד מהקבוצה והשקט חזר". אתם הבנתם? גם השופטים באי הם בעצם אנטישמים, שדפקו את הקבוצה בגללו. לא המועדון ויתר עליו, חלילה, בגלל התוצאות. זה הוא שנשכב עבורם על הגדר.

 

בכלל, ניר אף פעם לא נותן לעובדות לדבר במקומו. "אני לא מוכן לעבור קווים אדומים", הוא אוהב לומר אחרי שמפטרים אותו, והאמת ששבשנים האחרונות קשה לו מאוד לחצות את הקווים האדומים בטבלה. בעונה הראשונה בבאר שבע הוא דיבר על פלייאוף עליון, וניצל מהתחתון רק בזכות נצחון טכני.

 

ניר קלינגר השבוע. לא נותן לעובדות לדבר במקומו (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
ניר קלינגר השבוע. לא נותן לעובדות לדבר במקומו(צילום: גיל נחושתן)

 

בעונה השנייה הוא דיבר על קבוצת צמרת, וקבר אותה עמוק בתחתית. לפחות השבוע, כשהוצג בהפועל חיפה, קלינגר לא התחייב לכלום והסתפק במחמאות למועדון. בדיוק כפי שליקק שנה קודם לאלונה.

 

אבל השיא היה כשניסה למכור לנו למה הוא לא בנבחרת. "עזרתי לגוטמן בכל מה שביקש", הוא אמר בראיון להארץ. "לא הייתי שלם עם העובדה שאהיה עוזר מאמן. היו בעיות עם השכר. לא הציעו לי מה שביקשתי"... סליחה? מישהו בכלל פנה אליך? ניהל איתך משא ומתן? ובמה בדיוק עזרת לגוטמן, חיפשת שחקני חיזוק לנבחרת בלרנקה?

 

האמת כמובן אחרת. גוטמן, מהרגע הראשון בנבחרת, רצה את יוסי אבוקסיס כעוזר. את קלינגר, מאמן כושל, ניסו לדחוף כמה חברים בתקשורת, והוא עצמו חתם בקפריסין רק עד תום העונה, כי קיווה שיקבל את התפקיד. כל היתר - סמג"ד. סיפורים, מעשיות וגניבת דעת.

 

קלינגר בפוזה מוכרת בימיו בב"ש. קבר את הקבוצה בתחתית  (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
קלינגר בפוזה מוכרת בימיו בב"ש. קבר את הקבוצה בתחתית (צילום: עוז מועלם)

 

הבטלן

אוחנה, בקריית שמונה כבר היית?

 

אלי אוחנה לא אשם בהתרסקות המתמשכת של נבחרת הנוער. אשם מי שמינה אותו ואת כל יתר מאמני הנבחרות הצעירות, על סמך קשרים בלבד. מאמן נבחרת זה לא פול טיים ג'וב. אחרת, אוחנה ואלון חזן לא היו יכולים לנפח לנו את המוח בערוצים השונים.

 

אבל דבר אחד הוא חייב לעשות: לבקר באימוני הקבוצות. אתמול בדקתי את העניין בבאר שבע ובקריית שמונה, ומה מתברר? אדון אוחנה לא הגיע לאף אימון של שתי הקבוצות. הוא שולח סקאוטים, כאילו שבאר שבע זה בלגיה וקריית שמונה היא אנגליה. קודמיו בתפקיד, זאב זלצר ואברהם בכר, היו מגיעים לאימונים קבוע. הם גם הגיעו רחוק באירופה ולא חטפו שביעיות.

 

ובאמת, למה להתאמץ לנסוע לנגב ולגליל? הרבה יותר פשוט לבנות נבחרת שמתבססת על שחקני מכבי חיפה והתל אביביות, והכי חשוב: עם שני שחקנים ממכבי פ"ת.

 

 

אצטדיון הכדורגל בקריית שמונה. לשם אלי אוחנה לא הגיע (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
אצטדיון הכדורגל בקריית שמונה. לשם אלי אוחנה לא הגיע(צילום: אפי שריר)

 

העיקר שבחדשות הספורט השחילו איזה משפט על השביעייה הסודית בסוף המהדורה, אחרי הכדורסל, הכדוריד, השחייה, השייט וה-NBA. מזל שלא הייתה באותו ערב תחרות קרלינג. גם ביציע העיתונות לא חשבו שהתרסקות דור העתיד שווה דיון נפרד. בשביל מה יש חברים? שינתחו פאשלות של אחרים.

 

והנה אתמול קראתי שקים ז'ונג לוזון כבר החליט שהפרשן הבטלן ימשיך עוד קדנציה. כלומר לא רק אותנו העיתונאים יו"ר ההתאחדות לא סופר, אלא גם את הגולים של פורטוגל. הלו, לוזון, לפחות חכה כמה ימים. לא הספקנו לקום מהשבעה!

 

הסוכן

יואב ברוק דואג לפרנסתו

 

אחרי שיחצ"ני איגוד השחייה וכתבי החצר טחנו לכם את השכל על אליפות אירופה הבלתי נשכחת, הגיע הזמן לחזור למציאות. בגלל האולימפיאדה, כמה מבכירי השחיינים דילגו על האליפות, ואחרים התייחסו אליה כתחרות הכנה. יהונתן קופלב, אלוף היבשת ב-50 גב (הלא אולימפי), לא שבר אפילו את שיא ישראל.

 

אלי אוחנה. הוא לא אשם, אשם מי שמינה אותו לתפקיד (צילום: עמית שעל) (צילום: עמית שעל)
אלי אוחנה. הוא לא אשם, אשם מי שמינה אותו לתפקיד(צילום: עמית שעל)

 

יעקב טומרקין זכה בארד ב-100 גב, כאשר שישה אירופים טובים ממנו ויתרו על המשחה. ל-200 גב, שגם בו לקח ארד, לא הופיע הגרמני המדורג שלישי בעולם. הלכה עוד מדליה. הלאה. עמית עברי זכתה בארד ב-100 פרפר, משחה ממנו נעדרו לפחות תשע (!) שחייניות טובות ממנה.

 

גם ל-200 מעורב אישי, בו עלתה לגמר, לא הגיעו שלוש מהבכירות ביבשת. צר לי לקלקל את החגיגה, אבל את הבלוף צריך לחשוף. למעשה, רק שניים במשלחת רשמו התקדמות ניכרת באליפות, יעקב טומרקין ושחיין החזה המוכשר אמרי גניאל. לא סתם במסיבת העתונאים הפומפוזית של הוועד האולימפי, כולם כבר הורידו ציפיות והודיעו לנו שבלונדון לא תהיה מדליה. אה לא? ואנחנו כבר חשבנו שכבשנו את העולם.

 

אבל הכי חוצפן היה שחיין העבר יואב ברוק, שטען כי מדובר ב"הופעה הטובה בהיסטוריה", החניף לאיגוד ולמאמן ליאוניד קאופמן, ולא שכח להכניס קטנה לנמרוד שפירא בר-אור. רק דבר אחד ברוק לא גילה: שהוא משמש כמנכ"ל איסת"א ספורט, שנותנת שירותים לאיגוד השחייה ומקבלת ממנו הרבה מאוד כסף. אז מה אכפת לאינטרסנט לסגור חשבון קטן עם שחיין שמצוי בסכסוך עם האיגוד? את החשבון הגדול הוא כבר יסגור איתם בבנק.

 

יואב ברוק. חוצפן ופשלן סדרתי באולימפיאדות (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
יואב ברוק. חוצפן ופשלן סדרתי באולימפיאדות(צילום: אורן אהרוני)

 

בעבר, כשיואב ברוק היה שחיין פעיל, הוא נחשב לפשלן סדרתי באולימפיאדות, האשים את כל העולם כשנכשל, כיסח את הוועד האולימפי ונכנס במאמן ליאוניד קאופמן. היום, כשיש לו איתם קשרים עסקיים, פתאום כולם תותחי על. אולי בגלל זה אמר עליו פעם אורן סמדג'ה: "איש קטן, מגעיל ושפל".

 

הגזען

עמית קליין עובר לגרפולוגיה

 

בתחילת החודש, בתום הדרמה המרתקת בין אחי נצרת לבני לוד בעילוט, הגיעה לאיגוד השופטים תלונה עם תמונה של שופט המשחק, דניאל בר נתן, מסתובב בנצרת במדים הרשמיים, לא הרחק מיו"ר הקבוצה אחמד חילו.

 

השופט טען כי בסך הכל רצה לקנות בקלאוות ומאחר שבמגרש לא היו מים חמים, הוא קפץ העירה בבגדי המשחק. מכיוון שקשה לי להאמין שהוא התכוון לשלוף צהוב למוכר הבקלאוות על המחיר, מהסיפור הזה יש רק מסקנה אחת. שלבר נתן יש ראש קטן.

 

עמית קליין. נתן תגובה גזענית (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
עמית קליין. נתן תגובה גזענית(צילום: יובל חן)

 

אבל שימו לב לתגובה הגזענית שמסר יו"ר הוועדה המקצועית באיגוד, עמית קליין: "ההודעה הגיעה ממספר חסוי ואי אפשר לדעת מי זה היה. אבל לפי הנוסח העילג ושגיאות הכתיב הרבות, אפשר להעריך שמדובר בבן מיעוטים". בחייך, שרלוק.

 

ומה עם מאיר לוי, ששפט במשחק של המכות בווינטר, וכתב בדוח שלו: "ראינו את יוגב בן סימון ועוז יפרח עתים לעבר יקיר שינה", ובהמשך הוסיף: "במהלך הקטטה נראה אליהו לוי מר"ג כשהוא סותר בפניו של מאמן בני לוד". אז הוא לא חשוד?

 

ככה זה במוסד ששומר על מקורביו. אפשר לסלוח לשופטים הבכירים שהעלימו מס (כנראה בגלל שהם חלשים בחשבון), ואסור לחשוד ביהודים (שאינם מצטיינים בעברית). אם אתה רוצה להתקדם באיגוד, הכי חשוב שתהיה חזק בלשון.

 

ביבי נתניהו. לא פיספס הזדמנות לברך את צוברי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ביבי נתניהו. לא פיספס הזדמנות לברך את צוברי(צילום: EPA)

 

הסחבק

ביבי, תרים טלפון לסרג'י

 

קרב הטלפונים בין ביבי נתניהו ללימור לבנת - מי יתקשר ראשון לספורטאי שתפס כותרת - נהיה הרבה יותר מרתק מהמאבק בין שחר צוברי לנמרוד משיח על הכרטיס האולימפי. השבוע שניהם טילפנו לצוברי, שבסך הכל עבר את משיח, בתחרות זניחה יחסית ברמה בינונית (כפי ששחר בעצמו הודה).

 

נחמד שנתניהו מתפנה מסוגיות הגרעין האיראני והטבח הסורי כדי לברך ספורטאים, אבל ממתי ראש ממשלה מתקשר לישראלי שניצח ישראלי? אם כבר, נראה אותו מצלצל לכל אלה שהבטיחו את מקומם באולימפיאדה, כולל הקלע סרג'י ריכטר, או השתיים האלה עם מקל הכביסה על האף, שיתחרו בשחייה צורנית.

 

ואם צוברי לוקח מדליה אולימפית, צפו לטקס ממלכתי בנתב"ג, ודן כנר בטח יגיד: "ראש הממשלה היה הראשון שקלט את גודל הפוטנציאל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניר קלינגר
צילום: ראובן כהן
מומלצים