שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  יש תקווה: ילדים מצילים את הבזים הנדירים
  מצבם של הבזים האדומים באזור המועצה האזורית אלונה בכי רע. בסקר שנערך נמצאו 29 זוגות מקננים לעומת 109 זוגות לפני 12 שנה. תיבות קינון שהותקנו עבור הבזים בביה"ס "אלונה" עשויות להצילם מהכחדה בטבע והקהילה המקומית נרתמה למען הדורסים הנדירים

  יש מי שמשקיע במניות של פייסבוק ויש מי שמשקיע בדור העתיד של הבזים האדומים. לתלמידי בית הספר האזורי "אלונה" במושב עמיקם, יש חלק לא מבוטל בשמירה על אחד מדורסי היום המרהיבים והנדירים המקננים בישראל. תודות לתיבות קינון שהותקנו ברחבי שטח בית הספר, מגדלים בהן הבזים משפחות חדשות.

   

   

  הדורסים הקטנים מצויים כיום בסכנת הכחדה ומצבם השברירי הניע בשנות ה-90 פרויקט בשיתוף צוות בית הספר, תושבים מקומיים, החברה להגנת הטבע, המועצה האזורית אלונה וחברת החשמל, לשיפור המודעות ונסיון לסייע להם בדמות תיבות קינון בבית הספר. בסיוע של הצוות החינוכי, התלמידים בבית הספר מכיתה א' ועד תלמידי חטיבת הביניים, נרתמים למען הבזים.

   

  הבזים נעלמים מהטבע באזור אלונה

  רק לפני 12 שנה נצפו 109 זוגות מקננים של בזים אדומים באזור היישובים אלונה, עמיקם וגבעת נילי, אך מאז חלה ירידה חמורה במצבם. סקר שנערך אשתקד מצביע על מגמה מדאיגה - הבזים נעלמים מהטבע באזור אלונה. "השנה התגלו רק 29 זוגות מקננים במהלך סקר חלקי שערכנו ומדובר בירידה משמעותית של כ-70 אחוז בגודל האוכלוסיה", מסביר ל-ynet הזואולוג ד"ר אדיב גל, מרכז הפרויקט הבזים האדומים בבית הספר "אלונה".

   

  מספר תיבות קינון הוקמו בשנים האחרונות בשטח בית הספר בשיתוף התלמידים במסגרת פרויקט "באלונה אומרים קן לבזים האדומים". הבזים הפכו לאורחים קבועים בבית הספר ונצפים באופן קבוע בשטחו, בין אם במנוחה, בציד של חרקים או בתעופה.

   

  צילום: ד

   

   

  בשנים האחרונות מתקיימות פעולות חינוכיות למען הבזים האדומים ביישובים ברחבי הארץ, ביניהם במועצה האזורית אלונה, מגידו וקיבוץ דליה. התלמידים לוקחים חלק פעיל בהגברת המודעות למצבם העגום של הבזים בישראל ומקימים תיבות קינון לבזים, שאמורות להחליף את הגגות הישנים בהם קיננו בעבר. כך לדוגמא, אחת המושבות המשגשגות באזור היא מושבת הבזים האדומים במגידו, שם הוערך אשתקד מספרם של הבזים בכ-70 זוגות.

   

  בית מלון לבזים נכים ומצלמות בשידור ישיר

  לאחרונה, כחיזוק לתיבות הקינון, הוחלט להקים גם גרעין רבייה בשטח בית הספר לבזים האדומים. בפינת החי הגדולה במוסד החינוכי הוצבו תאי מגורים לבזים נכים שנאספו מהטבע, הובאו לטיפול במרכז רמת הנדיב ושם נקבע כי לא יוכלו לשוב בחזרה לטבע.

   

  "הרעיון בשימוש בבזים נכים הוא שאנחנו מספקים להם בית מלון עם אוכל נהדר ופרטיות שתאפשר להם להתרבות ואנחנו בסך הכל מבקשים מהם שיטילו ביצים פוריות, כך שאת הגוזלים נוכל לשחרר בסביבת אלונה כדי להעשיר את האוכלוסיה המקומית ושימשיכו בנדידה שלהם", מוסיף גל. "השנה יש לנו גרעין מאוד גדול ובו חמישה זוגות, שכבר הטילו ביצים, אך הן לא היו פוריות ואנחנו מחכים לגוזלי בכורה".

   

   

   

  חברת האבטחה "G4S ישראל" גם נרתמה להצלת הבזים והתקינה לפני שלוש שנים מצלמות בתיבות הקינון, המאפשרות לתלמידים ולחוקרים לצפות בהם בתקופת הקינון. גם הציבור מוזמן להציץ בהורים מטפלים בגוזלים ומביאים להם מזון. לחצו כאן לשידור החי (שם משתמש: baz_adom וסיסמה: 123456).

   

  מיעוט במקומות בטוחים לקינון, שטחים פתוחים שנעלמים במהירות ועימם גם חרקים, פרוקי רגליים ומכרסמים המהווים את עיקר מזונו, הם רק חלק מהגורמים המאיימים על המשך קיומו בטבע.

   

  אם לוקחים בחשבון שהוא צריך גם לגדל גוזלים חדשים ולאזור כוחות לקראת הנדידה הארוכה בחזרה לאפריקה מדי קיץ, מדובר במשימה לא פשוטה לדורס קטן שמשתדל לשרוד במדינה עם קצב בנייה מואץ וכרסום בשטחים טבעיים.

   

  אחת הנחמות במצבם השברירי של הבזים האדומים, היא שמרבית מהזוגות שנמצאו מקננים במהלך הסקר, עושים זאת בתיבות הקינון שהתלמידים בנו במסגרת הפרויקט. "אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה בלעדי העזרה של הילדים", מסכם גל. "למיזם למען הבזים יש משמעות גדולה לא רק באספקט החינוכי, אלא גם בהצלה ממשית של חיות בסכנת הכחדה. הקהילה בסביבה נרתמת למענה, החל מהורים ועד לבעלי עסקים מקומיים".

   

  יום הבז האדום בביה"ס אלונה יתקיים ביום שבת, ה-2.6 בין 9:00-12:00 ויכלל סיורים ללא תשלום בעקבות הבזים האדומים, בהדרכת תלמידי בית הספר. פעילויות למשפחה, צפייה בשידורי המצלמות על מסך ענק, סרטי טבע וטיבוע ציפורים. ליצירת קשר - אדיב גל adiv@tene-eco.co.il, ומזכירות בית הספר ביום האירוע בטלפון: 04-6388416

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ד"ר אדיב גל, טנא - יעוץ סביבתי
  בז אדום בביה"ס "אלונה" בעמיקם. אורח קבוע שזוכה לדיור חינם
  צילום: ד"ר אדיב גל, טנא - יעוץ סביבתי
  צילום: ‏G4S ישראל
  הצצה למשפחה באמצעות מצלמות אבטחה
  צילום: ‏G4S ישראל
  צילום: ‏G4S ישראל
  ארוחת צהריים עם ההורים בקן
  צילום: ‏G4S ישראל
  צילום: ‏G4S ישראל
  תבניות לעוגיות בדמות בזים אדומים - חלק מאירוע למענם ביום שבת במושב עמיקם
  צילום: ‏G4S ישראל
  צילום: ‏G4S ישראל
  יצירות אמנות של ילדי הגנים ובתי הספר בדמות הבזים האדומים
  צילום: ‏G4S ישראל
  מומלצים