שתף קטע נבחר

"נאכל, ננוח, נראה". במונית עם הדוקרים מרחובות

הנערים הנאשמים ברצח אורגיל מואטי הותירו אותו מדמם ועלו על מונית לת"א. הנהג זיהה לחץ ודיווח על "נסיעה שנראית יותר כמו בריחה". לפני כן, אמר הנער לאביו על רצח ויכמן: "אני לא אעשה דבר כזה". מהדקירה למעצרים, דקה אחר דקה בלילה שחור

נהג המונית חשד, האחות כיבסה את בגדי הרצח וההורים ניסו להתמודד עם מעשי ילדיהם. השתלשלות האירועים בליל דקירתו למוות של אורגיל מואטי, לפני כחודש ברחובות, חושפת את התנהלות המעורבים וקרוביהם מרגע הדקירה ועד המעצרים.

 

זמן קצר לאחר התקיפה הקטלנית, הותירו הנערים את מואטי מאחור וברחו במונית לבית אחותו של אחד מהם, בתל אביב. התנהגותם עוררה את חשדו של הנהג, שקשר בין נקודת המוצא של הנסיעה לדיווחי החדשות. הוא גם היה הראשון שדיווח למשטרה על "נסיעה לא מתוכננת, שנראתה יותר כמו בריחה".

 

במהלך הלילה, התערבו בנעשה גם בני משפחה רבים - חלקם תוך ניסיון "למזער נזקים" ואחרים כדי לקבע עובדות בשטח. התוצאה, בסופו של דבר, הביאה להסגרתו של אחד מהם ולמעצרם של שני חבריו.

 

בני משפחתו של מואטי בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בני משפחתו של מואטי בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
 

מכתבי האישום נגד שלושת הנערים, עולה כי הם תכננו לפגוע במואטי בשל סכסוך קודם עם שניים מהם. הנאשמים, מצוידים בסכין יפנית וסכין מטבח, איתרו אותו בגן ציבורי, שם חתך אותו אחד מהם בפניו. מואטי ניסה לברוח מהמקום, אך שניים מהנערים רדפו אחריו עד שהיה תשוש וחסר כוחות. בשלב זה, התחנן בפניהם הקורבן שלא יפגעו בו, אך אלו חתכו אותו מספר פעמים נוספות. מואטי ישב על חומה בגן הציבורי פצוע וחסר אונים, ואז נעץ בו אחד הנערים סכין מטבח בבטנו. זו הייתה "נעיצה קטלנית שפגעה בין השאר במעי ובעורק", נכתב בכתב האישום.

 

בשעה 02:21 התקבלה בתחנת "מוניות המדע" ברחובות שיחת טלפון מהנערים, שנשמעו מבולבלים ולא הצליחו למסור את מיקומם המדויק. בעקבות זאת, ביקש הסדרן מנהג המונית "לבדוק את הנוסעים"  - קוד מקובל לנערים שיכורים או לכך שמשהו אינו כשורה. "הגעתי לשם ולא ראיתי בהתחלה כלום", סיפר הנהג בעדותו במשטרה. "אז, כשרציתי לעשות פרסה, (הם) קפצו עליי. אמרתי להם את המחיר, 140 שקל ושאני רוצה את הכסף מראש. הם אמרו שאין להם והתחננו שאחותו של הבחור שישב לידי תחכה שם ותביא את הכסף".

 

במהלך הנסיעה, העיד הנהג, הנערים נראו מבולבלים. "הם שאלו את הבחור שישב לידי: 'מה הולכים לעשות?', אז הוא אמר להם: 'נאכל, ננוח, נראה'". כשהגיעו ליעדם בתל אביב, שילמה האחות והכניסה את הנוסעים לדירתה. "כשחזרתי לרחובות, שמעתי על הרצח בתחנה, ואז הסתכלתי גם ב-ynet והחלטתי להתקשר למוקד 100", סיפר הנהג לשוטרים.

 

כשנשאל על ידי החוקר מה גרם לו לחשוד, הסביר הנהג כי "הבחורים לא שייכים למקום שבו הם עלו, וזה קרוב יחסית למקום האירוע. הנסיעה שלהם לא הייתה מתוכננת וזה נראה כמו בריחה, כל זה גרם לי לדווח". לדבריו, גם פניהם של הנערים היו "מבוהלים קצת. ראיתי אותם לחוצים, שהם רצו למונית, אבל זה לא להגיד שהם עשו רצח. הם פשוט לא יודעים שהם עשו רצח".

 

מתעדכנים במעשה הרצח

בשלוש השעות הבאות, שהו הנערים בביתה של האחות, כשהם יודעים כי מואטי מת מפצעיו ומתעדכנים בפרטי האירוע שפורסמו ברשת. "הם רעדו, סיפרו שהייתה קטטה ושהם ברחו מהמקום. אחי סיפר לי שהוא חתך את הבחורצ'יק במצח ובגב. אמרתי לו שהוא מטומטם ואהבל. מאוד כעסתי עליו", העידה האחות, שבחרה לא לערב את הוריה בנעשה וגם לא להתקשר למשטרה.

 

לדבריה, "חשבתי רק על ההורים שלי, לא על שום דבר אחר. פחדתי מאוד שאבא שלי יקבל דום לב, הוא אחרי שני התקפי לב. אמרתי לאחי איך ההורים שלי ישמעו את זה, מה הם יקבלו, אמרתי: 'זה רצח'". בשלב זה, התקשרה האחות להוריהם של שני הנאשמים האחרים ועדכנה אותם בנעשה.

 

בשעה 4:00, מגיע לדירה אביו של הנאשם בסיוע לאחר מעשה וקשירת קשר, ואוסף את בנו. לאחר ששמע ממנו על השתלשלות האירועים, משכנע האב את הבן להסגיר עצמו למשטרה "ולספר מה היה, שלא יאשימו אותו בדברים שלא עשה".

 

שחזור הרצח ברחובות (צילום: אלי סניור) (צילום: אלי סניור)
שחזור הרצח ברחובות(צילום: אלי סניור)
 

שעה וחצי לאחר מכן, אמו של הנער שהואשם ברצח אוספת אותו מתל אביב. כשבעלה התקשר אליה, היא מבקשת ממנו כבר לדבר עם עורך דין, וזמן קצר לאחר מכן, מודיע האב לשניים כי השוטרים כבר הגיעו לביתם. "בהתחלה בני נכנס לפאניקה וביקש שניקח אותו לסבא וסבתא, אך אני שכנעתי אותו שנגיע הביתה למשטרה".

 

לדבריה, "אני לא יודעת מה יותר טוב  - שילד נפטר או המצב של הבן שלי, למי מצב יותר טוב, להורים של אורגיל או לי". כשנשאלה על ידי השוטרים מדוע לא ניסתה לברר עם בנה פרטים נוספים על האירוע, ענתה האם: "אני מצטערת, אבל כשאתה פתאום יודע שהבן שלך מעורב במשהו אחר, אין לי סקרנות לשאול במצב של נהיגה".

 

האם, שידעה כבר על מותו של מואטי בדקירה, לא שאלה את בנה על מידת מעורבותו באירוע. "הוא לא סיפר כי הוא ידע שנעזוב אותו, הוא ידע כי כלא זה קו אחרון. אמרתי לו: 'ברגע שאתה נכנס לכלא נוותר עליך'". באותו יום, העידה, דיבר האב עם הבן על מותו של גדי ויכמן בדקירה בבאר שבע, אך הבן הגיב: "אני לא אעשה דבר כזה".

 

בשעה 6:30, יצא הנאשם השלישי לתחנת האוטובוס בליווי אחותו ובבגדים חדשים, לאחר ש"בגדי הרצח" כובסו. כשחזרה האחות לביתה, המתינו לה שוטרים שחיפשו אחר אחיה. היא ענתה להם שהוא לא היה אצלה, "מתוך פחד ואי שליטה על כל מה שעבר עליי".

 

על פי עדויות שאספה המשטרה, הרקע לדקירה הקטלנית היה חוב כספי של מואטי לשניים מהנערים, שהוביל לעימות ביניהם. פחות מ-24 שעות לאחר מכן, הגיעו הנאשמים - ו', שאמור היה להיות במעצר בית, יחד עם ד' וא' - שוב לשכונה של מואטי, ושם דקרו אותו למוות.

 

שלושת הנערים הואשמו בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה במעורבות ברצח. ו' הואשם ברצח ומיוצג על ידי עו"ד מוטי אדטו, ד' הואשם בהריגה ומיוצג על ידי עו"ד אורי קינן מהסנגוריה הציבורית ו-א' הואשם בסיוע לאחר מעשה ומיוצג על ידי עו"ד אריה שרעבי. שלושתם הואשמו בנוסף בקשירת קשר לביצוע פשע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורגיל מואטי
אביו של מואטי בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
רב-פקד חיים שרייבהנד, ראש צוות החקירה
צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות
מומלצים