שתף קטע נבחר

גנץ נגד הלשעברים: מדברים על איראן בלי לדעת

גנץ שלח חצים לבכירי מערכת הביטחון בעבר שמתייחסים לנושא האיראני. "יש הרבה פטפטת. יש אנשים שידעו פעם והיום כבר לא יודעים". לדבריו, הצבא "סופר-מוכן" לעימות עם איראן

הרמטכ"ל מזהיר מעימות - ומ"פטפוטים": בסקירה בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, אמר היום (ג') הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ כי הוא מעריך שעד 2018 יאותגר חיל האוויר שלוש פעמים. הוא תקף את השיח בנושא האיראני ואמר כי "יש הרבה פטפטת ושיח ציבורי. יש אנשים שידעו פעם והיום כבר לא יודעים".

 

עוד בערוץ החדשות של -ynet:

 

פחות מיממה אחרי שדווח כי ההערכה היא שאיראן בונה כור גרעיני שלישי, חזר גנץ ואמר כי טהרן חותרת לגרעין צבאי. הוא הבהיר כי הרפובליקה האיסלאמית "עדיין לא קיבלה את החלטה לחצות את הסף משיקולים אסטרטגיים שלה. שלושת הווקטורים הם - בידוד בינלאומי דיפלומטי ומדיני, לחץ כלכלי של הסנקציות הבינלאומיות והפרעות לפרויקט שאני לא נכנס אליהן. כדי שיהיה איום צבאי אמין, הצבא צריך להיות סופר מוכן, ומצדי הוא סופר מוכן. היחידים שיחליטו לוותר על הגרעין זה האיראנים עצמם וכצבא המוכנות שלנו ערוכה גם לזה".

 

רב-אלוף גנץ בישיבה בכנסת היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רב-אלוף גנץ בישיבה בכנסת היום(צילום: גיל יוחנן)

 

בנוגע לשיח על הגרעין האיראני, ביקר גנץ בעקיפין את קודמו רב-אלוף במיל' גבי אשכנזי, ראש המוסד בעבר מאיר דגן וראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, שהתייחסו לנושא לא פעם. "הסוגיה האיראנית היא עניין דינאמי ומעט מאוד אנשים יודעים מה יש ואין, ומה אפשר ואי אפשר. לא מעט אנשים מתהדרים בכך שהם יודעים כשהם לא יודעים. בין שיח ציבורי לשיח מקצועי שראוי שייעשה בפורומים הנכונים יש מרחק רב".

 

לבד מאיראן, עסק גנץ בענייניות גם בפינוי פוטנציאלי של יישובים, יממה בלבד לפני ההצבעה בכנסת על "חוק ההסדרה". לדבריו, אין בכוונת צה"ל "להימצא בחזית הנושא, אך נמשיך לממש כל הנחיות שנקבל במעלה הדרך".

 

הרמטכ"ל בסיור בצפון. "כשהמערכת תתפרק" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הרמטכ"ל בסיור בצפון. "כשהמערכת תתפרק"(צילום: דובר צה"ל)
 

 

בסקירה התייחס גנץ לסוריה ואמר כי "למרות שהיא עסוקה בטלטלה הפנימית שלה, המערכות הצבאיות שלה כמו הקומנדו והנ"ט לא נפגעו. אנחנו מוטרדים מהעברות אמצעי לחימה בין סוריה לחיזבאללה, היום יותר מתמיד, כי כשהמערכת תתפרק יש יותר חומרים שיוכלו לעבור. אנחנו רואים מעורבות איראנית וחיזבאללה גבוהה בסוריה, ורואים אי יציבות הולכת וגוברת ברמת הגולן כתוצאה מהמתרחש בסוריה".

 

הרמטכ"ל כינה את המצב בדמשק Lose-Lose Situation. "אם אסד נופל, מה שאני חושב שבסופו של דבר יקרה, אז יש סדק בציר הרדיקלי. אם הוא נשאר הוא חלש ואנחנו באותו מקום של אי יציבות. אז טוב לא יהיה שם - בכל מקרה

יש תג מחיר של אי יציבות במרחב הזה שאני חושב שנפגוש אותו ביותר פעילות לאורך הגדר ובהברחות". לגבי חיזבאללה, אמר גנץ כי ארגון הטרור "עסוק בהוצאת פיגועים ברחבי העולם, וגם שם מוטרדים מהסוגיה הסורית". 

 

באשר לבחירות במצרים, אמר גנץ כי הבחירות שם מתנהלות בין 'בולמי המהפיכה' ו'גונבי המהפכה', כפי שהוא כינה אותם. "השלום הזה הוא חשוב במיוחד וצריך לעשות כל מאמץ שיישמר. נביא את זה למצב שהחדירות לא קורות או שיקרו בכמויות מצומצמות, אבל זה יהיה מאבק קשה, הגדר תהיה מושא פריצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל בני גנץ, בישיבה היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים